Lokalny parlament Grenlandii postanowił znieść obowiązujący od wielu dziesięcioleci zakaz eksploatacji olbrzymich i różnorodnych bogactw mineralnych tej należącej do Danii wyspy. Grenlandia posiada m. in. złoża uranu i innych rzadkich pierwiastków.

Na eksploatację złóż rzadkich minerałów ostrzą już sobie zęby inwestorzy od Australii do Chin. Są one niezbędne do produkcji wielu urządzeń i elektroniki od turbin wiatrowych, poprzez smartfony do samochodów hybrydowych.

Wraz z topnieniem pokrywy lodowej coraz większe połacie terytorium Grenlandii są dostępne dla przemysłu wydobywczego. Ponadto otwarcie nowych szlaków żeglugowych w rejonie Arktyki sprawia, że Grenlandia wyszła z wiekowej izolacji.

– Nie możemy żyć ze stale wzrastającym bezrobociem i coraz wyższymi kosztami utrzymania ponieważ nasza gospodarka jest w stanie zastoju. Musimy skończyć z polityką “zero tolerancji” dla uranu – powiedział premier prowincjonalnego rządu Grenlandii Aleqa Hammond podczas debaty w parlamencie. Plany rządu zyskały aprobatę większością 15 głosów.

 

Są już pierwsi chętni

Władze poinformowały w czwartek, że brytyjska firma London Mining otrzymała już pierwszą dużą koncesję na wydobycie rudy żelaza na terenie Grenlandii. Przy wydobyciu surowca mają być zatrudnieni mieszkańcy wyspy.

Plany eksploatacji złóż uranu skrytykowały już organizacje ekologiczne, które ostrzegły, że może to zagrozić środowisku naturalnemu Arktyki.

Analitycy podkreślają, że problem ten może doprowadzić do konfliktu z Danią, która wciąż odpowiada za sprawy bezpieczeństwa i obrony Grenlandii. Prawdopodobnie wydobywanie uranu wymagałoby zgody parlamentu w Kopenhadze.

 

Wielka wyspa, mało ludzi

Ludność Grenlandii liczy zaledwie 57 tys. osób i składa się głównie z członków eskimoskiego plemienia Inuitów. Grenlandia, będącą największą wyspą na świecie, uzyskała prawa do samorządu w 2009 r. Większość miejscowych polityków deklaruje dążenie do pełnej autonomii, a w przyszłości nie wykluczają ogłoszenia niepodległości.

Dochody z eksploatacji bogactw naturalnych pozwoliłyby Grenlandii jeszcze bardziej uniezależnić się od Danii.

 

Źródło: PAP, tvn24

Polecane:

Indonezja - Tajemnicza śmierć delfinów, może to infradźwięki z podwodnych wulkanów?
Bardzo szybko przemieszczają się wydmy na Marsie
Filipiny i Tajwan - Tajfun Saola zabił 8 osób na Filipinach, Tajwan spodziewa się wyjątkowo obfitych...
Stres wywołuje u mężczyzn większe, niż u kobiet wahania ciśnienia krwi i tętna
Sri Lanka - Ulewne deszcze sparaliżowały komunikację drogową, ewakuowano 28 tysięcy osób, zagrożonyc...
Australia - Radioteleskopy zarejestrowały pozagalaktyczne impulsy radiowe spolaryzowane kołowo, poch...
UK - W okolicach lotniska Heathrow na sklep spadł mężczyzna, wypadł z szykującego się do lądowania s...
Najnowsze zdjęcia Plutona wykonane 15 minut po największym zbliżeniu sondy New Horizons
Australia - Burze z gradobiciem, ulewne deszcze powodujące błyskawiczne powodzie, to skutki nawałnic...