Policja rozebrała w piątek nad ranem barykady, wzniesione ponad dwa tygodnie temu przez uczestników prodemokratycznego protestu w biznesowej dzielnicy Mong Kok na półwyspie Kowloon (Koulun) w Hongkongu. Uczestnicy protestu – ok. 30 osób – nie stawiali oporu.

HongKong - Policja rozbiera barykady, a ludzie nadal prowadzą demonstracje z żądaniami pełnej demokracji 2

Głównymi ośrodkami protestu są dzielnice Admirality i Causeway Bay na wyspie Hongkong. Demonstrują tam setki ludzi, głównie studentów.

W Mong Kok funkcjonariusze szybko usunęli metalowe bariery i palety, blokujące ulice. Akcja policji trwała mniej niż godzinę.

HongKong - Policja rozbiera barykady, a ludzie nadal prowadzą demonstracje z żądaniami pełnej demokracji 1

Nadzieja na rozmowy

Kilka godzin wcześniej szef administracji Hongkongu Leung Chun-ying wyraził nadzieję, że w przyszłym tygodniu dojdzie do rozmów ze studentami, którzy od końca września prowadzą protesty uliczne z żądaniem demokratyzacji i domagają się też jego dymisji.

Leung powiedział, że w ciągu ostatnich dni władze Hongkongu przez pośredników negocjowały ze studentami i że są one gotowe do rozmów na temat reform. W minionym tygodniu władze – ku oburzeniu protestujących – odwołały rozmowy, oświadczając, że konstruktywny dialog jest niemożliwy.

 

Żądają demokracji

Studenci od 26 września prowadzą demonstracje z żądaniami pełnej demokracji w Hongkongu. Domagają się reform politycznych, w tym nieingerowania władz centralnych Chin w zaplanowane za trzy lata pierwsze w historii wybory powszechne w regionie.

Gdy 17 lat temu była brytyjska kolonia wracała pod rządy Pekinu w ramach zasady “jeden kraj, dwa systemy”, obiecano jej szeroki zakres autonomii, w tym politycznej. Jednak pod koniec sierpnia rząd Chin poinformował, że w wyborach szefa lokalnej administracji w 2017 roku mieszkańcy będą mogli wybierać jedynie spośród dwóch lub trzech kandydatów, zatwierdzonych wcześniej przez lojalny wobec władz centralnych komitet nominacyjny.

Polecane:

Chiny - Znaleziono 30-tonowy meteoryt, jest jednym z największych jakie znaleziono na Ziemi
Kuba - Potężna awaria prądu w Hawanie, kilka milionów ludzi bez energii elektrycznej [Video]
Flyboard, nowy ciekawy sport wodny [Video]
Filipiny - Katastrofa ekologiczna na wyspie Mactan, zderzył się prom z kontenerowcem, na wodzie jest...
Turcja - Nagłe załamanie pogody i potężna burza, zginęło 5 osób, ponad 100 jest rannych
Australia - Zbliża się cyklon tropikalny Stan, wiatr w porywach może osiągnąć 170 km/h
Wyjątkowy przypadek bliźniąt syjamskich w Palestynie, dziewczynki mają mają jedno ciało, dwie głowy ...
Nadchodzi nowa generacja dysków optycznych od Sony i Panasonic, ich pojemność wyniesie 1 TB, a dane ...
Do Ziemi zbliża się kawał skały o średnicy 12-27 metrów, asteroida 2012 TC4 minie Ziemię w czwartek,...