Implant nazwany Argus II Retinal Prosthesis System opracowany przez firmę Second Sight Medical Products przeszedł niedawno testy kliniczne i udało się z jego pomocą przywrócić wzrok 60 osobom. Jest on nową nadzieją dla wszystkich pacjentów, którzy mają uszkodzone fotoreceptory w siatkówce oka, a co równie ważne – został on już zatwierdzony do użycia w Europie.

Argus II składa się z 60 elektrod, które wszczepia się w siatkówkę oraz z miniaturowej kamery. Kamera przechwytuje obraz, który przekazywany jest do elektrod pełniących funkcję sztucznych fotoreceptorów – przekształcają one światło w impulsy elektrochemiczne trafiające do mózgu przez nerw optyczny.

Testy kliniczne przeprowadzone na całkowicie pozbawionych wzroku osobach w wieku 28-77 lat potwierdziły jego skuteczność – wszystkim udało się przywrócić wzrok, choć rezultaty dość mocno się wahały w poszczególnych przypadkach. Niektórzy otrzymali takie podstawowe możliwości jak dostrzeganie kształtów, podczas gdy inni byli w stanie odczytywać nawet nagłówki gazet i widzieli kolory.

Już teraz w niektórych europejskich krajach można nabyć implant w cenie 73 tysięcy euro. Po zatwierdzeniu do użycia przez europejskie organy Argus II został pierwszym, powszechnie dostępnym „sztucznym okiem”.

A to oczywiście nie koniec, lecz początek drogi, gdyż zarówno Second Sight Medical Products jak i inne ośrodki badawcze z całego świata pracują już nad nowymi, lepszymi rozwiązaniami. Oczywiście wraz z popularyzacją tego typu urządzeń powinna także spaść ich cena, lecz wymaga to czasu.

 

Źródło: Japan Times, geekweek.pl

Polecane:

Chiny - Śnieżyce i paraliż komunikacyjny
Prawdopodobnie będziemy świadkami tworzenia się nowej planety zaledwie 335 lat świetlnych od Ziemi
Zmodyfikowany wirus HIV może pomóc w walce z nowotworami, ośmiolatkę wyleczono z białaczki
Planeta J1407b ma ponad 30 pierścieni, największy ma średnicę 200 razy większą od największego z pie...
Odkryto niezwykłą budowę płatków tulipana "The Queen of the Night", niezwykłe efekty wizua...
Stworzono zdalnie sterowaną "rakietę kieszonkową", mierzy zaledwie 43 cm długości
Silne trzęsienie ziemi na Morzu Śródziemnym pomiędzy Hiszpanią, a Marokiem, magnituda 6.1
Włochy - W pobliżu epicentrum wczorajszych trzęsień ziemi 80 procent domów nie nadaje się do zamiesz...
Myślami sterują oprogramowaniem w komputerze poprzez elektrodę w mózgu, testowany jest nowy system d...