“Balon” magmy o wielkości 15 stadionów olimpijskich zalegający pod grecką wyspą Santorini podniósł ją nawet o 14 cm w ciągu roku – donoszą badacze z Oksfordu. Do takich wniosków doszli po analizie zdjęć satelitarnych wspomaganej systemem GPS.

Olbrzymi, liczący sobie 10-20 mln metrów sześciennych, zbiornik magmy w okresie od stycznia 2011 roku do kwietnia 2012 roku zalegał pod greckim wulkanem Santorini. Badaczom z Uniwersytetu w Oksfordzie udało się ustalić, że powodował on liczne wstrząsy w tym czasie i na chwilę podniósł wyspę o około 8-14 cm.

 

Satelity

Naukowcy w badaniu posłużyli się zdjęciami satelitarnymi i nawigacją GPS, które mogą wykazać nawet kilkumilimetrowe ruchy powierzchni ziemi, a z których wulkanolodzy zazwyczaj nie korzystają. Pozwoliło im to dowiedzieć się więcej na temat zachowań wulkanu, którego ostatnia duża erupcja miała miejsce 3,6 tys. lat temu.

Okazało się, że w okresie od stycznia 2011 roku do kwietnia 2012 roku podziemia wulkanu otrzymały “zastrzyk” gigantycznej wielkości 10-20 mln metrów sześciennych stopionych skał. Spowodował on niewielkie trzęsienia ziemi, które miały miejsce w okolicy wulkanu, a także “podniesienie się” wyspy o około 8-14 cm.

Odczuwalne wstrząsy 

Niestety badanie nie odpowiada na pytanie: kiedy Santorini znów wybuchnie? Mieszkańcy wyspy są przerażeni ewentulną bliską perspektywą erupcji. Wielu z nich w ostatnich miesiącach odczuło aktywność sejsmiczną.

– W trakcie moich wizyt na Santorini w 2011 roku zauważyłem, że wielu miejscowych obawia się przebudzenia wulkanu – powiedział Michael Parks z zespołu badawczego.

– Poza tym przewodnicy, którzy wycieczki po wulkanie odbywali kilka razy dziennie, powiedzieli mi, że z krateru ulatnia się duża ilość gazu o ostrym zapachu. Wspomnieli też, że raz ziemia zadrżała tak mocno, aż podskoczyli – dodała Juliet Biggs, koleżanka Parksa z zespołu.

Źródło: phys.org, tvnmeteo.pl

Polecane:

Czy zwierzęta "przeczuwały" japoński kataklizm? Naukowcy zdumieni
Indie - Monsunowa powódź zabiła już ponad 100 osób, 400 tys. ludzi pozbawiła dachu nad głową, a dwa ...
Chiny - Najpierw 16 tys. martwych świń, teraz tysiąc martwych kaczek w rzece, z której zaopatrywany ...
Kanada - Ogromne ilości lodu zepchnęły i zniszczyły wiele domów nad jeziorem Dauphin
U wybrzeży Portugalii powstaje zarodkowa strefa subdukcji
Szkodliwe substancje w dopuszczalnych normach w wodzie, żywności i powietrzu mogą być trujące gdy si...
Polska - W okolicach Legnicy natrafiono na doskonale zachowane cmentarzysko sprzed 4000 lat, znalezi...
Gitaru Dam, Kenia - Mała małpka zrobiła zwarcie w elektrowni wodnej na 180 MW mocy i pozbawiła prawi...
Silne trzęsienie ziemi na Filipinach, magnituda 6.8