Mieszkańcy północnej Hiszpanii zmagają się z powodzią. Topniejący śnieg i obfite opady przyczyniły się do podniesienia poziomu wody w wielu rzekach. Lokalne władze obawiają się najgorszego. – Życie (mieszkańców-red.) balansuje nad przepaścią – mówił lokalnym mediom burmistrz gminy Novillas Jose Avesie.

Hiszpania - Topniejący śnieg i obfite opady deszczu zalewają północ kraju

Jak informują lokalne media topniejący śnieg i obfite opady deszczu przyczyniają się do znacznego wzrostu poziomu rzek w północnej Hiszpanii. Niektóre z nich nie wytrzymują naporu wody i zalewają rozległe obszary. Trudna sytuacja jest m.in. w Aragonii. Lokalne władze postawiły w stan gotowości straż pożarną i wojsko.

 

Novillas zalane

W Aragonii stan wody w środkowym biegu rzeki Ebro w ostatnich dniach przekroczył siedem metrów. Zalanych zostało ponad 20 tys. hektarów ziemi. Pod wodą znalazła się m.in. gmina Novillas. Jej burmistrz Jose Avesie powiedział lokalnym mediom, że sytuacja jest bardzo poważna. Poziom rzeki rośnie w zastraszającym tempie. Co najmniej dwadzieścia gospodarstw zostało ewakuowanych. Władze obawiają się, że poziom Ebro może wciąż wzrastać.

– Życie (mieszkańców-red.) balansuje nad przepaścią – ostrzegał burmistrz.

 

Zamknięte drogi i autostrady

Z powodu podniesionego stanu rzeki Ebro, ze względów bezpieczeństwa, zamknięto część autostrady w Pampeluna(prowincji Navarra). Większość ulic w mieście przypomina koryta rzek. Woda zniszczyła domy, budynki użytkowe i samochody mieszkańców. Kilkanaście rodzin było zmuszonych opuścić swoje domy.

Trudna sytuacja jest również w San Sebastian (stolica hiszpańskiej prowincji Gipuzkoa w Kraju Basków). Rzeka Urumea również nie wytrzymuje naporu wody. Jak informuje portal newsweek24.com na głównych ulicach miasta odnotowuje się pół metra wody. 32 osoby zostały ewakuowane.

Polecane:

Ukraina - 920 kilometrów kwadratowych lodu w Zbiorniku Kijowskim, ogromna tama i aglomeracja z 5 mln...
Meksyk - Z wulkanu Popocatépetl w sobotę poleciał dym i para na 2 km, wylatują też rozżarzone skały
Bośnia i Hercegowina - Najgorętsze lato od co najmniej 120 lat, 41.3 st.C. w cieniu
Chiny - Ulewny deszcz i gwałtowna powódź w prowincji Syczuan
Irak - Dżihadyści przejęli około 40 kg niewzbogaconego uranu używanego do badań na Uniwersytecie w M...
Sri Lanka - Jedna z największych powodzi w historii kraju, zginęły już co najmniej 24 osoby [Video]
W Polsce pojawił się szakal złocisty, to nowy gatunek drapieżnika w naszym kraju
Polska - Pozostałości kamiennej osady warownej z epoki brązu odkryte w polskich Karpatach
Norwegia - Nożownik zabił przedszkolankę i 14-letniego ucznia w Kristiansand