Na hawajskiej Wielkiej Wyspie nieprzerwanie trwa erupcja wulkanu Kilauea. Obecnie strumień gorącej lawy przesuwa się z prędkością około 270 metrów na dobę. Mieszkańcy zagrożonych terenów zdążyli już przewieźć w bezpieczne miejsce najcenniejsze rzeczy ze swoich domów. Teraz pozostało im tylko czekać na ewentualną ewakuację.

Wulkan Kilauea

Z wulkanu Kilauea cały czas wydostają się strumienie lawy. Geolodzy z Hawajskiego Obserwatorium Wulkanów, na podstawie analizy zdjęć satelitarnych, stwierdzili, że ta rozżarzona materia skalna porusza się obecnie ze średnią prędkością 270 metrów na dobę. W sobotę o poranku lawa znajdowała się około czterech kilometrów od miasteczka Pahoa (wschodnie wybrzeże Wielkiej Wyspy).

 

Gotowi na natychmiastową ewakuację

Eksperci z hawajskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego uspokajają lokalnych mieszkańców, że sytuacja jeszcze nie stwarza bezpośredniego zagrożenia życia. Choć przy tym zgodnie podkreślają, że należy być ostrożnym i stosować się do ewentualnych ostrzeżeń. Mieszkańcy 50 domów, które znajdują się na przewidywanej trasie wędrówki lawy, od kilku tygodni są gotowi na ewakuację. Zdążyli już wywieźć z budynków to, co jest dla nich najcenniejsze.

Wulkan Kilauea 2

Potęga żywiołu

Kilka dni temu władze Hawajów opublikowały kolejny film, który prezentuje potęgę żywiołu. Doskonale widać na nim to, jak przesuwa się gorący strumień. Lawa niszczy wszystko, co napotka na swojej drodze. Gorący potok degraduje las – najpierw powala kolejne drzewa, a później zaczyna je powoli trawić.

Obecnie trwająca erupcja wulkanu Kilauea rozpoczęła się w 1983 roku, a strumienie lawy zaczęły wydobywać się z wulkanu 27 czerwca br. Od tego czasu materia pokonała ponad 21 km. Specjaliści przypominają, że podobna sytuacja miała miejsce między 1983 a 1990 rokiem. Wówczas lawa zniszczyła 180 budynków.

Polecane:

Rekord najniższej temperatury w Polsce w maju został pobity, -7.2 i -11.0 stopni w Toruniu
Tak mógł wyglądać Mars kilka miliardów lat temu, obraz powstał z wykorzystaniem technologii Blue Mar...
USA - Wiosenny atak zimy na Minnesotę, co godzinę 5 cm śniegu
Iran - Trzęsienie ziemi o sile 5.6 w skali Richtera zaledwie 60 km od elektrowni atomowej
Słońce - Na wschodzie pojawiły się bardzo aktywne i groźne plamy, zbliża się również bardzo duża dzi...
Węgry - Gwałtowne burze, ulewny deszcz i wiatr, który powalał duże drzewa
Antarktyda - Pod lodem znaleziono największy kanion na Ziemi, głęboki na 800 metrów, długi na 1000 k...
W Meksyku od lat znikają ludzie, 26 tysięcy osób uważa się za zaginione, niemal codziennie odkrywane...
Największa superpełnia od 69 lat wystąpi 14 listopada, kolejna dopiero za 18 lat