Przedstawiciel władz USA po raz pierwszy oficjalnie wezwał do walki z rakiem skóry, nazywając go poważnym zagrożeniem dla zdrowia społeczeństwa, które wymaga „natychmiastowego działania”.

Czerniak

– Nigdy wcześniej nie powiedziano oficjalnie: „Promieniowanie UV jest dla ciebie złe. Chroń swoją skórę” – oznajmił chirurg generalny, adm. dr Boris Lushniak.

Lushniak z racji swojego stanowiska jest najważniejszym amerykańskim urzędnikiem jeśli chodzi o kwestie dotyczące publicznej ochrony zdrowia. Tradycyjne to stanowisko zajmują wojskowi w randze co najmniej wiceadmirała. Ich zadaniem jest między innymi doradzanie sekretarzowi ds. zdrowia, czyli odpowiednikowi polskiego ministra zdrowia.

Rak skóry

Rak skóry

Narastający problem

Jak oznajmił adm. Lushniak, dotychczas żaden z jego poprzedników nie zajął w sprawie raka skóry oficjalnego stanowiska, a ma być ona paląca. Jego zdaniem rak skóry jest poważnym zagrożeniem i każdego roku w USA leczy się około pięciu milionów pacjentów z tą przypadłością. Najgroźniejszy ma być czerniak złośliwy, który odpowiada za jedynie dwa procent przypadków raka skóry, ale jednocześnie jest winien zdecydowanej większości zgonów. Umiera dziewięć tysięcy z 63 tysięcy zdiagnozowanych.

 

Jak powiedział adm. Lushniak, który sam jest dermatologiem, od 1973 roku liczba przypadków czerniaka złośliwego wzrosła o 200 procent. Głównie zapadają na niego młodzi ludzie, w wieku od 25 do 29 lat. W ocenie chirurga generalnego, konieczna jest zmiana „norm społecznych dotyczących opalania”. – Skóra opalona, to skóra uszkodzona. Musimy rozbić mit mówiący o tym, że opalenizna to oznaka zdrowia – stwierdził adm. Lushniak.

W skali całych USA rocznie diagnozuje się więcej osób z rakiem skóry niż łącznie osób z rakiem piersi, płuc, prostaty i jelita.

 

Blokada kremów

Władze USA chcą rozpocząć działania mające na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia raka skóry, na przykład poprzez zwiększenie ilości miejsc zacienionych w miastach czy ograniczenie korzystania z solariów. Dodatkowo rodzice i nauczyciele mają uczyć dzieci o zagrożeniach związanych z wystawianiem skóry na słońce. Tak samo jak uczy się kwestie jedzenia czy mycia zębów.

 

Krokiem mającym na celu pomóc Amerykanom „bronić się” przed promieniowaniem UV, jest przyjęte w poniedziałek przez Kongres nowe prawo. Tworzy ono nowe reguły odnośnie wprowadzania na rynek nowych kremów do opalania. W USA od lat 90. nie dopuszczono do obiegu żadnego nowego związku zawartego w tych substancjach. Badania prowadzone przez Federalną Administrację Leków i Żywności ciągną się latami, w efekcie Amerykanie nie mają dostępu do nowoczesnych kremów do opalania, które są powszechne np. w Europie czy Azji.

 

 

Źródło: CNN, tvn24

Polecane:

Czechy - Wycofano ze sprzedaży wodę mineralną "Aquila", prawdopodobnie zawiera bakterie E....
USA - Groźny wirus HPS pojawił się w Parku Narodowym Yosemite, zmarły już dwie osoby
Znaleziono nowy krater uderzeniowy na Marsie, ma średnicę 30 metrów
UK - Wyjątkowo niebezpieczne lądowanie boeinga w Birmingham [Video]
Misjonarz zarażony wirusem Ebola został przetransportowany do Hiszpanii
RPA - W 2014 roku zabito rekordowo dużo nosorożców, szacuje się, że zginęło co najmniej 1200 osobnik...
WMO ostrzega: Aktualnie występujące El Niño może okazać się jednym z najsilniejszych w historii, apo...
Pakistan - Zmarły co najmniej 23 osoby, a 77 zatruło się po zjedzeniu zanieczyszczonych słodyczy
Trzęsie się Islandia, 7 wstrząsów w 18 godzin, w Yellowstone w ciągu 10 dni wystąpiło 326 wstrząsów ...