Superwulkan – czyli wulkan, który podczas wybuchu potrafi wypuścić z siebie co najmniej 1000 kilometrów sześciennych pyłu – odkryto na Lantau, największej wyspie Hongkongu. Jak uważają badacze z Hong Kong’s Geotechnical Engineering Office, wybuch tego wulkanu pod koniec Jury mógł przyczynić się do zmiany klimatu i wyginięcia dinozaurów.

Lantau, największa wyspa Hongkongu, leży na starożytnym wulkanie. Jak uważają badacze z Hong Kong’s Geotechnical Engineering Office, którzy w czwartek poinformowali o odkryciu, to on 140 mln lat temu mógł przyczynić się do globalnej zmiany klimatu na świecie i do wyginięcia dinozaurów.

Należy on do grupy tzw. superwulkanów, czyli wulkanów, które potrafią w czasie wybuchu wypluć z siebie co najmniej 1000 kilometrów sześciennych pyłu. 

Obecnie wulkan nie jest groźny, ponieważ całkowicie wygasł.

Leżące kolumny

Miliony lat erozji sprawiły, że po niebezpiecznej górze zostały tylko nieliczne ślady – m.in. wielkie skały przypominające powalone na ziemie sześciokątne kolumny, które zalegają na wysepkach łańcucha Ninepin na wschodnich wodach Hongkongu.

Jak naukowcom udało się wpaść na to, że pod wyspą znajduje się superwulkan? W 2008 roku geolog Roderick Sewell założył, że to właśnie obecność takiej formacji mogłaby tłumaczyć nietypową budowę geologiczną Hongkongu. Jego hipoteza sprawdziła się.

Inspiracja dla badań

Odkrycie tego starożytnego superwulkanu co prawda nie poprawi bezpieczeństwa mieszkańców Hongkongu, jednak może się zdaniem Sewella zainspirować kolejne badania geologii południowo-wschodnich Chin.

Źródło: Reuters TV, tm, blogs.wsj.com

Polecane:

Filipiny - Ponad 100 ofiar dwóch tajfunów
Rosja - W Jakucji brakuje żywności i paliwa z powodu zbyt wczesnych mrozów, pokrywa lodowa zatrzymał...
Zamiast przełomu w badaniach nad komórkami macierzystymi może być afera, nie udało się nikomu powtór...
USA - Testy eksperymentalnej szczepionki przeciwko wirusowi Ebola wypadły pozytywnie
Venice, USA - Harrison Ford został ranny w wypadku awionetki, która spadła zaraz po starcie na pole ...
Statek kosmiczny Progress M-27M z ładunkiem dla ISS może spłonąć w atmosferze 3 lub 4 maja, Rosjanom...
Europa - Od 1 września 2017 r. na drogach przeprowadzane będą kontrole emisji spalin samochodów z si...
Toronto, Kanada - Mężczyzna zabił z kuszy 3 osoby
Dziesięcioletni obecnie chłopiec miał przeszczepione obie dłonie, w tej chwili zaczyna grać w bejsbo...