Śnieżyce w górach i ulewy w niższych partiach regionu, znaczący spadek temperatury i spodziewana nagła poprawa – na Majorce nie ma lekko. Zaskoczeni są wszyscy, od mieszkańców po turystów.

Silna burza, jaka przetoczyła się przez hiszpańską wyspę, sprowadziła intensywne opady deszczu. Zgodnie z pomiarami meteorologów we wtorek spadło 41 l/mkw. wody, a pokrywa śnieżna a najwyższym na Majorce szczycie Puig Major mierzy 25 cm.Im wyżej, tym zimniej

– Na wysokości powyżej 1 tys. m.n.p.m z powodu ujemnej temperatury (-2 st. C) zamiast kropel wody pojawiły się płatki śniegu – tłumaczył pracujący Agencji Meteorologicznej Balearów Maria Jose Guerrero.

Dodatkowa porcja nie utrzymała się zbyt długo – w czwartek warstwa śniegu miała około 10 cm grubości. W ciągu ostatnich dni odnotowano wyjątkowo niskie temperatury, oscylujące na poziomie 6-8 st. C na terenie całej wyspy.

Zimowo-wiosenne przebieranki

Guerrero ostrzega, że w czwartek na terenach znajdujących się na powyżej 1100 m n.p.m. przewidywane są kolejne opady śniegu. Poprawa aury jest przewidywana na piątek, kiedy zacznie się robić cieplej i aura zacznie przypominać wiosenną.

Spokój w pogodzie długo się nie utrzyma, a to za sprawą południowo i południowo-wschodnich mas powietrza z znad Północnej Afryki. Wraz z ich nadejściem spodziewany jest kolejny spadek temperatury i kolejna porcja opadów. Meteorolodzy prognozują, że załamanie nastąpi w niedzielę i pogoda odsłoni swoją “zimową twarz”.

Źródło: diariodemallorca.es, tm

Polecane:

Włochy - Wyspa Montecristo zostanie zbombardowana 26 tonami trucizny, żeby zabić 13 mln szczurów
Francja - Ulewne deszcze spowodowały wiele obsunięć ziemi i lawin błotnych w południowo-wschodniej c...
USA - Ulewny deszcz do 60 l/mkw w ciągu 30 minut i grad wielkości piłek golfowych
Francja - Człowiek z zanikiem mózgu pracował w urzędzie
Indie - 325 ofiar śmiertelnych ulewnych deszczy, tylko w jeden dzień spadło 350 l/mkw, Chennai odcię...
ESA nie może porozumieć się z lądownikiem Schiaparelli, sygnał utracono 50 sekund przed zetknięciem ...
Zima nawet w tropikach, Hawaje przykryte białym puchem
Hiszpania zasypana śniegiem, w najbliższych dniach temperatura może spaść do -20 st.C.
Ulewne deszcze na Krymie doprowadziły do lawin błotnych, 6 miast bez prądu, woda i błoto wlewały się...