Rząd w Londynie podpisał porozumienie z francuską grupą energetyczną EDF w sprawie budowy nowej elektrowni nuklearnej na terenie Wielkiej Brytanii – poinformowała grupa EDF. Wartość kontraktu szacowana jest na prawie 26 miliardów euro.

Z informacji grupy EDF wynika, że w konsorcjum, w skład którego wejdzie nowa elektrownia, będzie ona miała od 45 do 50 proc. udziałów. Jest to pierwsza od 20 lat tego typu inwestycja na terenie Wielkiej Brytanii. Powstanie w Hinkley Point w hrabstwie Somerset na południowym zachodzie Anglii.

 

Chińczycy pomogą w budowie

Inwestycja z dwoma nowoczesnymi reaktorami będzie również finansowana przez Chińską Powszechną Spółkę Jądrowa (CGN) i Chińską Państwową Korporację Nuklearną (CNNC), które mają mieć razem od 30 do 40 proc. udziałów. 10 proc. przypadnie francuskiemu koncernowi Areva, który jest projektantem i producentem reaktorów.

„Ta współpraca da CGN i CNNC szansę zdobycia doświadczenia w Wielkiej Brytanii i wesprze ich długoterminowe plany, aby we współpracy z EDF stać się ważnym budowniczym elektrowni nuklearnych na terenie tego kraju” – podkreśliła EDF w oświadczeniu.

EDF poinformowała, że cały czas trwają rozmowy z innymi podmiotami, które mogłyby zainwestować w budowę elektrowni. Trwają też rozmowy na temat budowy kolejnej inwestycji, która byłaby zlokalizowana na wschodzie Anglii.

 

Związani na 35 lat

Z informacji opublikowanych przez francuską grupę energetyczną wynika, że kontrakt na dostawy energii ma obowiązywać przez 35 lat od momentu przekazania inwestycji do użytkowania. Jedna megawatogodzina będzie kosztować 92 i pół funta.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Polecane:

Francja - Rekordowe upały, prawie 40 stopni Celsjusza
Utah, USA - Nowe centrum obliczeniowe NSA ma problemy z zasilaniem, będą przechowywać zettabajty dan...
San Diego, USA - Bardzo rzadka ryba głębinowa wyłowiona drugi raz w odstępie zaledwie pięciu dni, na...
Belgia - Eksplozja w rafinerii koncernu Total w Antwerpii
Chile - 1180 osób ucierpiało przez śnieżyce i ulewne deszcze, które wystąpiły w centrum i południu k...
Chile - Ogromny pożar w Valparaiso, ewakuowano 16 tysięcy osób i wprowadzono stan wyjątkowy
Burza tropikalna Erika przetoczyła się przez Karaiby, ogromne zniszczenia na wyspie Dominica, spadło...
Francja - Nanorurki węglowe znaleziono w płucach paryskich dzieci, zwiastun nowej choroby cywilizacy...
Ukraina - W ciągu trzech miesięcy z powodu grypy zmarło 25 osób, większość z powodu wirusa "świ...