Rząd w Londynie podpisał porozumienie z francuską grupą energetyczną EDF w sprawie budowy nowej elektrowni nuklearnej na terenie Wielkiej Brytanii – poinformowała grupa EDF. Wartość kontraktu szacowana jest na prawie 26 miliardów euro.

Z informacji grupy EDF wynika, że w konsorcjum, w skład którego wejdzie nowa elektrownia, będzie ona miała od 45 do 50 proc. udziałów. Jest to pierwsza od 20 lat tego typu inwestycja na terenie Wielkiej Brytanii. Powstanie w Hinkley Point w hrabstwie Somerset na południowym zachodzie Anglii.

 

Chińczycy pomogą w budowie

Inwestycja z dwoma nowoczesnymi reaktorami będzie również finansowana przez Chińską Powszechną Spółkę Jądrowa (CGN) i Chińską Państwową Korporację Nuklearną (CNNC), które mają mieć razem od 30 do 40 proc. udziałów. 10 proc. przypadnie francuskiemu koncernowi Areva, który jest projektantem i producentem reaktorów.

„Ta współpraca da CGN i CNNC szansę zdobycia doświadczenia w Wielkiej Brytanii i wesprze ich długoterminowe plany, aby we współpracy z EDF stać się ważnym budowniczym elektrowni nuklearnych na terenie tego kraju” – podkreśliła EDF w oświadczeniu.

EDF poinformowała, że cały czas trwają rozmowy z innymi podmiotami, które mogłyby zainwestować w budowę elektrowni. Trwają też rozmowy na temat budowy kolejnej inwestycji, która byłaby zlokalizowana na wschodzie Anglii.

 

Związani na 35 lat

Z informacji opublikowanych przez francuską grupę energetyczną wynika, że kontrakt na dostawy energii ma obowiązywać przez 35 lat od momentu przekazania inwestycji do użytkowania. Jedna megawatogodzina będzie kosztować 92 i pół funta.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Polecane:

Kamczatka, Rosja - Wulkan Kizimen zaczyna się budzić, ponad 900 wstrząsów w 24 godziny
Rosja - Udana próba międzykontynentalnej rakiety balistycznej, ma im pomóc z unieszkodliwieniem euro...
Mekka, Arabia Saudyjska - Spadł gorący deszcz, temperatura kropli wody osiągnęła 41 st.C.
Ukraina - Delfin, który naśladuje człowieka [Video]
Tybet - Potężne osuwisko zasypało 83 osoby pracujące przy wydobyciu złota
USA - Temperatura w kalifornijskiej Dolinie Śmierci, będącej najgorętszym rejonem w Stanach Zjednocz...
Polska - Przebadali 17 tys. kleszczy, 30 proc. miało patogeny przynajmniej jednej groźnej choroby
Francja - Na terenie należącym do ambasady Chin pod Paryżem, znajduje się ośrodek podsłuchów satelit...
Filipiny - Tajfun Hagupit uderzył we wschodnie wybrzeże, ewakuowano ponad pół miliona ludzi