Implant nazwany Argus II Retinal Prosthesis System opracowany przez firmę Second Sight Medical Products przeszedł niedawno testy kliniczne i udało się z jego pomocą przywrócić wzrok 60 osobom. Jest on nową nadzieją dla wszystkich pacjentów, którzy mają uszkodzone fotoreceptory w siatkówce oka, a co równie ważne – został on już zatwierdzony do użycia w Europie.

Argus II składa się z 60 elektrod, które wszczepia się w siatkówkę oraz z miniaturowej kamery. Kamera przechwytuje obraz, który przekazywany jest do elektrod pełniących funkcję sztucznych fotoreceptorów – przekształcają one światło w impulsy elektrochemiczne trafiające do mózgu przez nerw optyczny.

Testy kliniczne przeprowadzone na całkowicie pozbawionych wzroku osobach w wieku 28-77 lat potwierdziły jego skuteczność – wszystkim udało się przywrócić wzrok, choć rezultaty dość mocno się wahały w poszczególnych przypadkach. Niektórzy otrzymali takie podstawowe możliwości jak dostrzeganie kształtów, podczas gdy inni byli w stanie odczytywać nawet nagłówki gazet i widzieli kolory.

Już teraz w niektórych europejskich krajach można nabyć implant w cenie 73 tysięcy euro. Po zatwierdzeniu do użycia przez europejskie organy Argus II został pierwszym, powszechnie dostępnym „sztucznym okiem”.

A to oczywiście nie koniec, lecz początek drogi, gdyż zarówno Second Sight Medical Products jak i inne ośrodki badawcze z całego świata pracują już nad nowymi, lepszymi rozwiązaniami. Oczywiście wraz z popularyzacją tego typu urządzeń powinna także spaść ich cena, lecz wymaga to czasu.

 

Źródło: Japan Times, geekweek.pl

Polecane:

Niemcy - Stworzono perfumy wzmacniające nasz naturalny zapach, łatwiej będzie znaleźć swoją drugą po...
Zwierzęta morskie tworzą siedliska coraz bliżej biegunów, jest tam coraz cieplejsza woda, prędkość p...
Człowiek sprzed 7 tysięcy lat miał niebieskie oczy i ciemną skórę, naukowcy wydobyli te informacje z...
Katmandu, Nepal - Silne trzęsienie ziemi przesunęło stolicę kraju o około 3 metry na południe
Sonda Messenger rozbije się o powierzchnię Merkurego 30 kwietnia o 19:30 UTC, zakańczając czteroletn...
Silne trzęsienie ziemi wystąpiło w okolicach Fidżi, magnituda 6.9 w skali Richtera, ziemia mocno zat...
Słońce - Dziura koronalna na wprost Ziemi
Gorąco na południu Europy, w hiszpańskiej Kordobie 47°C w cieniu
Elon Musk napisał list otwarty do ONZ z żądaniem zakazu rozwijania robotów bojowych