Nurkowie z Hawajów przeżyli niezwykłe spotkanie z delfinem. Zwierzę, które do nich podpłynęło było owinięte żyłką wędkarską. – Miał oplątany pysk i lewą płetwę. Wyciągnąłem w jego stronę rękę i pokazałem: podpłyń do mnie. A on to zrobił! – relacjonuje Keller Laros.

 

Jego towarzyszce Martinie Wing udało się sfilmować tę scenę.  Stacji NBC News powiedziała potem, że wyglądało na to, że delfin próbował „komunikować się” z nurkami i prosić o pomoc. W rozmowie z BBC dodała, że to było „zapierające dech” wydarzenie.

„Delfin przypłynął prosto do mnie”

Laros tak opisywał przygodę: – Nagle usłyszałem głośny pisk, odwróciłem się, a delfin był dosłownie metr ode mnie. Przypłynął prosto do mnie.

Delfin butlonosy pływał powoli wokół nurka i jego towarzyszy. Ludzi uderzyło i zaniepokoiło to, że delfin był sam: – Widzieliśmy już pięć delfinów w okolicy, gdzie nurkowaliśmy poprzedniego wieczora. W przeszłości widzieliśmy je także pływające parami – mówił Laros. – Delfiny to bardzo ciekawskie i inteligentne zwierzęta. Są też osobnikami bardzo społecznymi – dodał.

Ponieważ jest doświadczonym nurkiem, od razu wiedział, że coś jest nie tak. I rzeczywiście, gdy delfin okrążał go kolejny raz – zobaczył na jego płetwie żyłkę wędkarską. – Miał oplątany pysk i lewą płetwę. Wyciągnąłem w jego stronę rękę i pokazałem: podpłyń do mnie. A on to zrobił! To, że podpłynął mogę jeszcze zrozumieć, ale, że zareagował na mój gest. To mnie zwaliło z nóg – opowiadał Laros.

„Myślę, że delfin był zadowolony”

Mężczyzna i jego towarzyszka mieli przy sobie specjalnie nożyce, więc delfin szybko został wyciągnięty z opresji. – Był duży (…), bałem się, że jeśli go skrzywdzę usuwając żyłkę, on przypadkowo skrzywdzi mnie. Byłem zmartwiony, ale nie przerażony – mówił dziennikarzom nurek. 

Kiedy tylko zwierzę pozbyło się żyłki zaplątanej na pysku, wypłynęło zaczerpnąć powietrza i wróciło do nurka. – Myślę, że delfin był zadowolony z naszej pracy. Odpłynął i już go więcej nie widzieliśmy – dodał.

Laros, założyciel fundacji badawczej Manta Pacific, wielokrotnie usuwał już wędkarskie żyłki z ciał miejscowych płaszczek czy żółwi. Ale – jak mówi – nigdy przedtem nie pomógł w ten sposób delfinowi.

Źródło: Reuters, BBC, NBC News, tm, YouTube.com

Polecane:

Sri Lanka - Gorączka złota ogarnęła kraj, grudki cennego metalu w rzece Kelaniya
Nowa Zelandia - Silne trzęsienie ziemi, magnituda 6.8 - awarie, zawieszone loty i wstrzymane pociągi
USA - Według przewidywań naukowców, Los Angeles zagraża bardzo silne trzęsienie ziemi
USA - Szybko przemieszczający się gwałtowny układ burzowy zagraża 10 stanom
Mars - Lawa z dwóch wulkanów sprzed 4.6 miliarda lat rozlana na obszarze 1000 km od krateru
Nigeria - Koniec epidemii wirusa Ebola, od 42 dni nie odnotowano nowych przypadków zarażenia
Kalifornia, USA - Po trzech latach suszy zaczęło mocno padać, lokalnie spadło 100 l/mkw i wywołało l...
Chennai, Indie - W ciągu doby spadło 970 l/mkw deszczu, co stanowi 300 procent listopadowych opadów
Kanada - Gigantyczny pożar w Fort McMurray nasila się i przemieszcza w kierunku północnym zagrażając...