Kilka dni temu huragan Gonzalo uderzył w Bermudy i spowodował tam wiele szkód. Teraz nadciąga nad Europę. Co prawda nie jest już huraganem ani nawet burzą tropikalną, to jednak może spowodować chaos m.in. na Wyspach Brytyjskich. Meteorolodzy ostrzegają przez intensywnymi opadami deszczu, silnym wiatrem, spadkiem temperatury, a nawet pierwszymi znaczącymi opadami śniegu.

Huragan Gonzalo - Europa

Czego mogą spodziewać się mieszkańcy Europy po byłym huraganie? Według prognoz meteorologów z serwisu AccuWeather, Gonzalo już w poniedziałek wieczorem da się we znaki mieszkańcom Irlandii i Wielkiej Brytanii. Lokalnie spodziewane są porywy wiatru rzędu 100 km/h.- Tak silny wiatr może doprowadzić do sporadycznych przerw w dostawie prądu. Może również niszczyć pojedyncze drzewa i uszkadzać niektóre konstrukcje – wyjaśnił Tyler Roys, meteorolog serwisu AccuWeather. Meteorolodzy z brytyjskiego MetOffice wydali ostrzeżenie przed silnym wiatrem na wtorek.

Do 40 litrów deszczu

Prócz wiatru uciążliwe staną się opady deszczu. Według ekspertów na Wyspach Brytyjskich podczas zaledwie kilku godzin może spaść aż 15-40 l/mkw. deszczu. Woda będzie gromadzić się w niżej położonych częściach zlewni, lecz mimo tego mieszkańcy nie powinni obawiać się powodzi.

We wtorek po południu Gonzalo popsuje pogodę m.in. we Francji, w Belgii, w Holandii i w Niemczech. Tam – według ekspertów z AccuWeather – prędkość wiatru wzrośnie do ok. 80 km/h. Pojawią się również opady deszczu.

Pierwszy znaczący śnieg

Jednak wilgotne powietrze związane z Gonzalo to nie tylko deszcz. W wyższych partiach Alp możliwe będą pierwsze znaczące opady śniegu. A tam gdzie silniej powieje, pojawią się zamiecie śnieżne. Meteorolodzy ostrzegają, że lokalnie dojdzie do utrudnień w podróży.

 

Załamanie pogody na południu Europy

W środę Gonzalo będzie znacznie słabszy. Mimo to strefa intensywnego deszczu i silnych porywów wiatru zaznaczy się na południu Europy. Tego dnia do załamania pogody dojdzie w szerokim pasie od Słowacji, aż po Serbię i Czarnogórę, zahaczając o północne Włochy. Jak wynika z prognozy, tam porywy wiatru sięgną 65 km/h.

Polecane:

Bułgaria - Kolejne rekordy temperatur dla czerwca, 36.8 st. C. w cieniu
Turcja - Ludzie z całego świata zjeżdżają do wioski Sirince, tam czekać będą na "koniec świata&...
Cyklon Mahasen zagraża bezpieczeństwu milionów od Indii po Bangladesz i Birmę
USA - Upały i susza na zachodzie, śnieg i mróz na wschodzie
Ukraina - Prawdopodobnie około 100 osób zabitych tylko dzisiejszego dnia w walkach w Kijowie
USA - Myśliwiec Harrier AV-8B należący do marynarki wojennej spadł na dom w miasteczku Imperial w Ka...
Korea Południowa - Operator elektrowni jądrowych poinformował, że jego systemy komputerowe zostały z...
Włochy - W samym centrum Rzymu natrafiono na bardzo dobrze zachowane ruiny małego domu sprzed 2600 l...
Supererupcję wulkanu powodującą zagładę Ziemi przewidzieć można z rocznym wyprzedzeniem, dotychczas ...