Nad Indiami przetacza się fala upałów, która pozbawiła życia co najmniej 500 osób. W niektórych miejscach termometry wskazały 48 st. C.

 Indie - Ogromne upały zabiły już co najmniej 500 osób, w wielu miejscach temperatura sięga 48 st.C. w cieniu 2

Najwięcej przypadków śmiertelnych odnotowano na południowych obszarach stanów Telangana i Andhra Pradesh, gdzie tylko od soboty zmarło 140 osób.

Indie - Ogromne upały zabiły już co najmniej 500 osób, w wielu miejscach temperatura sięga 48 st.C. w cieniu 1

Najgorszy tydzień

Podobne warunki pogodowe utrzymują się w południowych Indiach od połowy kwietnia, jednak największe żniwo zebrały w zeszłym tygodniu. Andra Pradesh jest najbardziej dotkniętym stanem. W sumie zmarło tam już 246 osób.

– Większość ofiar to osoby z klasy robotniczej, które wystawiały się na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, zwykle po pięćdziesiątce – poinformował Tulsi Rani z wydziału zarządzania kryzysowego Andhra Pradesh.

Według raportów fala upałów zabiła 186 osób w 10 regionach stanu Telangana, z czego 58 osób zmarło podczas weekendu. Natomiast w Bengalu Zachodnim życie straciło co najmniej 10 osób. Przedstawiciele organizacji pomocowych informują, że faktyczna liczba ofiar śmiertelnych może być znacznie wyższa z powodu braku dostępności danych z odległych wsi.

 

Rozgrzane termometry

W Allahabadzie w stanie Uttar Pradesh rekord temperaturowy wyniósł 48 st. C, podczas gdy w stolicy kraju Delhi sytuacja wcale nie była lepsza – 44 st. C.

Władze ostrzegają przed przebywaniem na zewnątrz i zalecają przyjmowanie dużych ilości płynów. W Kalkucie taksówki bez klimatyzacji nie będą dostępne do użycia przez pięć najgorętszych godzin w ciągu dnia.

Wydział meteorologiczny zapowiedział, że upał będzie się utrzymywał przez kolejnych kilka dni. Dodatkowo do złej sytuacji przyczynia się brak opadów deszczu, a co za tym idzie niedobór wody w regionie. Wzrasta także zagrożenie pożarowe. Jak informują lokalne media, w północnym stanie Uttarakhand spłonęło ostatnio 600 ha sosnowego lasu.

Polecane:

Japonia - miesiąc po trzęsieniu ziemi, a grunt w Tibie nadal się porusza [Video]
Afryka Zachodnia - Epidemia cholery, od początku roku zmarło już 2.5 tys osób, a 85 tys jest zarażon...
Kometa C/2010 X1 - Szczątki Elenin dziś zbliżyły się na najmniejszą odległość do Ziemi
Antarktyda - Lód topnieje dwa razy szybciej niż przypuszczano
Norwegia - Po ulewach pod wodą znalazł się region Jæren
USA - W wielu miastach ludzie wyszli na ulicę, protestują przeciw brutalnemu traktowaniu przez polic...
Sri Lanka - Ulewy największe od ćwierćwiecza, co najmniej 64 osoby zginęły, 140 zaginęło, przed powo...
NASA - Odkryto największą planetę w układzie podwójnym, Kepler-1647b oddalona jest od Ziemi o około ...
Osteolektyna cofa osteoporozę, jest czynnikiem wzrostu kości ze szkieletowych komórek macierzystych ...