Technicy wprowadzają azot do reaktora nr 1 w uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima I, by zapobiec kolejnym eksplozjom wodoru – poinformowała zarządzająca siłownią firma Tokyo Electric Power Co. (TEPCO). W pierwszych dniach po tsunami, które uszkodziło systemy chłodzenia, doszło w Fukushima I do trzech wybuchów wywołanych nagromadzeniem wodoru.

Rzecznik TEPCO Junichi Matsumoto powiedział, że proces wprowadzania azotu rozpocznie się w nocy ze środy na czwartek (środa wieczorem czasu polskiego). W pierwszej kolejności zostanie on wprowadzony do reaktora nr 1, gdyż to w nim utrzymuje się najwyższa temperatura i ciśnienie. Proces ten zajmie kilka dni.

 

Jak podkreślał przedstawiciel japońskiej agencji bezpieczeństwa nuklearnego Hidehiko Nishiyama, wprowadzanie azotu to działania prewencyjne, gdyż obecnie nie istnieje “bezpośrednie ryzyko” kolejnych eksplozji. Dodał, że w przyszłości azot zostanie także wprowadzony do reaktorów nr 2 i nr 3.

Uszczelnili drugi reaktor

W nocy z wtorku na środę czasu polskiego ekipom technicznym udało się uszczelnić szkłem wodnym pęknięcie w osłonie uszkodzonego reaktora nr 2 i zatrzymać wyciek skażonej wody do morza. Nishiyama potwierdził w środę, że dotychczas nie odnotowano kolejnych wycieków.

Tymczasem TEPCO ogłosiło, że w reaktorze nr 3 zniszczeniu uległo 25 procent prętów paliwowych. Wcześniej firma informowała, że w reaktorze nr 1 zniszczonych zostało 70 proc. prętów, a w reaktorze nr 2 – 30 proc.

Bezzałogowe śmigłowce zmierzą promieniowanie

Francuska firma produkująca helikoptery Helipse poinformowała, że wkrótce na wniosek japońskich władz dostarczy do Japonii trzy bezzałogowe śmigłowce, wyposażone w czujniki promieniowania, czujniki podczerwieni i kamery. Będą one służyły kontrolowaniu sytuacji w Fukushimie I.

Według najnowszego bilansu japońskiej policji, w wyniku trzęsienia ziemi i tsunami, które 11 marca br. nawiedziło północno-wschodnią część kraju, śmierć poniosły 12 554 osoby, a 15 077 uznano za zaginione.

ktom\mtom

 

Źródło: http://www.tvn24.pl

Polecane:

Indonezja - Tajemnicza śmierć delfinów, może to infradźwięki z podwodnych wulkanów?
Karaiby - Aktywny układ niżowy może przekształcić się w cyklon tropikalny kilka miesięcy po sezonie
We wtorek Felix Baumgartner planuje wykonać skok z wysokości 36.5 km, transmisja na żywo w TVN24
Teleskop Hubble'a w rejonie Gwiazdozbioru Trójkąta uchwycił dwie galaktyki, które zbliżają się do si...
Będzie przełom w leczeniu cukrzycy, wynaleziono sztuczną trzustkę zawierającą żywe komórki produkują...
Przez ocieplenie klimatu Australia staje się coraz bardziej sucha
USA - Amerykanie zatwierdzili do użycia pierwszy lek nowej generacji, przeznaczony do leczenia zaawa...
San Francisco, USA - Z jedenastego piętra spadł mężczyzna na zaparkowany samochód, przeżył, po upadk...
Calgary, Kanada - Przywiązał do krzesła ogrodowego 100 balonów z helem, ubrał spadochron i poleciał