Trudno wyjaśnić przerażający deszcz, który jakiś czas temu padał w Hiszpanii. Nawet badania naukowe, dotyczące ostatnich fenomenów pogodowych na południu Półwyspu Iberyjskiego, nie wyjaśniają zbyt wiele. Odkryto jednak, że czerwone zabarwienie spowodowane jest przez pewien gatunek mikroalg.

Krwawy deszcz

Mieszkańcy prowincji Zamora, położonej w zachodniej części Hiszpanii, byli zaniepokojeni, gdy podczas zeszłorocznej jesieni i zimy padał z nieba krwistoczerwony deszcz. Było wiele spekulacji na temat pochodzenia tego „makabrycznego” zjawiska, od rozpylania chemikaliów przez samoloty, po plagi biblijne (podobny „deszcz krwi” miał miejsce w stanie Kerala w Indiach w 2001 roku i wywołał on sugestie, że opad ma pochodzenie pozaziemskie).

Obecnie geolodzy odkryli mikroorganizmy odpowiedzialne za to niezwykłe zjawisko, jednak nadal zagadką pozostaje, jak znalazły się one w kroplach deszczu.

Algi z krwawergo deszczu

Wszystkiemu winne algi

Według najnowszych badań, opublikowanych w czasopiśmie Hiszpańskiego Towarzystwa Królewskiego ds. Historii Naturalnej, naukowcy tłumaczą, że czerwone zabarwienie powodowane jest przez słodkowodne mikroalgi Haematococcus pluvialis. Choć zazwyczaj są one zielone, pod wpływem stresu wytwarzają czerwony barwnik, astaksantynę. Jak donoszą najnowsze badania, organizmy te są „szczególnie wrażliwe na zmienność intensywności, ilości i jakości światła, które mogą mieć wpływ na rozmieszczenie, wielkość i morfologię ich komórek”.

Próbki do badań zebrano w miejscowości Ayoó de Vidriales, a następnie przebadano je na Uniwersytecie w Salamance. Choć naukowcy dosyć szybko zidentyfikowali mikroalgi powodujące czerwone zabarwienie deszczu, nie byli w stanie wyjaśnić jak znalazły się one w tym regionie. Wcześniej mikroorganizmy te zaobserwowano w zbiornikach wodnych w Ameryce Północnej i w niektórych częściach Europy, głównie w rejonie wybrzeża Atlantyku. A ich nagłe i niespodziewane pojawienie się w Hiszpanii jest nieco zaskakujące.

Czerwony deszcz

Tajemnicze pochodzenie mikroorganizmów

Naukowcom nie udało się wyjaśnić zagadki związanej z pochodzeniem mikroalg, choć analiza danych pogodowych sugeruje, że mikroorganizmy mogły dostać się do zachodniej Hiszpanii przez wiatr. Jednak obecnie oryginalne pochodzenie „krwawego deszczu” jest nadal nieznane. Niezależnie od tego skąd pochodzą algi, mieszkańcy rejonów nawiedzanych przez krwawe deszcze nie powinni za bardzo się martwić, bo mikroalgi nie są uważane za niebiezpieczne, a do tego ekstrakty z nich poprawiają funkcje poznawcze.

„Krwawy deszcz” nie jest zjawiskiem nieznanym, jednak może być on spowodowany przez szereg różnych czynników. Np. w 2010 roku czerwony deszcz wystąpił w Wielkiej Brytanii w wyniku burz, które zdmuchnęły czerwony piach i pył znad Sahary.

 

Obecnie, Hiszpania nadal nękana jest przez ulewy, choć nie są to już czerwone deszcze. Ulewy powodują powodzie, w wyniku których w Katalonii zginęły już cztery osoby.

 

Polecane:

Klęski żywiołowe w 2010 roku kosztowały życie 295 tys. ludzi
Niemcy - Coraz więcej zakażonych bakterią EHEC, źródłem zakażenia są hiszpańskie ogórki
Już za niecały miesiąc Wenus znajdzie się na tle Słońca, to ostatni raz za naszego życia, kolejny w ...
Czechy - Pobity został rekord maksymalnej temperatury, 40.4 st.C. w cieniu w okolicach Pragi
Ostatnie zdjęcie Ziemi wykonane w 1990 roku przez Voyager 1 z odległości 6 miliardów kilometrów, czy...
LosyZiemi - Duża dziura koronalna pojawi się na wprost Ziemi 28 września, w ciągu tygodnia wystąpią ...
Najdłuższa zarejestrowana błyskawica trwała 7.74 sekundy i wystąpiła 30 sierpnia 2012 roku we Francj...
Islandia - Ziemia trzęsie się pod groźnym wulkanem Öræfajökull
Miłorząb dwuklapowy pomaga w regeneracji mózgu po udarze