Hakerzy, którzy włamali się do komputerów stacji HBO, udostępnili kolejną porcję wykradzionych plików i zażądali od tej stacji milionów dolarów okupu, grożąc upublicznieniem niewyświetlonych jeszcze odcinków seriali oraz różnych wrażliwych danych.

Załączone do danych 5-minutowe wideo od osoby pod pseudonimem “Mr. Smith”, którego adresatem jest szef stacji Richard Plepler, daje HBO trzy dni na zapłacenie okupu. Hakerzy grożą, że jeśli ich żądania nie zostaną spełnione, upublicznią 1,5 terabajta skradzionych danych.

 

Szantaż hakerów

HBO przyznało, że doszło do kradzieży należących do stacji danych. Stacja oświadczyła, że kontynuuje dochodzenie w tej sprawie oraz współpracuje z policją i ekspertami z dziedziny cyberbezpieczeństwa.

Hakerzy twierdzą, że szantażowanie różnego rodzaju organizacji, do których sieci się włamali, przynosi im 12-15 mln dolarów rocznie. Teraz od HBO zażądali równowartości swojego “sześciomiesięcznego wynagrodzenia w wirtualnej walucie bitcoin”. Dodali także, że będą się kontaktować jedynie z Pleplerem oraz prześlą “tylko jeden list”, opisujący szczegóły zapłaty okupu.

Udostępniono łącznie 3,4 gigabajta danych – głównie techniczne specyfikacje topografii sieci komputerowej HBO, listę administratorów tej sieci wraz z hasłami dostępu, projekt scenariusza pięciu odcinków serialu “Gra o Tron” oraz pochodzące z jednego miesiąca e-maile jednej z członkiń zarządu.

 

Tajne dokumenty

Około 50 upublicznionych dokumentów było oznaczonych jako “tajne”, wśród nich znajdowały się między innymi arkusze zawierające listę pozwów przeciwko stacji, oferty pracy dla wyższej kadry dyrektorskiej oraz slajdy opisujące plany technologiczne stacji.

Hakerzy poinformowali, że włamanie się do sieci HBO zajęło im sześć miesięcy, i ostrzegli, że będą upubliczniać niewyświetlane jeszcze odcinki różnych seriali wraz z dodanym logo “HBO upada”. Twierdzą też, że jest to ich 17. żądanie okupu i że tylko trzy ofiary odmówiły zapłaty.

Sieć wstępnie oceniła, że nie doszło do spenetrowania wszystkich skrzynek e-mailowych.

Polecane:

Chile - Silne trzęsienie ziemi na północy kraju, magnituda 6.5
Bardzo dobre warunki do obserwacji Merkurego
W Azji zabijana jest co czwarta córka, "trudniej ją wychować i trzeba mieć posag, by później kt...
Księżyc Saturna wygląda inaczej niż naukowcy myśleli, sonda Cassini w lutym przeskanowała grawitację...
Meksyk - Monster truck na pokazie wpadł w tłum ludzi, zaciął się gaz [Video]
Japonia - Wzrasta temperatura i ilość gazów, pojawiły się również wstrząsy sejsmiczne przy wulkanie ...
W galaktyce NGC 1600 odkryto supermasywną czarną dziurę o masie 17 miliardów Słońc, naukowcy sądzą ż...
USA - Ogromny zbiornik rozpuszczonego węgla 350 km pod zachodnią częścią Stanów Zjednoczonych, posia...
Wraz ze wzrostem wysokości zmysł smaku i węchu ulega przytępieniu, w związku z tym linie lotnicze op...