Rząd w Londynie podpisał porozumienie z francuską grupą energetyczną EDF w sprawie budowy nowej elektrowni nuklearnej na terenie Wielkiej Brytanii – poinformowała grupa EDF. Wartość kontraktu szacowana jest na prawie 26 miliardów euro.

Z informacji grupy EDF wynika, że w konsorcjum, w skład którego wejdzie nowa elektrownia, będzie ona miała od 45 do 50 proc. udziałów. Jest to pierwsza od 20 lat tego typu inwestycja na terenie Wielkiej Brytanii. Powstanie w Hinkley Point w hrabstwie Somerset na południowym zachodzie Anglii.

 

Chińczycy pomogą w budowie

Inwestycja z dwoma nowoczesnymi reaktorami będzie również finansowana przez Chińską Powszechną Spółkę Jądrowa (CGN) i Chińską Państwową Korporację Nuklearną (CNNC), które mają mieć razem od 30 do 40 proc. udziałów. 10 proc. przypadnie francuskiemu koncernowi Areva, który jest projektantem i producentem reaktorów.

„Ta współpraca da CGN i CNNC szansę zdobycia doświadczenia w Wielkiej Brytanii i wesprze ich długoterminowe plany, aby we współpracy z EDF stać się ważnym budowniczym elektrowni nuklearnych na terenie tego kraju” – podkreśliła EDF w oświadczeniu.

EDF poinformowała, że cały czas trwają rozmowy z innymi podmiotami, które mogłyby zainwestować w budowę elektrowni. Trwają też rozmowy na temat budowy kolejnej inwestycji, która byłaby zlokalizowana na wschodzie Anglii.

 

Związani na 35 lat

Z informacji opublikowanych przez francuską grupę energetyczną wynika, że kontrakt na dostawy energii ma obowiązywać przez 35 lat od momentu przekazania inwestycji do użytkowania. Jedna megawatogodzina będzie kosztować 92 i pół funta.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Polecane:

Japonia - Do morza mogą trafić hektolitry skażonej wody, brak miejsca w Fukushimie
Francja - 33 małe pęknięcia zbiorników w siedmiu elektrowniach atomowych, władze wiedziały o tym od ...
Włochy - Gwałtowna nawałnica i trąba powietrzna, 38 osób rannych, latały samochody [Video]
Szykuje się kolejny konflikt między Wielką Brytanią, a Hiszpanią o Gibraltar
Rekordy ciepła w Azji, upały na Syberii, w Norylsku dzienne temperatury wynosiły nawet 32 st.C.
Stary radziecki satelita Kosmos-1220 spada w sposób niekontrolowany na Ziemię, posiada mały reaktor ...
Kongo - Wybuchła epidemia krwotocznego zapalenia przewodu pokarmowego, zmarło już 70 osób, 600 zaraż...
Czechy - Dwa przypadki zarażenia wirusem Zika, osoby te wróciły z Karaibów
Nad Atlantykiem powstał głęboki niż Niklas o cechach cyklonu tropikalnego, wiatr wieje z prędkością ...