Przedstawiciel władz USA po raz pierwszy oficjalnie wezwał do walki z rakiem skóry, nazywając go poważnym zagrożeniem dla zdrowia społeczeństwa, które wymaga “natychmiastowego działania”.

Czerniak

– Nigdy wcześniej nie powiedziano oficjalnie: “Promieniowanie UV jest dla ciebie złe. Chroń swoją skórę” – oznajmił chirurg generalny, adm. dr Boris Lushniak.

Lushniak z racji swojego stanowiska jest najważniejszym amerykańskim urzędnikiem jeśli chodzi o kwestie dotyczące publicznej ochrony zdrowia. Tradycyjne to stanowisko zajmują wojskowi w randze co najmniej wiceadmirała. Ich zadaniem jest między innymi doradzanie sekretarzowi ds. zdrowia, czyli odpowiednikowi polskiego ministra zdrowia.

Rak skóry

Rak skóry

Narastający problem

Jak oznajmił adm. Lushniak, dotychczas żaden z jego poprzedników nie zajął w sprawie raka skóry oficjalnego stanowiska, a ma być ona paląca. Jego zdaniem rak skóry jest poważnym zagrożeniem i każdego roku w USA leczy się około pięciu milionów pacjentów z tą przypadłością. Najgroźniejszy ma być czerniak złośliwy, który odpowiada za jedynie dwa procent przypadków raka skóry, ale jednocześnie jest winien zdecydowanej większości zgonów. Umiera dziewięć tysięcy z 63 tysięcy zdiagnozowanych.

 

Jak powiedział adm. Lushniak, który sam jest dermatologiem, od 1973 roku liczba przypadków czerniaka złośliwego wzrosła o 200 procent. Głównie zapadają na niego młodzi ludzie, w wieku od 25 do 29 lat. W ocenie chirurga generalnego, konieczna jest zmiana “norm społecznych dotyczących opalania”. – Skóra opalona, to skóra uszkodzona. Musimy rozbić mit mówiący o tym, że opalenizna to oznaka zdrowia – stwierdził adm. Lushniak.

W skali całych USA rocznie diagnozuje się więcej osób z rakiem skóry niż łącznie osób z rakiem piersi, płuc, prostaty i jelita.

 

Blokada kremów

Władze USA chcą rozpocząć działania mające na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia raka skóry, na przykład poprzez zwiększenie ilości miejsc zacienionych w miastach czy ograniczenie korzystania z solariów. Dodatkowo rodzice i nauczyciele mają uczyć dzieci o zagrożeniach związanych z wystawianiem skóry na słońce. Tak samo jak uczy się kwestie jedzenia czy mycia zębów.

 

Krokiem mającym na celu pomóc Amerykanom “bronić się” przed promieniowaniem UV, jest przyjęte w poniedziałek przez Kongres nowe prawo. Tworzy ono nowe reguły odnośnie wprowadzania na rynek nowych kremów do opalania. W USA od lat 90. nie dopuszczono do obiegu żadnego nowego związku zawartego w tych substancjach. Badania prowadzone przez Federalną Administrację Leków i Żywności ciągną się latami, w efekcie Amerykanie nie mają dostępu do nowoczesnych kremów do opalania, które są powszechne np. w Europie czy Azji.

 

 

Źródło: CNN, tvn24

Polecane:

Johannesburg, Afryka - Tornada zabiły dwoje dzieci, zniszczyły wiele domów [Video]
Chiny - Akcja ratunkowa tonącego autobusu podczas powodzi spowodowanej ulewnymi deszczami
Szwecja - Wirus, który niszczy komórki rakowe, sprawdził się w przypadku myszy, potencjalnego leku n...
Chile - Po ośmiu latach prac ruszył teleskop z aparatem "Dark Energy Camera" 570 MPix
W drugiej połowie kwietnia na niebie pojawi się rój Lirydów, od 15 nawet do 100 meteorów na godzinę
Zwierzęta boją się rozbłysków UV na liniach wysokiego napięcia
Stworzono model matematyczny opisujący zjawiska optyczne jakie występują w gorących źródłach
Sonda Messenger rozbije się o powierzchnię Merkurego 30 kwietnia o 19:30 UTC, zakańczając czteroletn...
Ekwador - Duże zniszczenia po bardzo silnym trzęsieniu ziemi o magnitudzie 7.8, zginęły co najmniej ...