Władze Nepalu zapowiedziały śledztwo w związku z doniesieniami, że biedne Nepalki, przerzucane do Indii, gdzie pracują bądź świadczą usługi seksualne, sprzedają swoją skórę, która jest potem wykorzystywana w chirurgii plastycznej.

Według indyjskiego portalu Youth Ki Awaz (głos młodzieży), który badał tę sprawę, za 130 cm kwadratowych skóry z pleców kobietom z Nepalu płaci się po 150 amerykańskich dolarów.

Reuters odnotowuje wypowiedź szefa nepalskiego resortu ds. kobiet, dzieci i opieki społecznej Kumara Khadki, który podkreślił, że rząd jest wstrząśnięty doniesieniem indyjskiego portalu. Przeprowadzimy śledztwo i jeśli okaże się, że to prawda, rząd dołoży wszelkich starań, by położyć kres tej ohydnej zbrodni i ukarać winnych – powiedział.

Reuters odnotowuje, że jest wiele doniesień o przerzucaniu ludzi z Nepalu do Indii do pracy, do świadczenia usług seksualnych, a nawet w celach handlu organami (sprzedaż nerek), ale że nie słyszano dotąd o handlu ludzką skórą.

Według indyjskiej dziennikarki Somy Basu, która jest autorką publikacji na portalu Youth Ki Awaz, nepalskie kobiety są sprzedawane do domów publicznych w indyjskich miastach, a potem nakłaniane do sprzedaży skóry. Niektóre twierdzą, że odurzono je narkotykami i pobrano skórę z pleców.

Basu twierdzi, że skóra jest sprzedawana laboratoriom w Indiach, gdzie przetwarza się ją i eksportuje do firm w USA, które zajmują się produkowaniem preparatów tkankowych na potrzeby chirurgii plastycznej.

O pilne śledztwo w sprawie doniesień indyjskiego portalu i kampanię informacyjną w zagrożonych taką przestępczością biedniejszych regionach kraju zaapelowały aktywistki występujące w obronie praw kobiet.

 

Źródło: rmf24, PAP

Polecane:

Trzęsienie ziemi 5.8 w pobliżu Kaszimru
Floryda, USA - Pobity został rekord temperatury z 1988 roku, w lutym +30.5 stopnia C.
USA - Burza śnieżna w Utach, tysiące mieszkańców bez prądu
Chorwacja - W centrum kraju wprowadzony został stan klęski żywiołowej, roztapia się śnieg i jest cor...
Naukowcy odkryli prawdopodobnie mechanizm, który decyduje o blokowaniu reakcji układu odpornościoweg...
Rosyjski trawler rybacki Dalnij Wostok zatonął na Morzu Ochockim u wybrzeży Kamczatki, zginęły 54 os...
Tajwan - Wyłowiono zwierzę jak z koszmarów, długa, zielona, glutowata wstężnica, posiada długą wysuw...
USA - Myśliwiec F-35 po raz pierwszy wystartował przy pomocy skoczni [Video]
Wyspa Banksa, Kanada - Nurek natknął się na dziwny metalowy obiekt, który może być zaginioną bombą j...