BSC MareNostrum 4 jest jednym z najszybszych urządzeń na Starym Kontynencie. Po zainstalowaniu w nim rozwiązań firmy z Chin, komputer będzie należał do najszybszych na świecie.

Oto Torre Girona w Barcelonie, niewielka neoromańska kaplica z XIX wieku. Jej wnętrze zostało zagospodarowane w niecodzienny sposób. Stoi tam BSC MareNostrum 4, superkomputer do naukowych obliczeń, przebudowywany teraz przez IBM.

W kaplicy, należącej do Politechniki Katalońskiej, spotykamy urządzenie z 3400 węzłami, procesorami Intel Xeon najnowszej generacji oraz pamięcią centralną o pojemności 390 terabajtów. IBM wyposażył centrum obliczeniowe w jedne z najwydajniejszych rozwiązań: ThinkSystem i Think Agile. Przy ich pomocy naukowcy będą mogli badać złożone problemy z zakresu medycyny, geofizyki i zmian klimatu.

 

W tym roku Think, marka należąca do Lenovo, obchodzi 25 urodziny. ThinkSystem i ThinkAgile są kolejnymi etapami rozwoju marki. Dzięki nim Lenovo dysponuje teraz kompleksową ofertą, przeznaczoną dla potężnych centrów obliczeniowych, takich właśnie jak MareNostrum 4. Obydwa systemy Lenovo umożliwiają wykorzystanie potencjału sztucznej inteligencji, wysokowydajnych systemów, chmury i maszynowego uczenia się. Centrum Superkomputerowe w Barcelonie zwiększy teraz swoją moc 10-krotnie, a MareNostrum 4 będzie mógł osiągać 11 petaflopów przy największym obciążeniu zadaniami.

– Po tych technologicznych przebudowach i inwestycjach BSC może kontynuować badania naukowe, poszerzające nasz zakres wiedzy – zaznacza dyrektor operacyjny Centrum Superkomputerów w Barcelonie. – W ścisłej współpracy z Lenovo udało nam się osiągnąć naprawdę duży sukces – podkreśla Sergi Girona.

W ośrodku badawczym Politechniki Katalońskiej pracuje ponad 600 osób z różnych zakątków świata. Uczeni zajmują się m.in. prognozowaniem zagrożenia pożarowego i leczeniem skutków udaru mózgu.

 

Źródło: chip, https://www.bsc.es/news/bsc-news/marenostrum-4-supercomputer-be-12-times-more-powerful-marenostrum-3

Polecane:

Austria i Węgry - Gwałtowne załamanie pogody, ulewy i nawet 20 cm gradu i śniegu na drogach
Niemcy - Monachium pływa, zalane ulice, odwołane loty
Japonia - Drugie tornado w pobliżu Tokio w ciągu trzech dni
Włochy - W Wenecji zostanie wybudowany system tam przeciwpowodziowych za 6.7 mld dolarów, miasto zal...
W Czechach i na Słowacji wiatr powalił 100 tysięcy drzew, odnotowano rekordowe opady deszczu, w 48 g...
Naukowcy podzielili powierzchnię komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko na 19 regionów geomorfologicznyc...
Kameleon zmienia kolory poprzez zmianę ułożenia nanokryształów zawartych w komórkach skóry
Portugalia - Stan wyjątkowy na Azorach, wiatr w porywach do 150 km/h i fale do 9 metrów
Denver, USA - Temperatura z +20 st.C. w ciągu doby spadła poniżej zera i pojawiły się intensywne opa...