Cześć tunelu, w którym składowane są odpady radioaktywne, zawaliła się w kompleksie nuklearnym Hanford Nuclear Reservation w południowo-wschodniej części stanu Waszyngton. Ogłoszono stan pogotowia. Według władz stanowych nie ma zagrożenia dla ludności.

Rzecznik stanowego resortu ekologii Randy Bradbury zapewnił, że nie wykryto wycieku promieniowania i że nie ucierpiał żaden z pracowników. Kiedy tunel się zwalił, nie było tam pracowników. Ewakuowano ludzi, którzy pracowali w pobliżu, a tym, którzy znajdowali się dalej od zawalonego tunelu, polecono pozostanie w pomieszczeniach.

Do wypadku doszło w obiekcie znanym jako PUREX, znajdującym się w środku wielkiego kompleksu Hanford Nuclear Reservation, ok. 320 km na południowy wschód od Seattle. Agencja Associated Press pisze, że zamknięty już obiekt PUREX był częścią krajowego programu produkcji broni nuklearnej.

W Hanford przez dziesiątki lat wytwarzano pluton na potrzeby broni nuklearnej, a obecnie jest to największy skład odpadów radioaktywnych. AP pisze, że znajduje się tam ok. 56 milionów galonów (212 tys. metrów sześciennych) odpadów radioaktywnych, większość w 177 podziemnych zbiornikach.

Bradbury powiedział, że zawalił się jeden z dwóch tuneli kolejowych pod obiektem PUREX. Dodał, że w tunelu składowano wagony kolejowe załadowane odpadami radioaktywnymi.

Hanford Nuclear Reservation zatrudnia ponad 9 tys. osób. Zbudowano go podczas drugiej wojny światowej i wytwarzano tam pluton dla większości amerykańskiego arsenału nuklearnego.

Źródło: rmf24, PAP

Polecane:

Marapi Indonezja - prawie 9000 osób ucieka powodzi błotnej
Zatoka Hudsona, Kanada - Nietypowe zjawisko sfotografowane przez satelitę NASA
Według naukowców, analizując widmo światła odbitego można stwierdzić, czy istnieje życie na danej pl...
Niemcy - Chemikalia zabarwiły wodę w strumieniu na jaskrawo zielony
Chiny - W Szanghaju wyzdrowiał czteroletni chłopiec zarażony wirusem H7N9, jest to pierwszy taki prz...
Flores, Indonezja - Archeolodzy odnaleźli czaszkę i kości "hobbita"
Argentyna - W prowincji Cordoba w 12 godzin spadło 320 l/mkw deszczu, 6 osób zginęło
Ellicott City, USA - W ciągu zaledwie dwóch godzin ulewnego deszczu spadło 150 l/mkw, wywołało to og...
Nowa metoda leczenia zakażeń żołądka, mikrosilniczki uwalniać będą antybiotyk przy odpowiednim pH, a...