Południowo-wschodnią Hiszpanię nawiedziła gwałtowna powódź. W związku z intensywnymi opadami deszczu, wydano alerty drugiego stopnia.

W sobotę przez Murcję, hiszpańskie miasto znajdujące się w prowincji o tej samej nazwie, przeszły nawałnice. Za sprawą intensywnych opadów 17 grudnia, woda bardzo szybko wezbrała, a drogi zmieniły się w rwące potoki. Nurt był tak silny, że porywał samochody.

Nawet 200 l/mkw.

W ciągu weekendu w rejonie Murcji ma spaść ponad połowa rocznej sumy opadów dla tego regionu. Przez cały weekend opady mają się utrzymywać, a do poniedziałku może tam spaść łącznie nawet 200 l/mkw. deszczu.

W związku z trudną sytuacją pogodową, na wybrzeżu i w kilku prowincjach wydano ostrzeżenia. Pomarańczowym (prawie najwyższym) alertem objęte są prowincje: Murcja, Walencja, Alicante, Grenada i Almeria. Ostrzeżenia obowiązują do północy.

Dodatkowo na południowo-wschodnim wybrzeżu wieje silny wiatr, a fale mają od 3 do 4 metrów wysokości. To sprawia, że warunki atmosferyczne są jeszcze bardziej nieprzyjemne.

Środki ostrożności

Władze ostrzegają przed powodziami i informują, że wiele dróg w Murcji może być nieprzejezdnych. Warunki na jezdniach mogą być bardzo trudne. W związku z tym został wyznaczony specjalny zespół 150 osób, które mają być w gotowości na wypadek, gdyby sytuacja w rejonie Murcji jeszcze się pogorszyła.

Pogoda nie oszczędza mieszkańców południowo-wschodnich regionów Hiszpanii. Poza intensywnymi opadami deszczu i powodziami, pada tam także śnieg. Biały puch prószy na obszarach położonych nieco wyżej, także w Murcji.

Polecane:

Alaska, USA - Miasteczko Nome odcięte od świata, kruszą lód, by dostarczyć paliwo
Serbia - Gorączka Zachodniego Nilu zabiła kolejne dwie osoby, liczba osób zarażonych wzrosła z 20 do...
Wyspy Salomona - Tsunami wdarło się 500 metrów w głąb lądu, zginęło co najmniej 5 osób
Francja - Szklana kabina z widokiem na Mont Blanc
Chiny - Silne wichury za sprawą tajfunu Mekkhala, wiatr rozwiewa leżący i padający śnieg na jezdniac...
Unia Europejska - W tym roku nie zostanie zlikwidowany roaming, operatorzy komórkowi zbyt mało jeszc...
Pacyfik - Najsilniejszy w tym roku supertajfun Soudelor kieruje się nad Chiny, Tajwan i Japonię, w p...
Lodowce stopniały do najniższego od 120 lat poziomu, topnienie gwałtownie przyspieszyło w pierwszej ...
Zjawisko pogodowe El Niño na półkuli północnej potrwa do lata 2016 r., szczyt przypadnie na zimę