Lokalny parlament Grenlandii postanowił znieść obowiązujący od wielu dziesięcioleci zakaz eksploatacji olbrzymich i różnorodnych bogactw mineralnych tej należącej do Danii wyspy. Grenlandia posiada m. in. złoża uranu i innych rzadkich pierwiastków.

Na eksploatację złóż rzadkich minerałów ostrzą już sobie zęby inwestorzy od Australii do Chin. Są one niezbędne do produkcji wielu urządzeń i elektroniki od turbin wiatrowych, poprzez smartfony do samochodów hybrydowych.

Wraz z topnieniem pokrywy lodowej coraz większe połacie terytorium Grenlandii są dostępne dla przemysłu wydobywczego. Ponadto otwarcie nowych szlaków żeglugowych w rejonie Arktyki sprawia, że Grenlandia wyszła z wiekowej izolacji.

– Nie możemy żyć ze stale wzrastającym bezrobociem i coraz wyższymi kosztami utrzymania ponieważ nasza gospodarka jest w stanie zastoju. Musimy skończyć z polityką „zero tolerancji” dla uranu – powiedział premier prowincjonalnego rządu Grenlandii Aleqa Hammond podczas debaty w parlamencie. Plany rządu zyskały aprobatę większością 15 głosów.

 

Są już pierwsi chętni

Władze poinformowały w czwartek, że brytyjska firma London Mining otrzymała już pierwszą dużą koncesję na wydobycie rudy żelaza na terenie Grenlandii. Przy wydobyciu surowca mają być zatrudnieni mieszkańcy wyspy.

Plany eksploatacji złóż uranu skrytykowały już organizacje ekologiczne, które ostrzegły, że może to zagrozić środowisku naturalnemu Arktyki.

Analitycy podkreślają, że problem ten może doprowadzić do konfliktu z Danią, która wciąż odpowiada za sprawy bezpieczeństwa i obrony Grenlandii. Prawdopodobnie wydobywanie uranu wymagałoby zgody parlamentu w Kopenhadze.

 

Wielka wyspa, mało ludzi

Ludność Grenlandii liczy zaledwie 57 tys. osób i składa się głównie z członków eskimoskiego plemienia Inuitów. Grenlandia, będącą największą wyspą na świecie, uzyskała prawa do samorządu w 2009 r. Większość miejscowych polityków deklaruje dążenie do pełnej autonomii, a w przyszłości nie wykluczają ogłoszenia niepodległości.

Dochody z eksploatacji bogactw naturalnych pozwoliłyby Grenlandii jeszcze bardziej uniezależnić się od Danii.

 

Źródło: PAP, tvn24

Polecane:

Coraz więcej plam na Słońcu
Teleskop Hubble'a w rejonie Gwiazdozbioru Trójkąta uchwycił dwie galaktyki, które zbliżają się do si...
Wkrótce Ziemię minie planetoida Bamberga o średnicy 200 km, przelatuje co 22 lata i będzie można ją ...
Radioaktywne materiały z Fukushimy 10 tysięcy kilometrów przepłynęły w dwa lata
Między Afryką a Azją narodziły się dwie wyspy, powstały w rejonie podwodnych grzbietów, nazwano je S...
Manchester, UK - Potężna dziura na drodze w centrum miasta, głębokość 12 metrów
Wokół gwiazdy KIC 8462852 będącej na skraju naszej galaktyki krąży duża ilość niewielkich obiektów, ...
Australia - Gwałtowna powódź, w ciągu doby spadło lokalnie nawet 255 l/mkw deszczu
Sonda New Horizons na 24 godziny weszła w tryb chroniony, aktualnie znajduje się w odległości 5.7 mi...