Porywiste sztormy na północy Hiszpanii przyczyniły się do licznych zniszczeń. W wyniku silnego wiatru i dużych fal, na brzegu powstała także gruba warstwa białej piany, która zalała ulice.

Gwałtowna pogoda utrzymująca się w Hiszpanii od kilku dni sprawiła, że wiatr miejscami rozwijał prędkość do nawet 170 km/h. Tak silne porywy generowały wysokie na 11 metrów fale, które uderzając z ogromną siłą o brzeg w znajdującym się w Galicji mieście A Guarda spowodowały powstanie ciekawego zjawiska. W wyniku zderzania się wody z wybrzeżem utworzyły ogromne ilości piany. Było jej tak dużo, że biała, puszysta warstwa szczelnie pokryła nie tylko plażę, ale także okoliczne ulice.

Powtarzające się zjawisko

Choć wielu osobom może wydawać się, że jest inaczej, jak wyjaśnia Francisco Rodriguez z Instytutu Oceanografii w Vigo, piana na hiszpańskim wybrzeżu nie jest niczym niezwykłym. Dość często powstaje w czasie silnych burz i podczas przypływu. W 2014 roku także w miejscowości A Guarda gruba biała warstwa przykryła zaparkowane w okolicach brzegu samochody. W 2015 i 2016 roku zjawisko także pojawiło się na wybrzeżu.

Powstaje naturalnie

Niektórzy mogą mieć wątpliwości co do sposobu powstania piany, jednak nie zawiera ona żadnych zanieczyszczeń chemicznych i powstaje zupełnie naturalnie.

– Morze jest pełne materii organicznej, która powstaje dzięki aktywności biologicznej organizmów. Większość piany jest wytwarzana przez plankton, składający się z białek, lipidów i aminokwasów – tłumaczy Rodriguez.Skład planktonu jest różny w zależności od regionu, dlatego piana nie występuje wszędzie, a jedynie w określonych miejscach i w specyficznych warunkach.

Zjawisko to na małą skalę można zaobserwować także w domowych akwariach lub, gdy wrzuci się surowe białko jajka do wody. Wszystko przez zawarte w niej białka – albuminy.

– To jak włożenie białka jaja, czystego białka (albuminy), do butelki z wodą. Jeśli się nią potrząśnie, powstanie bardzo dużo piany – tłumaczy badacz.

Piana a środowisko

Jak zauważa Rodriguez, piana nie jest toksyczna, jednak może być szkodliwa dla zwierząt. W Kalifornii były przypadki, kiedy ptaki padały z wychłodzenia, ponieważ izolacyjna warstwa piany sprawiała, że zwierzęta traciły pióra.

W Galicji do tej pory nie było żadnych tego typu udokumentowanych przypadków.

 

Polecane:

Wojsko USA na klimatyzacje dla żołnierzy wydaje rocznie 20.2 mld dolarów
USA - Szalone mrówki Rasberry'ego niszczą urządzenia elektryczne w Teksasie, inwazyjna mrówka odkryt...
Chiny - Powódź i lawiny błotne w prowincji Syczuan, już ponad 30 ofiar
Niemcy - Tragiczny wypadek, auto leciało 15 metrów w górze i wbiło się w dom
Londyn, UK - Międzynarodowa konferencja darczyńców zdecydowała przekazać 180 mln euro na nowy sarkof...
Znaleziono wirus, który może dać medycynie skuteczny lek na choroby Alzheimera, Parkinsona, czy Creu...
Tennessee, USA - Pojawiła się dziwna fala zjawiska "Creepy clown", osoby przebrane za klau...
Norwegia od 11 stycznia 2017 roku kończy nadawanie radia w systemie analogowym, jako pierwszy kraj n...
Producent telewizorów został ukarany za szpiegowanie 11 milionów użytkowników, dane sprzedawał stron...