BSC MareNostrum 4 jest jednym z najszybszych urządzeń na Starym Kontynencie. Po zainstalowaniu w nim rozwiązań firmy z Chin, komputer będzie należał do najszybszych na świecie.

Oto Torre Girona w Barcelonie, niewielka neoromańska kaplica z XIX wieku. Jej wnętrze zostało zagospodarowane w niecodzienny sposób. Stoi tam BSC MareNostrum 4, superkomputer do naukowych obliczeń, przebudowywany teraz przez IBM.

W kaplicy, należącej do Politechniki Katalońskiej, spotykamy urządzenie z 3400 węzłami, procesorami Intel Xeon najnowszej generacji oraz pamięcią centralną o pojemności 390 terabajtów. IBM wyposażył centrum obliczeniowe w jedne z najwydajniejszych rozwiązań: ThinkSystem i Think Agile. Przy ich pomocy naukowcy będą mogli badać złożone problemy z zakresu medycyny, geofizyki i zmian klimatu.

 

W tym roku Think, marka należąca do Lenovo, obchodzi 25 urodziny. ThinkSystem i ThinkAgile są kolejnymi etapami rozwoju marki. Dzięki nim Lenovo dysponuje teraz kompleksową ofertą, przeznaczoną dla potężnych centrów obliczeniowych, takich właśnie jak MareNostrum 4. Obydwa systemy Lenovo umożliwiają wykorzystanie potencjału sztucznej inteligencji, wysokowydajnych systemów, chmury i maszynowego uczenia się. Centrum Superkomputerowe w Barcelonie zwiększy teraz swoją moc 10-krotnie, a MareNostrum 4 będzie mógł osiągać 11 petaflopów przy największym obciążeniu zadaniami.

– Po tych technologicznych przebudowach i inwestycjach BSC może kontynuować badania naukowe, poszerzające nasz zakres wiedzy – zaznacza dyrektor operacyjny Centrum Superkomputerów w Barcelonie. – W ścisłej współpracy z Lenovo udało nam się osiągnąć naprawdę duży sukces – podkreśla Sergi Girona.

W ośrodku badawczym Politechniki Katalońskiej pracuje ponad 600 osób z różnych zakątków świata. Uczeni zajmują się m.in. prognozowaniem zagrożenia pożarowego i leczeniem skutków udaru mózgu.

 

Źródło: chip, https://www.bsc.es/news/bsc-news/marenostrum-4-supercomputer-be-12-times-more-powerful-marenostrum-3

Polecane:

Kanada - Przez niebo przeleciała jasna kula, meteoryt o wadze 100 kg spadł w okolicy Battleford
USA - 12 najcieplejszych miesięcy w historii pomiarów od 1895 roku, a to jeszcze nie koniec
Filipiny - Ulewne deszcze w Manili, 8 osób zginęło, tysiące czekają na ewakuacje
USA - Tornada i burze atakują wschód kraju
Meksyk - Trzy eksplozje wulkanu El Popo w ciągu doby [Video]
Chiny - Katastrofalne powodzie odcięły ludzi od świata, zniszczone domy, drogi i uprawy, w mieście K...
Antarktyda - Naukowcy wyjaśnili, dlaczego wielki ciężar lodowej pokrywy nie zniekształcił szczytów G...
Anglia - Śmiertelne zatrucie dezodorantem do ciała, nastolatek nawdychał się butanu, "co za duż...
Śnieg i ogromne ulewy w Afryce Południowej, miejscami spadło aż 315 l/mkw deszczu, co stanowi jedną ...