Eksperci z chińskiej firmy Tencent’s Keen Security Lab znaleźli dziurę w samochodach Tesla Model S. Luka pozwala napastnikowi na uzyskanie dostępu do Controller Area Network pojazdu i przejęcie kontroli nad nim. Badacze z Keen pokazali, że są w stanie zdalnie otworzyć drzwi i bagażnik samochodu oraz przejąć kontrolę nad wyświetlaczem na desce rozdzielczej. Jednak dla kierującego najbardziej niebezpieczny był fakt, że hakerzy mogli zdalnie uruchomić hamulce poruszającego się samochodu.

Samochód elektryczny Tesla Model S P100D -2

Już wcześniej prezentowano ataki na samochody Tesli, jednak zawsze wymagały one fizycznego dostępu do pojazdu. Tym razem było inaczej. Chińczycy wykorzystali lukę w przeglądarce Tesli. Gdy samochód połączył się z hotspotem założonym lub przejętym przez hakerów, byli oni w stanie przeprowadzić atak typu man-in-the-middle. Eksperci powiadomili o problemie firmę Bugcrowd, która zarządza uruchomionym przez Teslę programem, w ramach którego odkrywcy dziur otrzymują nagrody finansowe. Informacje została przekazana do Tesli i 10 dni później opublikowano odpowiednią łatę.

Samochód elektryczny Tesla Model S P100D

Szczegóły dziury nie zostały ujawnione. Wiadomo, że badacze zaatakowali samochód w czasie, gdy jego właściciel poszukiwał informacji o najbliższej stacji ładowania akumulatorów. Przejęli kontrolę nad zamkami w drzwiach, ustawieniami foteli i wyświetlaczem. Podczas jazdy zaś byli w stanie, korzystając z komputera znajdującego się w odległości około 20 kilometrów od zaatakowanego pojazdu, uruchomić hamulce.

Polecane:

Afryka - Wciąż trwa erupcja wulkanu Nabro w Erytrei
Jedna mutacja uczyniła człowieka około 2-3 mln lat temu, tak twierdzą naukowcy
Hiszpania - Huragan na Wyspach Kanaryjskich, prędkość wiatru dochodzi do 130 km/h
Japonia - Silne trzęsienie ziemi w pobliżu wschodniego wybrzeża, magnituda 6.8, władze wydały ostrze...
Tajemniczą kulą ognia nad USA mógł być rosyjski satelita zwiadowczy Kosmos 2495
NASA pracuje nad projektem przechwytywania asteroid, które będą na kursie kolizyjnym z Ziemią
Rosja - Mały wojskowy satelita Kosmos-2499 po roku wykonał nietypowe manewry i zbliżył się do szcząt...
Kenia - Makabryczne odkrycie archeologów, ślady prehistorycznej masakry sprzed 10 000 lat [Video]
UE - Europosłowie chcą ukrócić proceder bezzasadnego faszerowania zwierząt antybiotykami