Szwajcarska prokuratura próbuje ustalić, dlaczego w Genewie ktoś pociął i spuścił w toalecie dziesiątki tysięcy euro. Niszczenie banknotów nie jest w Szwajcarii przestępstwem, ale prokuratura sprawdza, czy ta sprawa nie ma związku z jakimś zakazanym przez prawo procederem.

Pocięte banknoty o nominale 500 euro znaleziono w rurach odpływowych toalet w oddziale banku UBS i trzech pobliskich restauracjach w Genewie. Sprawa wyszła na jaw, gdy spuszczone z wodą pieniądze zatkały odpływy i konieczna okazała się naprawa, której łączny koszt szacuje się na kilkadziesiąt tysięcy franków.

 

„Zaskakująca sprawa”

– Staramy się ustalić, skąd pochodzą te pieniądze i czy popełnione zostało przestępstwo – wyjaśniał w rozmowie z BBC przedstawiciel genewskiej prokuratury Vincent Derouand. – To oczywiście bardzo zaskakująca sprawa – dodał.

Banknoty o najwyższym nominale 500 euro mają zostać wycofane z obiegu w 2018 roku. Pozostaną legalnym środkiem płatniczym, ale Europejski Bank Centralny przestanie je emitować. Jest to spowodowane przez obawy, że banknoty o dużym nominale i duże ilości gotówki są wykorzystywane do finansowania wielu przestępstw, między innymi terroryzmu, a także w korupcji i procederze prania brudnych pieniędzy. Komisja Europejska wszczęła w tej sprawie własne dochodzenie.

 

Źródło: tvn24, Routers, PAP, https://www.bloomberg.com/news/articles/2017-09-18/geneva-police-confiscate-euro-bills-clogging-up-toilets

Polecane:

Fuleryt wydłużył dwukrotnie życie szczurom, naukowcy sprawdzą, czy ludziom także wydłuży
Europa - Wielki Zderzacz Hadronów został wyłączony na 2 lata, moc zostanie zwiększona z 8 do 14 TeV
Astronomowie nie mogą znaleźć pozostałości po supernowej sprzed 800 lat, nie ma po niej śladu
UE - Wprowadzenie wiz dla amerykańskich dyplomatów może być karą za utrzymywanie wiz dla obywateli P...
Szwajcaria - Ulewne deszcze, powódź i lawiny błotne, zginęły dwie kobiety
Grenlandia w 80 procentach pokryta jest lodem, wszystko za sprawą procesów, jakie zachodzą pod najwi...
Puisseguin, Francja - Czołowe zderzenie autobusu z ciężarówką wiozącą drewno, zginęły 43 osoby, tylk...
Włochy - Po ośmiu miesiącach mocno wzrosła aktywność wulkanu Etna
Austin, USA - Pomyliła pedał hamulca z pedałem gazu, spadła z siódmego piętra parkingu, przeżyła