Po intensywnych opadach deszczu mieszkańcy wielu regionów Grecji zmagają się ze skutkami powodzi, jakie nawiedziły kraj w ostatnich dniach. Zniszczone zostały drogi, samochody i setki budynków.

Grecja - Intensywne opady deszczu 1

W Salonikach obfite opady deszczu spowodowały zalania dróg. Lokalna straż pożarna otrzymała ponad 100 zgłoszeń, by wydobyć ludzi uwięzionych pod gruzami w piwnicach Zalane zostały domy i sklepy. Mieszkańcy próbują ratować swój dobytek, usuwając wodę z podmytych pomieszczeń.

 Grecja - Intensywne opady deszczu 5

Zalane drogi

W Harilaou przy ulicy Kanaris silny wiatr wyrwał drzewo z korzeniami. Konary zraniły pieszych, którzy w tym momencie przechodzili przez ulicę.

Trzy samochody zostały uwięzione na moście Wszystkich Świętych. Straż pożarna i policja nadzorowały wydobycie i przeniesienie znajdujących się w nich kierowców. Mężczyźni bezpiecznie opuścili zalany teren, pozostawiając swoje auta na moście do czasu, aż woda opadnie.

W Vardar zatkane studzienki spowodowały wylewanie się strumieni wody na ulicę. Kierowcy wpadali w panikę, zostawiając swoje samochody na środku jezdni.

Grecja - Intensywne opady deszczu 4

Zniszczone domy i sklepy

Jak donoszą lokalne media, kilkudziesięciu sklepikarzy z Salonik zostało rannych. Woda zalała piwnice i partery wielu lokali użytkowych w tym mieście. Towar ze sklepów dosłownie pływał po ulicach. 

Grecja - Intensywne opady deszczu 3

Sparaliżowany ruch lotniczy

Sparaliżowany został również ruch lotniczy na lotnisku Macedonia. Setki turystów oczekiwały na loty, które z powodu opadów zostały przesunięte. Samoloty linii Ryanair z Aten do Salonik wylądował w Kavali. A maszyna lecąca ze Stambułu do Salonik zmieniły miejsce lądowania w trakcie lotu i wylądowała w Atenach.

No 836136

Prognozy

Jak prognozują meteorolodzy, z dnia na dzień opadów powinno być coraz mniej. W najbliższych dniach zapowiadany jest wzrost temperatury w środkowej Macedonii i Salonikach. W weekend mieszkańcy podtopionych regionów zobaczą na termometrach nawet 34 st. C.

Źródło: kosmos100.gr, PAP/EPA, tvnmeteo.pl

Polecane:

Australia - Najcieplejszy początek roku od 100 lat, temperatury powyżej 40 stopni C.
Późno w nocy z piątku na sobotę dotrze do Ziemi plazma z rozbłysku klasy X1.6, w Polsce może być wid...
Norwegia - Ogromna powódź na zachodzie kraju z powodu ulewnych deszczy, mieszkańcy mówią, że powodzi...
Norwegia - Najnowsze badania pokazują wyższą śmiertelność dzieci urodzonych w latach szczególnie wys...
Brytyjskie i amerykańskie służby wywiadowcze prawdopodobnie przejęły kody szyfrujące kart SIM z jedn...
W 2015 roku mieliśmy 9 najgorętszych miesięcy w historii pomiarów
Niemcy - Słoń wędrował ulicami Berlina [Video]
Człowiek zdewastował naszą planetę, ten film warto oglądnąć – HOME S.O.S. Ziemia (wideo 114 minut z ...
Polska - Zmieniają się prognozy na luty, widać mrozy i nie widać wiosny