Śmigłowce wojskowe rozpoczęły w czwartek akcję zrzucania wody morskiej na przegrzewający się reaktor nr 3 w japońskiej elektrowni jądrowej Fukushima I – podała dpa, powołując się na telewizję NHK.

Nagranie NHK zostało nakręcone z pokładu trzeciej maszyny, znajdującej się poza strefą zakazu lotów obowiązującą w promieniu 30 km od siłowni.  

Wg NHK śmigłowce mogą wznieść w powietrze 7,5 tony wody. Na reaktor nr 3 – który po wcześniejszym wybuchu jest pozbawiony dachu – zostały zrzucone co najmniej cztery ładunki, ale dokładna ilość zrzuconej wody jest na razie nieznana.

Do chłodzenia reaktorów jeszcze w czwartek przed południem zostanie użytych 11 armat wodnych Sił Samoobrony – ogłosił minister obrony Toshimi Kitazawa. Wg dpa ustawiono je przed reaktorami nr 3 i 4. Do elektrowni Fukushima transportowane są obecnie pompy amerykańskiego wojska.

Chłodzenie reaktorów nr 3 i 4 to zdaniem rzecznika rządu Yukio Edano priorytet, m.in. ponieważ dachy w tych budynkach są częściowo zniszczone i nie mogą ograniczać wycieków radioaktywnych.

Nie rozpoczęto jeszcze schładzania reaktorów nr 5 i 6. Nie ma też na razie planów powiększenia 30-kilometrowej strefy ewakuacyjnej wokół elektrowni Fukushima I – dodał.

Zachodzi obawa, że z reaktora nr 3 mogła się wydostać para radioaktywna. Wg operatora Fukushimy I, TEPCO, reaktor nr 3 wykazuje najwyższy poziom promieniowania. Jest także jedynym, którego paliwo zawiera pluton. W mieszczącym reaktor budynku nastąpił w poniedziałek wybuch.

Śmigłowce były gotowe już wcześniej w środę, jednak akcja nie doszła do skutku ze względu na podwyższone promieniowanie.

Źródło: http://www.polskatimes.pl/fakty/swiat/380990,fukushima-walka-o-uratowanie-reaktora-nr-3-trwa-smiglowce,id,t.html

Polecane:

Japonia - Śmiertelna radiacja wykryta w Fukushimie, 10 Siwertów / h, taka dawka zabija człowieka w z...
ISON - Najbardziej wyczekiwana kometa od stycznia ani trochę nie pojaśniała, naukowcy podejrzewają, ...
Chiny, Mongolia - Temperatury spadły do -45.9 st.C, powstały lodowe mgły
Kilkadziesiąt tysięcy serwerów unix'owych na świecie zainfekowanych jest wirusem Windigo
Prawdopodobnie wkrótce powstanie skuteczna pigułka na odchudzanie, aktywnym składnikiem będzie fexar...
Eksperci chcą ustalić DNA Leonarda da Vinci, aby lepiej poznać arkana jego geniuszu
Ogromna erupcja wulkanu Colima w Meksyku, ewakuowano mieszkańców [Video]
Australia - Domowe koty rocznie zabijają 61 mln ptaków, dzikie koty aż 316 mln, dziennie ginie ponad...
Tajlandia - Mężczyzna ma ogromny guz, który wygląda jak druga głowa