Prezydent USA Barack Obama ogłosił w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego stan wyjątkowy w stanie Karolina Północna. Zrobił to ze względu na zniszczenia, do których doprowadził huragan Matthew.

huragan-matthew-zabil-na-haiti-okolo-tysiaca-osob-w-karolinie-polnocnej-ogloszono-stan-wyjatkowy-ze-wzgledu-na-zniszczenia-i-powodz-7

Jak ostrzegły władze Karoliny Północnej, walka w tym właśnie stanie może jeszcze trwać przez wiele dni ze względu na wysoki poziom wód w rzekach i w związku z tym duże zagrożenie powodziowe.

Gubernator stanu Karolina Północna Pat McCrory podkreślił, że ze skutkami huraganu trzeba będzie walczyć jeszcze przez jakiś czas.

-Będzie to długa i trudna przeprawa – dodał.

Floryda i Georgia walczy ze skutkami

Oprócz Karoliny Północnej, stan wyjątkowy ogłoszono wcześniej m.in. na Florydzie, w Georgii oraz w Karolinie Południowej. Dzięki tej decyzji lokalne władze stanów będą mogły korzystać ze środków federalnych na walkę z żywiołem.

W Stanach Zjednoczonych huragan Matthew spowodował śmierć co najmniej 23 osób, z czego 11 zginęło w samej Karolinie Północnej.

Śmiercionośny huragan

Matthew – choć jest już zwykłym niżem – to najpotężniejszy huragan w regionie od 2007 roku, gdy na wybrzeżu szalał Felix. Szczególnie dramatyczna sytuacja występuje na Haiti, gdzie w wyniku żywiołu śmierć poniosło już ponad 1000 osób. Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun powiedział w poniedziałek, że niektóre miasta zostały tam dosłownie „zmiecione z powierzchni ziemi”.

– Miliony ludzi potrzebują pomocy. Całe miasta i wsie zostały zmiecione z map. Zniszczone zostały pola uprawne i zapasy jedzenia. Co najmniej trzysta szkół jest zniszczonych. Te liczby będą rosnąć – nie dotarliśmy jeszcze do wszystkich rejonów – mówił Ban Ki Moon.

Setki tysięcy Haitańczyków będą cierpieć jeszcze długi czas. Brakuje wody pitnej i pożywienia. Brak leków powoduje, że lekarze boją się wybuchu epidemii cholery. – Potrzebujemy leków, tabletek do oczyszczania wody, naprawdę podstawowych rzeczy. Bez nich nikogo nie uratujemy. Wody starczyło tylko na chwilę, a jeśli nie będzie czystej wody, nie powstrzymamy cholery – mówił Pierre Louis, pracownik szpitala w Port-a-Piment. Potrzebne setki milionów dolarów Organizacja Narodów Zjednoczonych policzyła, że na podstawową pomoc, która ma zapobiec śmierci 750 tysięcy osób, trzeba uzbierać 120 milionów dolarów. – Mamy tu pięciu chorych i ani centa na zakup leków.

Oni już mają gorączki. A ja nie mam pieniędzy na to, żeby pojechać dla nich po leki do szpitala – relacjonował jeden z mieszkańców. – Jestem rybakiem. Tutaj wszyscy to rybacy albo handlarze. Straciliśmy wszystko. Nie mamy nic. Nawet domów, które byłyby porządnie zbudowane, więc teraz straciliśmy już wszystko – mówił inny poszkodowany.

Huragan Matthew był najsilniejszym na Atlantyku od 2007 roku. Spowodował zniszczenia i śmierć w kilku karaibskich krajach i na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Tam zginęło kilkanaście osób. Najbiedniejsze Haiti ucierpiało najbardziej. Odbudowa kraju, który jeszcze nie do końca podniósł się po trzęsieniu ziemi z 2010 roku potrwa lata.

huragan-matthew-zabil-na-haiti-okolo-tysiaca-osob-w-karolinie-polnocnej-ogloszono-stan-wyjatkowy-ze-wzgledu-na-zniszczenia-i-powodz-2Matthew is downgraded to a post-tropical cyclone as it srtikes North Carolina and Virginia, causing flooding and widespread power outages along the U.S. Atlantic coast after killing hundreds in Haiti. Jillian Kitchener reports.

huragan-matthew-zabil-na-haiti-okolo-tysiaca-osob-w-karolinie-polnocnej-ogloszono-stan-wyjatkowy-ze-wzgledu-na-zniszczenia-i-powodz-11 huragan-matthew-zabil-na-haiti-okolo-tysiaca-osob-w-karolinie-polnocnej-ogloszono-stan-wyjatkowy-ze-wzgledu-na-zniszczenia-i-powodz-10 huragan-matthew-zabil-na-haiti-okolo-tysiaca-osob-w-karolinie-polnocnej-ogloszono-stan-wyjatkowy-ze-wzgledu-na-zniszczenia-i-powodz-9 huragan-matthew-zabil-na-haiti-okolo-tysiaca-osob-w-karolinie-polnocnej-ogloszono-stan-wyjatkowy-ze-wzgledu-na-zniszczenia-i-powodz-8 huragan-matthew-zabil-na-haiti-okolo-tysiaca-osob-w-karolinie-polnocnej-ogloszono-stan-wyjatkowy-ze-wzgledu-na-zniszczenia-i-powodz-6 huragan-matthew-zabil-na-haiti-okolo-tysiaca-osob-w-karolinie-polnocnej-ogloszono-stan-wyjatkowy-ze-wzgledu-na-zniszczenia-i-powodz-4 huragan-matthew-zabil-na-haiti-okolo-tysiaca-osob-w-karolinie-polnocnej-ogloszono-stan-wyjatkowy-ze-wzgledu-na-zniszczenia-i-powodz-3

Polecane:

USA - W przyszłym roku do armii trafi pierwszy robot AlphaDog firmy Boston Dynamics [Video]
Korea Północna - Z głodu zjadają szczury i własne dzieci, te więzienia to horror
Prawdopodobnie najbliższa planeta pozasłoneczna nie istnieje, miała być 4.3 lat świetlnych od nas
Norwegia - W Rjukan zamontowano nowoczesny system luster, miasto miało zbyt mało promieni słonecznyc...
Wietnam - Z powodu powodzi zginęły co najmniej 24 osoby, 80 tys. musiało opuścić swoje domy
Polska - Wkrótce ruszy budowa linii energetycznej 400 kV z Ełku do granicy z Litwą za około 2 mld zł...
Chiny - Burza śnieżna w Tybecie
San Diego, USA - Zdechła Nola, jedna z czterech ostatnich na świcie białych nosorożców północnych
Tokio, Japonia - Ewakuacja pasażerów z południowokoreańskiego samolotu z 319 osobami na pokładzie, z...