Kilka tysięcy uczestników prodemokratycznych protestów starło się w sobotę z policją w Hongkongu. Policjanci użyli siły, by demonstranci nie zajęli ponownie zajęli terenów, z których zostali usunięci dzień wcześniej. Zatrzymano 26 osób.

HongKong, Chiny - Kolejne duże starcia uczestników prodemokratycznych protestów 2

Około 9 tys. ludzi zebrało się nad ranem w sobotę w biznesowej dzielnicy Mong Kok na półwyspie Kowloon (Koulun) w Hongkongu. Demonstranci domagali się od policji, by dała im więcej miejsca na organizację protestu. Policjanci w odpowiedzi natychmiast aresztowali każdego, kto próbował zablokować oczyszczone wcześniej drogi.

Image: Protestors Continue To Resist As Police Attempt To Clear Protest Sites

26 zatrzymanych

Jak poinformowała lokalna administracja, protestujący kilkakrotnie próbowali szturmować policyjne kordony. Policja potępiła te działania; podała, że co najmniej 15 funkcjonariuszy odniosło obrażenia, a 26 osób zostało zatrzymanych m.in. za czynną napaść, zniszczenie mienia i posiadanie broni.

W tej grupie znalazła się fotoreporterka Paula Bronstein, zatrzymana za stanie na masce samochodu podczas starć. Hongkoński Klub Korespondentów Zagranicznych potępił jej zatrzymanie i zażądał natychmiastowego jej uwolnienia. W wydanym oświadczeniu podkreślono, że policja groziła dziennikarzom relacjonującym hongkońskie protesty i zastraszała ich.

Kilkanaście godzin wcześniej policja rozebrała barykady wzniesione w Mong Kok przez uczestników prodemokratycznego protestu. Jego uczestnicy nie stawiali oporu.

Głównymi ośrodkami protestu nadal są dzielnice Admiralty i Causeway Bay na wyspie Hongkong. Demonstrują tam setki ludzi, głównie studentów.

 

Miesiąc na ulicach

Szef administracji Hongkongu Leung Chun-ying w piątek wyraził nadzieję, że w przyszłym tygodniu dojdzie do rozmów ze studentami. W minionym tygodniu władze – ku oburzeniu protestujących – odwołały rozmowy, oświadczając, że konstruktywny dialog jest niemożliwy.

Alex Chow, sekretarz generalny Federacji Studentów, potępił władze miasta za zarządzenie policyjnej akcji i jednoczesne planowanie rozmów z protestującymi. – Z jednej strony chcą dialogu, z drugiej w przeprowadzanych nad ranem akcjach usuwają demonstrantów – mówił na studenckim wiecu. Zaapelował do lokalnego rządu o rozpoczęcie rozmów „przed środą”.

Studenci od września prowadzą demonstracje z żądaniami wprowadzenia pełnej demokracji w Hongkongu. Domagają się reform politycznych, w tym nieingerowania władz centralnych Chin w zaplanowane za trzy lata pierwsze w historii wybory powszechne w regionie.

Gdy 17 lat temu była brytyjska kolonia wracała pod rządy Pekinu w ramach zasady „jeden kraj, dwa systemy”, obiecano jej szeroki zakres autonomii, w tym politycznej. Jednak pod koniec sierpnia rząd Chin poinformował, że w wyborach szefa lokalnej administracji w 2017 roku mieszkańcy będą mogli wybierać jedynie spośród dwóch lub trzech kandydatów, zatwierdzonych wcześniej przez lojalny wobec władz centralnych komitet nominacyjny.

Polecane:

Ciekawostki - Powstaje materiał, którego twardość można regulować elektrycznie
Korea Północna - 30 osób zginęło w powodziach, 6750 budynków zniszczonych, 15 800 osób bez dachu nad...
Tajwan - Tajfun Nanmadol [Zdjęcia]
Rosja i Białoruś chcą wybudować dwie elektrownie atomowe, rosyjska ma być w pobliżu granicy z Polską
Australia - DNA Aborygenów wykazuje na związek z mieszkańcami Indii
208 śmiertelnych przypadków wirusa Ebola, w Gwinei odkryto nowe ognisko wirusa, w 4 dni zachorowało ...
Smartfony ograniczają zdolności do zapamiętywania i co gorsze, oduczają myślenia
Campo Alegre, Brazylia - Zginęło co najmniej 51 osób w wypadku autokaru, który stoczył się po stromy...
Skopje, Macedonia - Co najmniej 20 osób zginęło podczas ogromnej nawałnicy w stolicy kraju, spadło 1...