Ciudad Blanka – Miasto Złota odkryte? Naukowcy od lat przypuszczają, że legendarne El Dorado znajduje się na terenie Hondurasu. Jak twierdzą, w końcu pokazało im się na radarach.

W gęstwinie honduraskiej dżungli może znajdować się święte miasto Azteków

Archeolodzy od lat przypuszczają, że kraina azteckiego dobrobytu leży w honduraskim regionie Mosquitia.W tym tygodniu naukowcy z Uniwersytetu Houston ujawnili, że dzięki nowoczesnej technologii natrafili na jej ślad. Metoda skanowania terenu z lotu ptaka za pomocą lasera pozwoliła na stworzenie cyfrowej mapy 3D, odwzorowującej topografię miasta, rzekomo znajdującego się pod szczelnym baldachimem dżungli.

– Zlokalizowaliśmy szczątki siedlisk, które odwzorowują topografię starożytnych azteckich miast. Może to być historyczne Miasto Złota – mówi prof. Christopher Fisher, kierownik badań.

Ruszą w dżunglę

Teraz naukowcy szykują się do drugiej fazy badań. Zejdą na ziemię i przedzierając się przez gęstwinę dżungli będą starali się dotrzeć na miejsce wskazane przez cyfrową mapę.

Jeśli okazałoby się, że rzeczywiście dotarli do starożytnego miasta, to byłoby to odkrycie na miarę odnalezienia Machu Picchu w 1911 r.

Miasto Złota, czy – jak nazywają je latynoamerykaniści – Ciudad Blanca, to miasto odgrywające kluczową rolę w mitologii Ameryki Środowej. Historyczne teksty wskazują je jako miejsce narodzin Quetzalcoatla, jednego z najważniejszych bogów plemion Mezoameryki. Podobno w Ciudad Blanca znajdują się złote posągi bożków i misterne rzeźbione białe kamienie. Istnienie Miasta Złota  jeszcze nigdy nie zostało potwierdzone, pozostaje legendą. Jako pierwszy napisał o nim konkwistador Hernando Cortes w listach do króla Hiszpanii, Karola V w 1526 r. Miało to być El Dorado, czyli kraina opływająca w złoto.

Źródło: dailymail.co.uk, tm

Polecane:

Filipiny - Silne trzęsienie ziemi na zachodzie kraju, magnituda 6.0
Brazylia - Kolejne miasta pod wodą, 12 osób utonęło, 13 tys. ewakuowanych [Video]
Chiny - Najpierw 16 tys. martwych świń, teraz tysiąc martwych kaczek w rzece, z której zaopatrywany ...
USA - Z komórek macierzystych wyhodowano miniaturowe ludzkie żołądki
Słowacja - Rząd wprowadził darmowe przejazdy koleją dla prawie połowy obywateli
Maroko - Wyschnięte koryta rzek napełniły się wodą, ulewne deszcze na południu kraju zabiły co najmn...
Wynaleziono urządzenie do walki z nadciśnieniem tętniczym, wszczepiane jest między żyłę i tętnicę w ...
W Australii wyląduje wyjątkowy samolot, Antonov An-225 Mrija jest tylko jeden na świecie, jest najwi...
Islandia - Będą wiercić najgorętszy otwór na świecie w nadziei na zrobienie potężnego i trwałego źró...