W południowo-wschodniej Hiszpanii w jednej chwili z lata zrobiła się zima. Temperatura z 28 stopni Celsjusza spadła do dwóch. Spadł śnieg. Miejscami wystąpiły ulewy. W Alicante nawiedziła największa powódź od 20 lat.

W miniony weekend w Hiszpanii panowała piękna, niemalże letnia pogoda – świeciło słońce, a temperatura przekraczała 30 stopni. Miejscami padły rekordy ciepła dla marca. Jednak pogoda o tej porze roku lubi diametralnie się zmieniać. W tych samych regionach, gdzie temperatura w sobotę i w niedzielę dochodziła do 28 stopni Celsjusza, w poniedziałek spadła ona do zaledwie dwóch stopni. Zima powróciła w ciągu kilku godzin, głównie do południowo-wschodniej części kraju. W prowincji Grenada spadł śnieg.

Problemy pojawiły się przede wszystkim na drodze ekspresowej A-92. Śnieg spowodował, że zrobiło się niebezpiecznie ślisko, a widzialność została ograniczona. Dla bezpieczeństwa ludzie zakładali na opony swoich samochodów łańcuchy.

 

Ogromna powódź

W wielu regionach w południowo-wschodniej części Hiszpanii pojawiły się ulewy. Deszcz spadł, tam gdzie temperatura była za wysoka, że pojawił się śnieg. Opady przyczyniły się do podtopień i powodzi m.in. w Alicante. W ciągu zaledwie jednego dnia spadło tam ponad 150 litrów wody na metr kwadratowy. To połowa średniej rocznej sumy opadów dla tego miasta. Meteorolodzy określają, że jest to najgorsza powódź w tym regionie od 20 lat. Władze zamknęły szkoły w poniedziałek i we wtorek. Strażacy mieli pełne ręce roboty, ale nikt poważnie nie ucierpiał.

 

Niżowe rewolucje

Za załamanie pogody odpowiada niż, który w poniedziałek przechodził przez południową część Hiszpanii. W Grenadzie przyniósł on śnieżyce, a w innych regionach obfite opady deszczu. Sprowadził również chłodniejsze powietrze, dlatego temperatura maksymalnie w ciągu dnia nie wynosiła już około 30 stopni, jak miało to miejsce pod koniec zeszłego tygodnia, ale już jedynie około 10 stopni, miejscami zaledwie 6.

Źródło: ideal.es, PAP/EPA, dailymail.co.uk, tvnmeteo

Polecane:

Ukraina - Zatrzymano cały blok 1GW w elektrowni atomowej, ponieważ złodzieje ukradli kawałek metalow...
UK - Nagła powódź na skutek obfitych opadów, które przeszły nad zachodnią i środkową Walią
USA - Prawdopodobnie meteoryt uziemił samoloty strażackie w Kolorado
Indie wyślą wkrótce sondę w kierunku Marsa, chcą zdążyć przed Chinami
NASA chowa sondy na orbicie Marsa przed przelotem 19 października 2014 r. komety C/2013 A1, która pę...
Johannesburg, RPA - W jaskini Rising Star odkryto nieznany dotychczas gatunek naszego przodka, Homo ...
Skuteczna i szybka technika zabijania bakterii poprzez zastosowanie złotych nanodysków i światla
Wisconsin, USA - Dwuletni chłopiec zastrzelił matkę w samochodzie podczas jazdy autostradą
Polska - Zbliżają się upały, napłynie do nas gorące i suche powietrze znad Afryki