Rząd Indii planuje uruchomienie na granicach z Pakistanem i Bangladeszem sieci laserów oraz sejsmografów, by „zapobiec infiltracji terytorium przez terrorystów” – poinformowało ministerstwo obrony w New Delhi. W wielu miejscach na granicach stawianie ogrodzeń jest niewykonalne z powodu ukształtowania terenu.

Indie muszą lepiej chronić granice z Pakistanem i Bangladeszem - twierdzi MON w New Delhi

Indie muszą lepiej chronić granice z Pakistanem i Bangladeszem – twierdzi MON w New Delhi

Indie od dekad pozostają skonfliktowane przede wszystkim z Pakistanem, który rości sobie pretensje do północnej prowincji tego kraju – Kaszmiru. Od lat też do Indii z terytorium Pakistanu, a także z Bangladeszu przenikają terroryści. W ostatnich miesiącach Al-Kaida zapowiedziała, że otwiera swoją komórkę na półwyspie Dekan i zamierza tam walczyć z „niewiernymi”.

 

Lasery i sejsmografy na granicach

Indyjskie MON podjęło w związku z tym decyzję o stworzeniu systemu wzmocnionej kontroli granic w regionach, w których nie ma ustawionych w terenie przeszkód w postaci płotów z zasiekami. Te zajmują setki kilometrów przestrzeni między przejściami granicznymi głównie z Pakistanem, ale nie da się ich ustawić wszędzie.

Lasery, których używa m.in. Izrael mają działać w ten sposób, że przy każdym przerwaniu ich wiązki przez osobę przechodzącą przez granicę, wyślą sygnał alarmowy do najbliższego posterunku.

Z kolei sejsmografy tworzone na użytek wojska i policji są odpowiedzią na taktykę stosowaną przez terrorystów. Ci budują głębokie podziemne tunele i nimi przedostają się na terytorium Indii.

Wojskowi wierzą, że odpowiednio „nastrojone”, wyczulone maszyny będą w stanie obserwować i wychwytywać podziemne sygnały wysyłane przez wroga zbliżającego się do granicy. Najwięcej sejsmografów ma się pojawić na odcinku granicy indyjsko-pakistańskiej w Pendżabie.

Indie planują w następnej kolejności zainstalować na już istniejących ogrodzeniach czujniki termiczne, które pokażą żołnierzom na posterunkach, czy mają do czynienia z człowiekiem, czy zwierzęciem zbliżającym się do granicy.

 

Polecane:

Słońce - Powstał silny rozbłysk klasy X1.7
Korea Południowa - Na orbicie umieścili swojego pierwszego satelitę
Jowisz - Potężne wulkany na Io nie tam, gdzie myślano
Rosja - Miliarder rusza z projektem "Avatar", do 2045 roku chce zrobić nośnik dla świadomo...
Wenezuela - Połowa kraju bez prądu, awaria nastąpiła na głównej linii przesyłowej łączącej środkowe ...
Rumia, Polska - Mężczyzna pobił dwie córki i powiesił się, nastolatki w ciężkim stanie z ranami głow...
Tajwan - Do 94 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi, 30 osoby uważa się za zaginione, ...
Na granicy wietnamsko-chińskiej kwitnie handel żywym towarem, uprowadzone młode dziewczynki stają si...
Australia - Aborygeński układ kamieni "Wurdi Youang" może mieć 11 tysięcy lat i może być n...