Naukowcy, posługując m.in. się radarem, stworzyli superszczegółową mapę 3D skuwającej Grenlandię pokrywy lodowej. Ta mapa pozwoli im i lepiej poznać historię wyspy, i przewidzieć jej przyszłość.

Grenlandia - Powstała bardzo szczegółowa mapa 3D pokrywy lodowej

Zespół naukowców, wspomagając się penetrującymi lód radarami CReSIS, w ramach projektu Operacja Lodowy Most (ang. Operation Ice Bridge ) stworzył niezwykle szczegółową mapę 3D skuwającej Grenlandię pokrywy lodowej.

 

Kompendium wiedzy o lodzie

Badacze dysponują obecnie najdokładniejszą mapą każdej warstwy lodu, jaka przez lata narastała na Grenlandii.

– Ta nowo opracowana obszerna kronika jest zapisem historii pokrywy lodowej Grenlandii – podkreśla współtwórca publikacji Joe MacGregor, glacjolog z Instytutu Geofizyki przy Uniwersytecie w Teksasie. – Opowiada, jak ona ewoluowała i jak będzie się zachowywała w przyszłości – dodał badacz.

Zamrożony gruby gigant

Lód skuwający Grenlandię jest drugim co do wielkości tego typu tworem na kuli ziemskiej. Zakrywając około 80 proc. terenu wyspy, zajmuje powierzchnię około 1,7 mln km kw. Poza tym rozciąga się na 2400 km długości i 1100 km szerokości. Jej grubość wynosi ponad 3 km w najgrubszym punkcie.

Gdyby rozpuścić ten lód zupełnie, poziom oceanów na planecie podniósłby się o ponad 6 metrów. Ponieważ klimat się ociepla, taka perspektywa wcale nie jest nierzeczywista.

 

„Dziennik planety”

Naukowcy podkreślają, że to swoisty „dziennik planety”. Gruba na około 2-3 km warstwa skrywa zapis o panujących na Ziemi warunkach klimatycznych sprzed około 100 tys. lat. Ciekawość naukowców, pragnących się dowiedzieć możliwie jak najwięcej o pokrywie skuwającej fragment planety, ma prostą przyczynę.

– Studiowanie grenlandzkiego lodu może dostarczyć nam informacji, jak kiedyś reagował w podobnej sytuacji  (chodzi o poprzednie okresy ocieplenia – przyp. red.) – przyznają eksperci. Ta wiedza pozwoliłaby na przewidzenie, jak grenlandzki lód zachowa się w przyszłości.

Polecane:

Chile - Podniesiony alert dla wulkanu Puyehue, 750 wstrząsów w 32 godziny
Wielki kawałek kosmicznej skały przemknął obok Ziemi, następny tak duży w 2028 roku
Naukowcy chcą obserwować przejście Wenus nad tarczą Słońca za pomocą Hubble'a i krateru Tycho na Ksi...
USA - Groźny Hantawirus mógł zaatakować w Parku Narodowym Yosemite nawet 22 tys. turystów
Badano cząstkę Y(4260), która powstaje wskutek zderzenia elektronu z pozytonem i prawdopodobnie odkr...
Rośliny wyczuwają drgania o określonych częstotliwościach, na tej podstawie mogą podjąć działania ob...
Meksyk - Ulewny deszcz i bardzo silny wiatr w Ixtapaluca, fruwały samochody
Lockhart, USA - Zapalił się i spadł na ziemię balon na ogrzane powietrze, zahaczając przy tym linie ...
Na Marsie wciąż powiewa spadochron lądownika Schiaparelli