Rząd Indii planuje uruchomienie na granicach z Pakistanem i Bangladeszem sieci laserów oraz sejsmografów, by “zapobiec infiltracji terytorium przez terrorystów” – poinformowało ministerstwo obrony w New Delhi. W wielu miejscach na granicach stawianie ogrodzeń jest niewykonalne z powodu ukształtowania terenu.

Indie muszą lepiej chronić granice z Pakistanem i Bangladeszem - twierdzi MON w New Delhi

Indie muszą lepiej chronić granice z Pakistanem i Bangladeszem – twierdzi MON w New Delhi

Indie od dekad pozostają skonfliktowane przede wszystkim z Pakistanem, który rości sobie pretensje do północnej prowincji tego kraju – Kaszmiru. Od lat też do Indii z terytorium Pakistanu, a także z Bangladeszu przenikają terroryści. W ostatnich miesiącach Al-Kaida zapowiedziała, że otwiera swoją komórkę na półwyspie Dekan i zamierza tam walczyć z “niewiernymi”.

 

Lasery i sejsmografy na granicach

Indyjskie MON podjęło w związku z tym decyzję o stworzeniu systemu wzmocnionej kontroli granic w regionach, w których nie ma ustawionych w terenie przeszkód w postaci płotów z zasiekami. Te zajmują setki kilometrów przestrzeni między przejściami granicznymi głównie z Pakistanem, ale nie da się ich ustawić wszędzie.

Lasery, których używa m.in. Izrael mają działać w ten sposób, że przy każdym przerwaniu ich wiązki przez osobę przechodzącą przez granicę, wyślą sygnał alarmowy do najbliższego posterunku.

Z kolei sejsmografy tworzone na użytek wojska i policji są odpowiedzią na taktykę stosowaną przez terrorystów. Ci budują głębokie podziemne tunele i nimi przedostają się na terytorium Indii.

Wojskowi wierzą, że odpowiednio “nastrojone”, wyczulone maszyny będą w stanie obserwować i wychwytywać podziemne sygnały wysyłane przez wroga zbliżającego się do granicy. Najwięcej sejsmografów ma się pojawić na odcinku granicy indyjsko-pakistańskiej w Pendżabie.

Indie planują w następnej kolejności zainstalować na już istniejących ogrodzeniach czujniki termiczne, które pokażą żołnierzom na posterunkach, czy mają do czynienia z człowiekiem, czy zwierzęciem zbliżającym się do granicy.

 

Polecane:

Miliony owłosionych robaków na Florydzie
Japonia - Wyłączony został przedostatni reaktor atomowy, w maju wyłączą 54.- ostatni
Chiny - Już 37 ofiar burz i nawałnic, 360 tys. osób ucierpiało
Kosmiczny teleskop Sentinel, będzie skanował w podczerwieni Układ Słoneczny w celu szukania groźnych...
Osoby z dużą podzielnością uwagi dla mediów elektronicznych mają zmniejszoną gęstość szarej materii ...
Mózg samca postawiony przed wyborem, czy szukać pożywienia, czy rozglądać się za szansą przedłużenia...
We wtorek na niebie zobaczymy niezwykłe zjawisko, brzegowe zakrycie Aldebarana przez Księżyc [Live]
NASA - Na Plutonie prawdopodobnie znajdują się lodowe wulkany
Stworzono tranzystor z bramką o długości zaledwie 1 nanometra, wykorzystano do tego węglowe nanorurk...