W elektrowni atomowej Fukushima I doszło do całkowitego stopienia rdzeni we wszystkich trzech poważnie uszkodzonych reaktorach. Poinformowała o tym agenda rządowa. Wcześniej właściciel elektrowni, koncern TEPCO, mówił jedynie o całkowitym stopieniu w jednym reaktorze.

Jak podało Centrum Reakcji Kryzysowej ds. Atomowych, pręty paliwowe w jednostkach 1,2 i 3 stopiły się w pierwszym tygodniu po uderzeniu tsunami 11 marca.

Widmo atomu

Całkowite stopienie rdzeni oznacza, że wysoce radioaktywny płynny uran spłynął na dno obudowy reaktorów. Możliwe, że rozgrzany do czerwoności materiał mógł częściowo przepalić zabezpieczające warstwy betonu i stali. Jak podało TEPCO stało się tak prawdopodobnie w reaktorze nr 1. Z wnętrza ma wyciekać silnie skażona woda, którą pompowano tam aby obniżyć temperaturę.

Koncern nie informował o wycieku z reaktorów 2 i 3. Problemem są jednak tysiące ton wody, które wpompowano do uszkodzonych przez eksplozje wodoru budynków, aby ochłodzić rdzenie po awarii standardowych systemów chłodzących. Woda częściowo spełniła swoje zadanie, ale jednocześnie została skażona. Większość nadal jest zgromadzona w rozległych podziemiach budynków, część wydostała się, bądź została wypompowana do oceanu.

Obecnie trwa budowa stacji odkażania w elektrowni i wielkich zbiorników na skażoną wodę. 30-kilometrowa strefa ewakuacji wokół elektrowni ciągle jest utrzymywana i nie ma planów o jej zmniejszeniu. Wręcz przeciwnie, jak podaje agencja Kyodo, możliwe będzie jej rozszerzenie o pewne miejsca, gdzie doszło do nagromadzenia promieniowania.

 

Źródło: tvn24.pl

Polecane:

Phoenix, USA - Kolejna burza piaskowa sparaliżowała miasto
Prawdopodobnie zidentyfikowane zostało białko odpowiedzialne za otyłość
Brak logiki w zachowaniu neuronów okazał się bardzo logiczny, naukowcy coraz lepiej rozumieją działa...
Prawdopodobnie wystąpi silna burza geomagnetyczna, cząsteczki pędzą w kierunku Ziemi z prędkością 92...
Australia - Podczas ćwiczeń nadprogramowy tłuszcz nie jest "spalany", jak się powszechnie ...
Zlokalizowano wrak statku, który zatonął u wybrzeży Szkocji, nie odnaleziono żadnego z członków zało...
USA - Co najmniej 20 tornad w jeden dzień, jedno miało 1.5 km średnicy, były też bliźniacze tornada
Rozwiązano zagadkę tajemniczych jasnych plam na Ceres, to węglan sodu, który może być owocem aktywno...
CES 2018 - Vivo przestawiło pierwszy smartfon z czytnikiem linii papilarnych zaimplementowanym w ekr...