Policja rozebrała w piątek nad ranem barykady, wzniesione ponad dwa tygodnie temu przez uczestników prodemokratycznego protestu w biznesowej dzielnicy Mong Kok na półwyspie Kowloon (Koulun) w Hongkongu. Uczestnicy protestu – ok. 30 osób – nie stawiali oporu.

HongKong - Policja rozbiera barykady, a ludzie nadal prowadzą demonstracje z żądaniami pełnej demokracji 2

Głównymi ośrodkami protestu są dzielnice Admirality i Causeway Bay na wyspie Hongkong. Demonstrują tam setki ludzi, głównie studentów.

W Mong Kok funkcjonariusze szybko usunęli metalowe bariery i palety, blokujące ulice. Akcja policji trwała mniej niż godzinę.

HongKong - Policja rozbiera barykady, a ludzie nadal prowadzą demonstracje z żądaniami pełnej demokracji 1

Nadzieja na rozmowy

Kilka godzin wcześniej szef administracji Hongkongu Leung Chun-ying wyraził nadzieję, że w przyszłym tygodniu dojdzie do rozmów ze studentami, którzy od końca września prowadzą protesty uliczne z żądaniem demokratyzacji i domagają się też jego dymisji.

Leung powiedział, że w ciągu ostatnich dni władze Hongkongu przez pośredników negocjowały ze studentami i że są one gotowe do rozmów na temat reform. W minionym tygodniu władze – ku oburzeniu protestujących – odwołały rozmowy, oświadczając, że konstruktywny dialog jest niemożliwy.

 

Żądają demokracji

Studenci od 26 września prowadzą demonstracje z żądaniami pełnej demokracji w Hongkongu. Domagają się reform politycznych, w tym nieingerowania władz centralnych Chin w zaplanowane za trzy lata pierwsze w historii wybory powszechne w regionie.

Gdy 17 lat temu była brytyjska kolonia wracała pod rządy Pekinu w ramach zasady „jeden kraj, dwa systemy”, obiecano jej szeroki zakres autonomii, w tym politycznej. Jednak pod koniec sierpnia rząd Chin poinformował, że w wyborach szefa lokalnej administracji w 2017 roku mieszkańcy będą mogli wybierać jedynie spośród dwóch lub trzech kandydatów, zatwierdzonych wcześniej przez lojalny wobec władz centralnych komitet nominacyjny.

Polecane:

Pustynia Danakil, Afryka - Pojawiło się bardzo wiele wstrząsów w rejonie największego pęknięcia ziem...
Chicago - Rekordowe opady deszczu od 140 lat, 175 litrów / m2
Nowy Jork, USA - Śnieg zasypał miasto jeszcze w październiku, to pierwszy raz od 1952 roku [Video]
Nowo odkryta planetoida 2012 LZ1 zbliży się w nocy do Ziemi na 14 odległości Ziemia-Księżyc, ma pół ...
Słońce - Prawdopodobieństwo wystąpienia super burzy wynosi 6-7 proc.
157 miliarderów na Bliskim Wschodzie posiada łączny majątek 354 miliardy dolarów
USA - Amerykański stan Kolorado w pierwszym miesiącu legalnej sprzedaży marihuany zarobił na podatka...
Indie - Ogromne upały zabiły już co najmniej 500 osób, w wielu miejscach temperatura sięga 48 st.C. ...
Badania, które trwały 12 lat pozwoliły naukowcom stwierdzić, że jedzenie czekolady zmniejsza o 25 pr...