„Balon” magmy o wielkości 15 stadionów olimpijskich zalegający pod grecką wyspą Santorini podniósł ją nawet o 14 cm w ciągu roku – donoszą badacze z Oksfordu. Do takich wniosków doszli po analizie zdjęć satelitarnych wspomaganej systemem GPS.

Olbrzymi, liczący sobie 10-20 mln metrów sześciennych, zbiornik magmy w okresie od stycznia 2011 roku do kwietnia 2012 roku zalegał pod greckim wulkanem Santorini. Badaczom z Uniwersytetu w Oksfordzie udało się ustalić, że powodował on liczne wstrząsy w tym czasie i na chwilę podniósł wyspę o około 8-14 cm.

 

Satelity

Naukowcy w badaniu posłużyli się zdjęciami satelitarnymi i nawigacją GPS, które mogą wykazać nawet kilkumilimetrowe ruchy powierzchni ziemi, a z których wulkanolodzy zazwyczaj nie korzystają. Pozwoliło im to dowiedzieć się więcej na temat zachowań wulkanu, którego ostatnia duża erupcja miała miejsce 3,6 tys. lat temu.

Okazało się, że w okresie od stycznia 2011 roku do kwietnia 2012 roku podziemia wulkanu otrzymały „zastrzyk” gigantycznej wielkości 10-20 mln metrów sześciennych stopionych skał. Spowodował on niewielkie trzęsienia ziemi, które miały miejsce w okolicy wulkanu, a także „podniesienie się” wyspy o około 8-14 cm.

Odczuwalne wstrząsy 

Niestety badanie nie odpowiada na pytanie: kiedy Santorini znów wybuchnie? Mieszkańcy wyspy są przerażeni ewentulną bliską perspektywą erupcji. Wielu z nich w ostatnich miesiącach odczuło aktywność sejsmiczną.

– W trakcie moich wizyt na Santorini w 2011 roku zauważyłem, że wielu miejscowych obawia się przebudzenia wulkanu – powiedział Michael Parks z zespołu badawczego.

– Poza tym przewodnicy, którzy wycieczki po wulkanie odbywali kilka razy dziennie, powiedzieli mi, że z krateru ulatnia się duża ilość gazu o ostrym zapachu. Wspomnieli też, że raz ziemia zadrżała tak mocno, aż podskoczyli – dodała Juliet Biggs, koleżanka Parksa z zespołu.

Źródło: phys.org, tvnmeteo.pl

Polecane:

UE - Międzynarodowy Fundusz Walutowy nie będzie już pomagać Grecji, we wrześniu kraj może zbankrutow...
USA - Śnieżyce z Północnej Dakoty kierują się na południe, na Teksas i Florydę
Aktywność Słońca z 18 czerwca na filmie
Chorwacja - Znaleziono stonogę, która żyje w najgłębszych jaskiniach świata, 1100 metrów pod ziemią
Katar - Zgwałcona 22-letnia turystka z Holandii skazana została za cudzołóstwo na rok więzienia w za...
Turcja - Rozbił się wojskowy śmigłowiec, zginęło 7 osób
Według najnowszych badań, coraz bardziej rosną potrzeby seksualne Polek
Elon Musk wzywa do jak najszybszego uregulowania kwestii prawnych dotyczących sztucznej inteligencji...
Stworzono nanocząstki, które magnetycznie można rozgrzać do temperatury wystarczającej do zabicia ko...