Kilka dni temu huragan Gonzalo uderzył w Bermudy i spowodował tam wiele szkód. Teraz nadciąga nad Europę. Co prawda nie jest już huraganem ani nawet burzą tropikalną, to jednak może spowodować chaos m.in. na Wyspach Brytyjskich. Meteorolodzy ostrzegają przez intensywnymi opadami deszczu, silnym wiatrem, spadkiem temperatury, a nawet pierwszymi znaczącymi opadami śniegu.

Huragan Gonzalo - Europa

Czego mogą spodziewać się mieszkańcy Europy po byłym huraganie? Według prognoz meteorologów z serwisu AccuWeather, Gonzalo już w poniedziałek wieczorem da się we znaki mieszkańcom Irlandii i Wielkiej Brytanii. Lokalnie spodziewane są porywy wiatru rzędu 100 km/h.- Tak silny wiatr może doprowadzić do sporadycznych przerw w dostawie prądu. Może również niszczyć pojedyncze drzewa i uszkadzać niektóre konstrukcje – wyjaśnił Tyler Roys, meteorolog serwisu AccuWeather. Meteorolodzy z brytyjskiego MetOffice wydali ostrzeżenie przed silnym wiatrem na wtorek.

Do 40 litrów deszczu

Prócz wiatru uciążliwe staną się opady deszczu. Według ekspertów na Wyspach Brytyjskich podczas zaledwie kilku godzin może spaść aż 15-40 l/mkw. deszczu. Woda będzie gromadzić się w niżej położonych częściach zlewni, lecz mimo tego mieszkańcy nie powinni obawiać się powodzi.

We wtorek po południu Gonzalo popsuje pogodę m.in. we Francji, w Belgii, w Holandii i w Niemczech. Tam – według ekspertów z AccuWeather – prędkość wiatru wzrośnie do ok. 80 km/h. Pojawią się również opady deszczu.

Pierwszy znaczący śnieg

Jednak wilgotne powietrze związane z Gonzalo to nie tylko deszcz. W wyższych partiach Alp możliwe będą pierwsze znaczące opady śniegu. A tam gdzie silniej powieje, pojawią się zamiecie śnieżne. Meteorolodzy ostrzegają, że lokalnie dojdzie do utrudnień w podróży.

 

Załamanie pogody na południu Europy

W środę Gonzalo będzie znacznie słabszy. Mimo to strefa intensywnego deszczu i silnych porywów wiatru zaznaczy się na południu Europy. Tego dnia do załamania pogody dojdzie w szerokim pasie od Słowacji, aż po Serbię i Czarnogórę, zahaczając o północne Włochy. Jak wynika z prognozy, tam porywy wiatru sięgną 65 km/h.

Polecane:

Dublin, Irlandia - Wysokoenergetyczna burza zniszczyła serwery Microsoftu i Amazona
Nigeria - 40 ofiar gorączki krwotocznej w 6 tygodni, zarażonych jest kolejnych kilkadziesiąt osób
Polska - Czeka nas 5 dni upałów jeszcze większych niż dziś, pojawią się burze, gradobicia, a może na...
Jeśli naprawdę Golfsztrom zanika, to czeka nas duża zmiana klimatu
Japonia - W Tokio zatrzęsła się ziemia, wstrząsy miały siłę 5.6 w skali Richtera
Białoruś buduje pierwszą elektrownię atomową, ma w pełni zacząć działać pod koniec 2018 r. Litwini j...
USA - W Yellowstone turysta wpadł do gorącego źródła i zginął
Irlandia - Na plaży znaleziono metalową, dwumetrową rurę, w której znajdowało się 75 kilogramów koka...
Bułgaria - Na północy zaspy sięgają 4 metrów, 75 tysięcy domów w prawie 300 miejscowościach odciętyc...