Całkowity zakaz korzystania z wody z miejskich wodociągów wydano w piątek w ponad 70-tysięcznym mieście Haskowo na południowym wschodzie Bułgarii. Powodem jest stwierdzona w wodzie zawartość uranu, znacznie przekraczająca dopuszczalny poziom.

Władze sanitarne wydały zakaz po potwierdzeniu, że woda w miejskim wodociągu, pobierana z czterech źródeł w regionie, zawiera 13-krotnie więcej uranu, niż dopuszczają normy. Pochodzenie uranu nie jest znane.

O wynikach analizy próbek wody poinformowano w ubiegłym tygodniu. Wyszło na jaw, że analiza była przeprowadzona jesienią ubiegłego roku i przez ponad pół roku jej wyniki były utajnione. Szef miejscowej administracji potwierdził w wywiadzie telewizyjnym, że próbki były pobrane 17 października i 9 listopada ub.r. i że stwierdzono w nich podwyższoną zawartość uranu. Mieszkańcy Haskowa nie zostali o tym powiadomieni i przez cały czas korzystali z wody.

Prokuratura prowadzi dochodzenie mające ustalić m.in., czy ukrycie wyników analizy było działaniem świadomym i jakie mogą być następstwa dla zdrowia ludności.

Miejscowe władze zaapelowały do mieszkańców, by pili tylko wodę mineralną. Jednocześnie do miasta przywozi się wodę w cysternach. Na razie nie wiadomo, jak długo potrwa kryzys wodny w Haskowie.

Polecane:

Irlandia - Zarejestrowano największą falę w historii pomiarów, 20.4 metra wysokości
Australia - W kopalni znaleziono największy w kraju różowy diament wart milion dolarów, waży około 2...
Australia - Nawałnice w Sydney, Nowa Południowa Walia pod wodą
W Arktyce lodu coraz mniej, na Antarktydzie za to przybywa rekordowo
Naukowcy prawdopodobnie znaleźli przyczynę katastrofalnego lata 1258 roku, wybuchł wtedy wulkan w In...
Misja Księżyc po chińsku - Wysłali łazik, a fragmenty rakiety spadając zniszczyły dwa domy
Europa - Producenci żarówek nagminnie nas oszukują wykorzystując nieścisłości w przepisach
Hiszpania - 4146 osób zachorowało po wypiciu wody firmy Eden Springs, która została zanieczyszczona ...
Polska - Sieć Play uruchamia bezpłatną usługę Wi-Fi Calling, która umożliwia dzwonienie i wysyłanie ...