Mieszkańcy północnego zachodu Indii zaskoczeni. Monsun, który miał się pojawić w tej części kraju za kilka dni, przybył do nich wcześniej. Z jednej strony to dobra wiadomość, z drugiej – zupełnie niespodziewanie nawiedziły ich wichury i burze piaskowe.

 

Nad południowy zachód Indii monsun dotarł o czasie, co tamtejsi rolnicy przyjęli z ulgą. Są jednak miejsca, w których pojawił się wyjątkowo wcześnie. Mowa tu o pasie Gudźarat-Bengal Zachodni.

Monsun doszedł do wschodnich Himalajów

We wtorek nawałnice nawiedziły północno-zachodnie Indie, a także Pakistan. Towarzyszyły im wichury, burze piaskowe, ulewy. Pojawiło się też jednak długo wyczekiwane ochłodzenie, które pozwoliło mieszkańcom tych rejonów odetchnąć od upału – w pakistańskim Rawalpindi odnotowywano w ostatnim czasie aż 44 st. Celsjusza. Trudne warunki atmosferyczne, związane z monsunem, dosięgły także wschodnich Himalajów. Doszło tam do oberwania chmury – podał Indyjski Departament Meteorologiczny. 

Na samej północy kraju, gdzie monsun zawita pod koniec czerwca, pogoda też nie dopisała. W Dżammu, najbardziej wysuniętym na północ stanie Indii, wiatr wiał tak mocno, że wyrywał drzewa z korzeniami

Zachód bardzo deszczowy

Jak dotąd, na skutek monsunu, mocno padało na zachodnim wybrzeżu Indii. W Bombaju od początku czerwca odnotowano około 38 cm deszczu, czyli dwie trzecie miesięcznej normy. Większość spadła po 8 czerwca, kiedy to w okolicy rozpoczęła się pora deszczowa. W Ratnagiri, które także znajduje się na zachodzie, spadło prawie pół metra wody.

Źródło: AccuWeather, tm

Polecane:

Silne trzęsienie ziemi pod oceanem w pobliżu Nowej Zelandii, magnituda 6.1
Argentyna - Silne trzęsienie ziemi na przedmieściach Herrera, magnituda 6.7
Fadalto, Włochy - Wody głębinowe wstrząsają Alpami
Argentyna - Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6.1, na bardzo dużej głębokości 550 km
Słońce - Magnetyczne pętle i koronalny wyrzut masy, naukowcy uchwycili proces ich formowania
Niemcy - Przez błędy lekarskie co roku umiera około 19 tys. pacjentów, a 190 tys. doznaje uszczerbku...
USA - "Rzeka atmosferyczna" niesie do Kalifornii ogromne ilości wody, będą kolejne powodzi...
Polska - Przeprowadzono pierwszy zabieg wszczepienia nowej generacji repozycjonowalnej zastawki serc...
Kłodawa, Polska - Bomba wybuchła w komisariacie policji, była to dwukilogramowa butla z nieznaną sub...