Mieszkańcy północnego zachodu Indii zaskoczeni. Monsun, który miał się pojawić w tej części kraju za kilka dni, przybył do nich wcześniej. Z jednej strony to dobra wiadomość, z drugiej – zupełnie niespodziewanie nawiedziły ich wichury i burze piaskowe.

 

Nad południowy zachód Indii monsun dotarł o czasie, co tamtejsi rolnicy przyjęli z ulgą. Są jednak miejsca, w których pojawił się wyjątkowo wcześnie. Mowa tu o pasie Gudźarat-Bengal Zachodni.

Monsun doszedł do wschodnich Himalajów

We wtorek nawałnice nawiedziły północno-zachodnie Indie, a także Pakistan. Towarzyszyły im wichury, burze piaskowe, ulewy. Pojawiło się też jednak długo wyczekiwane ochłodzenie, które pozwoliło mieszkańcom tych rejonów odetchnąć od upału – w pakistańskim Rawalpindi odnotowywano w ostatnim czasie aż 44 st. Celsjusza. Trudne warunki atmosferyczne, związane z monsunem, dosięgły także wschodnich Himalajów. Doszło tam do oberwania chmury – podał Indyjski Departament Meteorologiczny. 

Na samej północy kraju, gdzie monsun zawita pod koniec czerwca, pogoda też nie dopisała. W Dżammu, najbardziej wysuniętym na północ stanie Indii, wiatr wiał tak mocno, że wyrywał drzewa z korzeniami

Zachód bardzo deszczowy

Jak dotąd, na skutek monsunu, mocno padało na zachodnim wybrzeżu Indii. W Bombaju od początku czerwca odnotowano około 38 cm deszczu, czyli dwie trzecie miesięcznej normy. Większość spadła po 8 czerwca, kiedy to w okolicy rozpoczęła się pora deszczowa. W Ratnagiri, które także znajduje się na zachodzie, spadło prawie pół metra wody.

Źródło: AccuWeather, tm

Polecane:

NASA - Sondy GRAIL - A i B zbliżają się do Księżyca
Kolumbia - Władze kraju przygotowują się na dużą erupcję wulkanu Nevado del Ruiz [Video]
Anomalia nad Atlantykiem - Huragan uformował się nad wodami, które nie były wystarczająco ciepłe, że...
CERN - Naukowcy mierzyli rozpad mezonu Bs na dwie cząsteczki, zdarza się to trzy razy na miliard i p...
USA - Stworzono superpolimer, wykazuje jednocześnie właściwości szkła i gumy
San Diego, USA - Bardzo rzadka ryba głębinowa wyłowiona drugi raz w odstępie zaledwie pięciu dni, na...
LosyZiemi - Aktywność sejsmiczna i słoneczna na kilka dni przed trzęsieniem ziemi w Japonii o sile 9...
Beatty, USA - Eksplozja składowiska materiałów radioaktywnych, ewakuacja ludności
"Człowiek-drzewo" będzie miał podcinkę, 26-latek od 10 lat cierpi na dysplazję Lewandowsky...