Implant nazwany Argus II Retinal Prosthesis System opracowany przez firmę Second Sight Medical Products przeszedł niedawno testy kliniczne i udało się z jego pomocą przywrócić wzrok 60 osobom. Jest on nową nadzieją dla wszystkich pacjentów, którzy mają uszkodzone fotoreceptory w siatkówce oka, a co równie ważne – został on już zatwierdzony do użycia w Europie.

Argus II składa się z 60 elektrod, które wszczepia się w siatkówkę oraz z miniaturowej kamery. Kamera przechwytuje obraz, który przekazywany jest do elektrod pełniących funkcję sztucznych fotoreceptorów – przekształcają one światło w impulsy elektrochemiczne trafiające do mózgu przez nerw optyczny.

Testy kliniczne przeprowadzone na całkowicie pozbawionych wzroku osobach w wieku 28-77 lat potwierdziły jego skuteczność – wszystkim udało się przywrócić wzrok, choć rezultaty dość mocno się wahały w poszczególnych przypadkach. Niektórzy otrzymali takie podstawowe możliwości jak dostrzeganie kształtów, podczas gdy inni byli w stanie odczytywać nawet nagłówki gazet i widzieli kolory.

Już teraz w niektórych europejskich krajach można nabyć implant w cenie 73 tysięcy euro. Po zatwierdzeniu do użycia przez europejskie organy Argus II został pierwszym, powszechnie dostępnym “sztucznym okiem”.

A to oczywiście nie koniec, lecz początek drogi, gdyż zarówno Second Sight Medical Products jak i inne ośrodki badawcze z całego świata pracują już nad nowymi, lepszymi rozwiązaniami. Oczywiście wraz z popularyzacją tego typu urządzeń powinna także spaść ich cena, lecz wymaga to czasu.

 

Źródło: Japan Times, geekweek.pl

Polecane:

Według meteorologów, za anomalie pogodowe odpowiedzialne jest ocieplenie Arktyki i nietypowe zachowa...
Europejskie Obserwatorium Południowe - Dzięki VLT (Very Large Telescope) wyłapano obraz mgławicy pla...
Według naukowca z Afryki zajmującego się badaniem mechanizmów nerwowych zachowań zwierząt, delfiny &...
Irlandia - Szczątki 796 dzieci zostały znalezione w zbiorniku na wodę obok domu dla samotnych matek
Wkrótce powstanie 6-calowy ekran AMOLED do smartfonów o rozdzielczości 4k
Caorle, Włochy - Z powodu upałów topią się plastikowe elementy w samochodach [Video]
Marihuana może pomóc w wychodzeniu z alkoholizmu i uzależnienia od opioidów
Mango korzystnie wpływa na nieswoiste zapalenie jelit, a tym samym zmniejsza ryzyko nowotworu jelita...
W kierunku Karaibów zmierza huragan Maria