Gwiazdy, które wyrwały się spod kontroli, potrafią silnie oddziaływać na swoje otoczenie. NASA opublikowała właśnie nowe zdjęcie wykonane w podczerwieni przez Teleskop Kosmiczny Spitzera, na którym widać gigantyczną falę uderzeniową, wywołaną przez gwiazdę HD 2905, oznaczoną też jako kappa w gwiazdozbiorze Kasjopei.

Ta gigantyczna gwiazda porusza się względem swoich sąsiadów z prędkością około 4 milionów kilometrów na godzinę, czyli 1100 kilometrów na sekundę. Trudno się dziwić, że robi wrażenie.

Czerwona poświata w kształcie łuku pokazuje fale uderzeniową, tworzącą się na drodze najszybciej poruszających się i najbardziej masywnych gwiazd. Taka fala tworzy się w miejscu, gdzie pole magnetyczne i strumień cząstek, pochodzących od takiej gwiazdy oddziałują z obłokami gazu i pyłu międzygwiezdnego. Jej blask informuje astronomów o warunkach, jakie tam panują.
Gwiazdy, które wolno się poruszają, tworzą falę uderzeniową, która jest niemal niewidoczna w całym zakresie promieniowania. Kappa Kasjopei wywołała falę łatwo dostrzegalną w zakresie promieniowania podczerwonego. O sile zjawiska świadczy fakt, że fala tworzy się aż cztery lata świetlne przed gwiazdą, w odległości porównywalnej do tej, jaka dzieli nasze Słońce od najbliższej nam gwiazdy  Proxima Centauri.

 

Widoczna na zdjęciu zielona poświata pochodzi od występujących w obłokach pyłu międzygwiezdnego cząsteczek węgla, a dokładnie od zawierających je cząsteczek wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. Delikatne kolumny czerwieni, przecinające łuk fali uderzeniowej astronomowie wiążą z polem magnetycznym gwiazdy. Sama gwiazda jest z Ziemi widoczna gołym okiem, kolorowy obraz na zdjęciu to jednak zasługa kamery rejestrującej promieniowanie w podczerwieni.

Źródło: rmf24

Polecane:

Klęski żywiołowe w 2011 roku kosztowały ubezpieczalnie aż 105 mld USD, a całkowite straty to 380 mld...
Gwatemala - Kilka małych erupcji wulkanu Fuego, popiół poleciał na 500 metrów i wypływa lawa
Brazylia - Największa susza od 30 lat, a obok ogromna powódź
Nowa Zelandia - Silne trzęsienie ziemi 35 km od Masterton, magnituda 6.2, wstrząs wystąpił na głębok...
Pokrywa lodowa Antarktydy jest największa od czasu rozpoczęcia badań w 1979 roku
Himalaje, Nepal - Polak pobił rekord świata, zdobył szczyt ośmiotysięcznika Manaslu w 14 godzin i 5 ...
Meksyk - Duża aktywność wulkanu Colima
Japońska Agencja Kosmiczna utraciła kontakt z ważnym satelitą Hitomi po 38 dniach od wystrzelenia, t...
Islandia - W ciągu zaledwie tygodnia, między 29 sierpnia, a 4 września wystąpiło aż 600 wstrząsów se...