Mieszkańcy północnego zachodu Indii zaskoczeni. Monsun, który miał się pojawić w tej części kraju za kilka dni, przybył do nich wcześniej. Z jednej strony to dobra wiadomość, z drugiej – zupełnie niespodziewanie nawiedziły ich wichury i burze piaskowe.

 

Nad południowy zachód Indii monsun dotarł o czasie, co tamtejsi rolnicy przyjęli z ulgą. Są jednak miejsca, w których pojawił się wyjątkowo wcześnie. Mowa tu o pasie Gudźarat-Bengal Zachodni.

Monsun doszedł do wschodnich Himalajów

We wtorek nawałnice nawiedziły północno-zachodnie Indie, a także Pakistan. Towarzyszyły im wichury, burze piaskowe, ulewy. Pojawiło się też jednak długo wyczekiwane ochłodzenie, które pozwoliło mieszkańcom tych rejonów odetchnąć od upału – w pakistańskim Rawalpindi odnotowywano w ostatnim czasie aż 44 st. Celsjusza. Trudne warunki atmosferyczne, związane z monsunem, dosięgły także wschodnich Himalajów. Doszło tam do oberwania chmury – podał Indyjski Departament Meteorologiczny. 

Na samej północy kraju, gdzie monsun zawita pod koniec czerwca, pogoda też nie dopisała. W Dżammu, najbardziej wysuniętym na północ stanie Indii, wiatr wiał tak mocno, że wyrywał drzewa z korzeniami

Zachód bardzo deszczowy

Jak dotąd, na skutek monsunu, mocno padało na zachodnim wybrzeżu Indii. W Bombaju od początku czerwca odnotowano około 38 cm deszczu, czyli dwie trzecie miesięcznej normy. Większość spadła po 8 czerwca, kiedy to w okolicy rozpoczęła się pora deszczowa. W Ratnagiri, które także znajduje się na zachodzie, spadło prawie pół metra wody.

Źródło: AccuWeather, tm

Polecane:

Po 50 latach wulkan w archipelagu wysp Tristan da Cunha szykuje się do erupcji
Kolumbia - Ewakuacja okolicznej ludności z powodu wzrostu aktywności wulkanu Nevado del Ruiz
Słońce - Wystąpił kolejny silny rozbłysk klasy X1.4, mogą wystąpić kolejne
Włochy - 18 ofiar cyklonu Kleopatra, który uderzył w Sardynię
USA - Wkrótce wir polarny spowoduje bardzo duży spadek temperatury na równinach u stóp Appalachów
Polska - 70-letniemu mężczyźnie grozi do 3 lat więzienia za posiadanie 4 gram marihuany, a pułkownik...
Samolot linii American Airlines z 255 osobami na pokładzie wleciał w silną burzę nad Japonią, przez ...
Radżastan, Indie - Linie elektryczne spadły na autobus wiozący weselników, 17 osób zginęło
Marihuana stosowana w małych ilościach odmładza mózg i powoduje wzrost ilości połączeń między neuron...