Ciepłe zimy – to, zdaniem specjalistów, jeden z powodów wzrostu populacji szczurów w fińskich miastach. W Helsinkach gryzonie urządzają sobie gniazda w samochodach.

 

Doskonała ochrona przed złodziejami samochodów – ironizują fińskie media, opisując związane ze szczurami kłopoty, z jakimi borykają się mieszkańcy Helsinek.

Szczurom sprzyjają ciepłe zimy

W rozmowie z dziennikiem „Helsingin Sanomat” Jouni Siltala z firmy zwalczającej szkodniki opowiadał, że gryzonie upodobały sobie wnętrza samochodów, w których lubią się gnieździć. – To zdarza się na otwartych parkingach, gdy w pobliżu są szczurze nory – stwierdził.

Otso Huiti, badacz z Fińskiego Instytutu Zasobów Naturalnych (Luke), w rozmowie z tą samą gazetą wyraził opinię, że za wzrost populacji szczurów w miastach Finlandii w dużej mierze odpowiadają stosunkowo ciepłe ostatnio zimy.

Co więcej, w ostatnich latach w Helsinkach prowadzono walkę z rosnącą populacją dzikich królików. Teraz okazuje się, że w miejsce królików pojawiły się szczury, zajmując ich norki.

„Tak samo naturalne, jak ludzie”

Luke stara się oszacować populację szczurów. Otso Huiti podkreślił, że „miejska ekologia” szczurów to obszar słabo zbadany. – Naukowcy skupiali się raczej na sposobach zabijania tych zwierząt – dodał.

W ubiegłą zimę szczurom udało się opanować skwer w pobliżu Teatru Narodowego w Helsinkach oraz pomnika fińskiego poety i dramaturga Aleksisa Kiviego. Od tego czasu teren jest pod szczególną obserwacją.

Biolog Raimo Pakarinen pracujący dla służb miejskich Helsinek przekonywał, że szczury nie są zwierzętami agresywnymi. – Nie są ani trochę bardziej agresywne niż kaczki czy mewy, które zbliżają się do ludzi w nadziei zdobycia pożywienia – stwierdził. – Szczury to w mieście stworzenia tak samo naturalne, jak ludzie – dodał.

 

Źródło: TVNMeteo, PAP

Polecane:

Planetoida 2012 DA14, o wielkości od 45 do 65 m przeleciała rekordowo blisko Ziemi
Kości dinozaura sprzed 200 milionów lat znaleziono w Luksemburgu
Nepal - W najsilniejszym od 81 lat trzęsieniu ziemi runęła 60-metrowa wieża Dharahara, będąca jednym...
LosyZiemi - Aktywność wulkanu Popocatepetl w Meksyku 25-27 czerwca 2015 r.[Video]
Przełom w walce z niektórymi nowotworami, poprzez zmodyfikowanie limfocytów T następuje "przepr...
Szóstego lutego nad Atlantykiem eksplodował meteor, wybuch miał siłę porównywalną do 13 tysięcy ton ...
Większość prognoz dotyczących zmian klimatu jest zbyt optymistyczna, chmury nie blokują dopływu prom...
Kanada - Ogromna góra lodowa przypłynęła w okolicę Ferryland
USA - Fala upałów w południowej Kalifornii, w Los Angeles temperatura osiągnęła 40°C w cieniu