Policja rozebrała w piątek nad ranem barykady, wzniesione ponad dwa tygodnie temu przez uczestników prodemokratycznego protestu w biznesowej dzielnicy Mong Kok na półwyspie Kowloon (Koulun) w Hongkongu. Uczestnicy protestu – ok. 30 osób – nie stawiali oporu.

HongKong - Policja rozbiera barykady, a ludzie nadal prowadzą demonstracje z żądaniami pełnej demokracji 2

Głównymi ośrodkami protestu są dzielnice Admirality i Causeway Bay na wyspie Hongkong. Demonstrują tam setki ludzi, głównie studentów.

W Mong Kok funkcjonariusze szybko usunęli metalowe bariery i palety, blokujące ulice. Akcja policji trwała mniej niż godzinę.

HongKong - Policja rozbiera barykady, a ludzie nadal prowadzą demonstracje z żądaniami pełnej demokracji 1

Nadzieja na rozmowy

Kilka godzin wcześniej szef administracji Hongkongu Leung Chun-ying wyraził nadzieję, że w przyszłym tygodniu dojdzie do rozmów ze studentami, którzy od końca września prowadzą protesty uliczne z żądaniem demokratyzacji i domagają się też jego dymisji.

Leung powiedział, że w ciągu ostatnich dni władze Hongkongu przez pośredników negocjowały ze studentami i że są one gotowe do rozmów na temat reform. W minionym tygodniu władze – ku oburzeniu protestujących – odwołały rozmowy, oświadczając, że konstruktywny dialog jest niemożliwy.

 

Żądają demokracji

Studenci od 26 września prowadzą demonstracje z żądaniami pełnej demokracji w Hongkongu. Domagają się reform politycznych, w tym nieingerowania władz centralnych Chin w zaplanowane za trzy lata pierwsze w historii wybory powszechne w regionie.

Gdy 17 lat temu była brytyjska kolonia wracała pod rządy Pekinu w ramach zasady „jeden kraj, dwa systemy”, obiecano jej szeroki zakres autonomii, w tym politycznej. Jednak pod koniec sierpnia rząd Chin poinformował, że w wyborach szefa lokalnej administracji w 2017 roku mieszkańcy będą mogli wybierać jedynie spośród dwóch lub trzech kandydatów, zatwierdzonych wcześniej przez lojalny wobec władz centralnych komitet nominacyjny.

Polecane:

Według badań, kawa jest najlepszym lekarstwem dla dzieci z ADHD
Planetoida 2012 DA14, o wielkości od 45 do 65 m przeleciała rekordowo blisko Ziemi
Mars - Przez awarię komputera misja Curiosity została wstrzymana, problem dotyczy pamięci flash, któ...
Chiny - Spadły lodowe kule wielkości jajek, gradobicie w prowincji Kuejczou, 120 tys. poszkodowanych
Załamanie pogody na Bliskim Wschodzie, gwałtowne ochłodzenie w Bejrucie i Libanie, zimny front kieru...
Mali - Trzy przypadki gorączki krwotocznej wirusa Ebola, stacjonuje tam polski kontyngent z 19 żołni...
Ulsan, Korea Północna - W czasie testów dwóch reaktorów wystąpiła awaria i zginęło trzech pracownikó...
Supermasywną czarną dziurę w centrum naszej galaktyki prawdopodobnie otaczają gazowe obłoki
Jawa, Indonezja - Dwanaście ofiar osuwiska ziemi