Rząd w Londynie podpisał porozumienie z francuską grupą energetyczną EDF w sprawie budowy nowej elektrowni nuklearnej na terenie Wielkiej Brytanii – poinformowała grupa EDF. Wartość kontraktu szacowana jest na prawie 26 miliardów euro.

Z informacji grupy EDF wynika, że w konsorcjum, w skład którego wejdzie nowa elektrownia, będzie ona miała od 45 do 50 proc. udziałów. Jest to pierwsza od 20 lat tego typu inwestycja na terenie Wielkiej Brytanii. Powstanie w Hinkley Point w hrabstwie Somerset na południowym zachodzie Anglii.

 

Chińczycy pomogą w budowie

Inwestycja z dwoma nowoczesnymi reaktorami będzie również finansowana przez Chińską Powszechną Spółkę Jądrowa (CGN) i Chińską Państwową Korporację Nuklearną (CNNC), które mają mieć razem od 30 do 40 proc. udziałów. 10 proc. przypadnie francuskiemu koncernowi Areva, który jest projektantem i producentem reaktorów.

“Ta współpraca da CGN i CNNC szansę zdobycia doświadczenia w Wielkiej Brytanii i wesprze ich długoterminowe plany, aby we współpracy z EDF stać się ważnym budowniczym elektrowni nuklearnych na terenie tego kraju” – podkreśliła EDF w oświadczeniu.

EDF poinformowała, że cały czas trwają rozmowy z innymi podmiotami, które mogłyby zainwestować w budowę elektrowni. Trwają też rozmowy na temat budowy kolejnej inwestycji, która byłaby zlokalizowana na wschodzie Anglii.

 

Związani na 35 lat

Z informacji opublikowanych przez francuską grupę energetyczną wynika, że kontrakt na dostawy energii ma obowiązywać przez 35 lat od momentu przekazania inwestycji do użytkowania. Jedna megawatogodzina będzie kosztować 92 i pół funta.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Polecane:

Iran - Tajne próby rakiet balistycznych, które są zdolne przenosić głowice nuklearne
Włochy - Dramatyczne poszukiwania ofiar powodzi, zginęło co najmniej 8 osób
Sydney, Australia - Największe od 5 lat opady deszczu, wystąpiły duże lokalne podtopienia
Japonia - Wyłączyli wszystkie reaktory atomowe, rząd wprowadza ograniczenia zużycia energii
Meksyk - Gwałtowna erupcja wulkanu Colima słyszana była w promieniu 20 km [Video]
Francja - Pobity został rekord prędkości jazdy na rowerze, 333 km/h [Video FHD]
Młada Gwardia, Bułgaria - Zmarł mężczyzna, który zaraził się wąglikiem od chorej krowy, ze zwierzęci...
Australia - Burze z gradobiciem, ulewne deszcze powodujące błyskawiczne powodzie, to skutki nawałnic...
Newcastle, UK - Eksperyment z kofeiną, który prawie doprowadził do śmierci studentów, zamiast 0.3 gr...