„Balon” magmy o wielkości 15 stadionów olimpijskich zalegający pod grecką wyspą Santorini podniósł ją nawet o 14 cm w ciągu roku – donoszą badacze z Oksfordu. Do takich wniosków doszli po analizie zdjęć satelitarnych wspomaganej systemem GPS.

Olbrzymi, liczący sobie 10-20 mln metrów sześciennych, zbiornik magmy w okresie od stycznia 2011 roku do kwietnia 2012 roku zalegał pod greckim wulkanem Santorini. Badaczom z Uniwersytetu w Oksfordzie udało się ustalić, że powodował on liczne wstrząsy w tym czasie i na chwilę podniósł wyspę o około 8-14 cm.

 

Satelity

Naukowcy w badaniu posłużyli się zdjęciami satelitarnymi i nawigacją GPS, które mogą wykazać nawet kilkumilimetrowe ruchy powierzchni ziemi, a z których wulkanolodzy zazwyczaj nie korzystają. Pozwoliło im to dowiedzieć się więcej na temat zachowań wulkanu, którego ostatnia duża erupcja miała miejsce 3,6 tys. lat temu.

Okazało się, że w okresie od stycznia 2011 roku do kwietnia 2012 roku podziemia wulkanu otrzymały „zastrzyk” gigantycznej wielkości 10-20 mln metrów sześciennych stopionych skał. Spowodował on niewielkie trzęsienia ziemi, które miały miejsce w okolicy wulkanu, a także „podniesienie się” wyspy o około 8-14 cm.

Odczuwalne wstrząsy 

Niestety badanie nie odpowiada na pytanie: kiedy Santorini znów wybuchnie? Mieszkańcy wyspy są przerażeni ewentulną bliską perspektywą erupcji. Wielu z nich w ostatnich miesiącach odczuło aktywność sejsmiczną.

– W trakcie moich wizyt na Santorini w 2011 roku zauważyłem, że wielu miejscowych obawia się przebudzenia wulkanu – powiedział Michael Parks z zespołu badawczego.

– Poza tym przewodnicy, którzy wycieczki po wulkanie odbywali kilka razy dziennie, powiedzieli mi, że z krateru ulatnia się duża ilość gazu o ostrym zapachu. Wspomnieli też, że raz ziemia zadrżała tak mocno, aż podskoczyli – dodała Juliet Biggs, koleżanka Parksa z zespołu.

Źródło: phys.org, tvnmeteo.pl

Polecane:

USA - Z wulkanu Cleveland na Alasce wydobywa się wysoka na prawie pięć kilometrów chmura pyłu, która...
Rosja - Wykoleiło się ponad 50 wagonów w których znajdowały się produkty naftowe i gaz
Włochy - Trzęsienie ziemi o sile 5.2 w skali Richtera odczuwalne było na dużym obszarze [Video]
Naukowcy zbadają, dlaczego światło niebieskie działa na nas inaczej niż światło o innych kolorach
Rozwiązywanie krzyżówek, czytanie książek i układanie pasjansa nie wystarczy, żeby na starość zachow...
USA - Silne wstrząsy sejsmiczne 32 kilometry od centrum Los Angeles, magnituda 5.1
Indonezja - Trzęsienie ziemi na Sumatrze, zginęły 102 osoby, ponad 700 rannych, zniszczonych 11 tysi...
Kanada - W prowincji Quebec odkryto bakterię w najstarszych skamieniałościach na naszej planecie, ży...
Słońce - Z plamy na wprost Ziemi wystąpił rozbłysk klasy M1.2