W czwartek tajfin Nesat uderzył w Hong Kong, jedno z najważniejszych azjatyckich centrów finansowych oraz w chińską wyspę Hainan. Wcześniej niszczycielski żywioł odebrał życie co najmniej 35 Filipińczykom.

Władze Hainan zdecydowały się na ewakuację 58 tys. osób oraz odwołanie lotów i rejsów po tym, jak centrum tajfunu uderzyło we wschodnie brzegi wyspy.

Wczesniej był w Hong Kongu

Nad Hainan Nesat dotarł z Hong Kongu. W mieście pozamykano większość budynków.

– Ulice są puste, a wszystkie sklepy zamknięte – relacjonowała  turystka Sharon Guan. – To niespotykane, widzieć Hong Kong tak wyludniony o tej porze dnia – dodała.

Jak dotąd nie pojawiły się żadne doniesienia o ofiarach śmiertelnych. Lokalne media z Hong Kongu pokazują natomiast wizerunki  dwóch osób, które trafiły do szpitala, po tym, jak zostały uderzone spadającym gruzem.

Spustoszył Filipiny

Wcześniej tajfun uderzył w Filipiny. Według opublikowanego w czwartek prowizorycznego bilansu, zginęło tam co najmniej 35 osób, a kilkadziesiąt uważa się za zaginione.

– Tajfun spowodował zalanie rozległych obszarów, przede wszystkim rolniczych. Wody powoli ustępują, ale sytuacja daleka jest od normy – oświadczył przedstawiciel Biura Obrony Cywilnej Benito Ramos.

Przesuwa się na zachód

Około godz. 6.45 czasu polskiego Nesat znajdował się w odległości 390 km na południowy-zachód od Hong Kongu. Towarzyszący mu wiatr wiał z prędkością 121 km/h. Kiedy Nesat będzie się oddalał od Hong Kongu i południa Chin, wiatr będzie słabł.

Tropikalne cyklony w tym regionie nie są jednak żadną nowością – regularnie nawiedzają Hong Kong i południe Chin latem i wczesną jesienią.

Źródło: tvnmeteo.pl

Polecane:

Teksas, USA - Największa susza od pół wieku
Japonia - Największe opady śniegu od 20 lat, 5 osób śmiertelnych, 48 tys. osób bez prądu
Rośnie ryzyko dotarcia wirusa Ebola do Europy
Jinhae, Korea Południowa - Wybuch na pokładzie remontowanego okrętu podwodnego, zginęło trzech żołni...
Słońce – Średniej wielkości dziura koronalna znajdzie się na wprost Ziemi w środę, 17 maja i wywoła ...
Nvidia i AMD zmodyfikowały swoje karty graficzne do "wydobywania" bitcoinów
Zgodnie z zapowiedzią, nastąpił duży wzrost aktywności plamy słonecznej, która wygenerowała rozbłysk...
Huragan Maria zabił już 9 osób na Karaibach, teraz pustoszy Portoryko, prędkość wiatru dochodzi do 2...
Aztec, USA - Dwóch uczniów i napastnik zginęli w strzelaninie w szkole w stanie Nowy Meksyk