Setki Hiszpanów, którzy nie mogą wrócić do domów uszkodzonych w środę przez trzęsienie ziemi, ustawiają się w kolejkach po żywność rozdawaną przez ratowników. Do kataklizmu, w którym zginęło osiem osób, doszło w mieście Lorca na południu Hiszpanii.

Burmistrz miasta Francisco Jodar powiedział dziennikarzom, że co najmniej jedna trzecia z 90 tys. mieszkańców miasta spędziła noc pod gołym niebem. Liczbę śmiertelnych ofiar skorygowano do 8. Wcześniej mówiono o 10 zabitych.

Koczują na placu

– Spędziliśmy noc tu, na placu. Ratownicy rozdają nam żywność i koce. Nie możemy wrócić do mieszkania, dopóki inżynier nie obejrzy naszego budynku – mówi Edgar Rosales, 38-letni imigrant z Ekwadoru.

Na niektórych ulicach Lorki, miasta którego historia sięga czasów imperium rzymskiego, leżą cegły i gruz. Trzęsienie, do którego doszło o godz. 18.46, zniszczyło też wiele samochodów.

Pomagają żołnierze

Do miasta wysłano 200 żołnierzy, którzy mają pomóc w akcji ratunkowej i zabezpieczyć budynki uszkodzone przez wstrząsy. W kilka godzin po trzęsieniu runęła część frontu poważnie uszkodzonego kościoła. Część budynków jest uważana za niestabilne.

Po trzęsieniu rządząca w Hiszpanii partia socjalistyczna i centroprawicowa opozycja zawiesiły wiece wyborcze w całym kraju przed zaplanowanymi na 22 maja wyborami regionalnymi.

Trzęsienia ziemi powodujące znaczne zniszczenia i ofiary są w Hiszpanii rzadkie. W 1969 roku w trzęsieniu o sile 7,8 w skali Richtera w położonym na południu kraju mieście Huelva zginęło 19 ludzi.

Źródło: tvn24.pl – ktom/iga/k

Polecane:

CERN - Szok wśród naukowców, prawdopodobnie neutrino osiąga prędkość większą od światła
Turcja - 7 ofiar trzęsienia ziemi
USA - Eksperci chcą zniszczyć asteroidę 2012 DA14 bombą atomową o sile jednej mega tony trotylu [Vid...
Francja - Nakazano natychmiastową modernizację zabezpieczeń najstarszej francuskiej elektrowni atomo...
Węgry - Pod wodą znalazła się zachodnia część kraju
Joso, Japonia - Ogromne opady deszczu doprowadziły do przerwania wałów przez rzekę Kinugawa, popłynę...
UK - Cyklon Abigail dotarł na Wyspy, w Szkocji porywy wiatru do 160 km/h
W Wielkiej Brytanii wystąpił najcieplejszy wrześniowy dzień od 105 lat, temperatura 34.4 st.C. wystą...
ESO - Po raz pierwszy zaobserwowano proces zderzania się i łączenia gwiazd neutronowych, oprócz fal ...