– Trwające od tygodnia ulewy w południowych prowincjach Indii spowodowały śmierć 71 osób. Zatopionych jest wiele farm i domów. Nie działa kolej. Dzienne opady w stanie Tamilnadu sięgają 230-370 l/mkw. – powiedziała w poniedziałek szefowa władz tej prowincji.

Indie - Przez powódź zginęło już 71 osób -6

Dane dotyczące ofiar śmiertelnych nie zostały jeszcze oficjalnie potwierdzone przez władze w Delhi. Wstępne szacunki oparto na doniesieniach prasowych o utonięciach, śmierci pod zwałami gruzu czy porażeniach prądem.

Indie - Przez powódź zginęło już 71 osób -1

– Deszcze, które miały padać przez wiele miesięcy zimowej pory monsunowej, wylały się na nasz region w ciągu zaledwie siedmiu dni – powiedziała na poniedziałkowej konferencji prasowej w Madrasie (stolica stanu Tamilnadu) szefowa lokalnego rządu Dżjalalithaa. Odpierała krytykę pod adresem władz, że dały się zaskoczyć i nie zadbały o zwiększenie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego.

Niszczycielski żywioł

– Żadne środki zapobiegawcze nie uchroniłyby nas przed niszczycielskim żywiołem. W regionach dotkniętych kataklizmem pomoc jest udzielana przez wojsko, które również usuwa szkody – podkreśliła premier. Ogłosiła uruchomienie specjalnego funduszu pomocowego dla ofiar katastrofy w wysokości 5 mld rupii (75 mln dolarów).

Padający od siedmiu dni deszcz spowodował ogromne straty nie tylko w Tamilnadu, ale także w pobliskich stanach Karnataka i Andhra Pradeś. Powodzie dotknęły również Sri Lankę. Ocenia się, że około 58 tys. mieszkańców tego kraju ucierpiało z powodu ulewnych deszczy. Zginęła jedna osoba.

Zgodnie z prognozami indyjskich służb meteorologicznych opady w Tamilnadu zakończą się w najbliższych dniach. Przewidywane są jednak kilkudniowe ulewne deszcze w Andhra Pradeś.

 Indie - Przez powódź zginęło już 71 osób -2 Indie - Przez powódź zginęło już 71 osób -5 Indie - Przez powódź zginęło już 71 osób -4 Indie - Przez powódź zginęło już 71 osób -3

Polecane:

Kaszmir, Indie - Dwa trzęsienia ziemi o magnitudzie 5.6 i 4.5, wśród mieszkańców wybuchła panika
Indie - Monsun dotarł wyjątkowo wcześnie na północny zachód kraju
USA - Wodne tornado na Florydzie [Video]
Odkryto planetę, która nie powinna istnieć, Kepler-78b okrąża swoją gwiazdę w ciągu zaledwie 8.5 god...
USA - Samica pytona rozmnożyła się bez udziału samca, naukowcy uważają, że reprodukcja następuje pop...
Koniec misji Rosetta - Od 9 lipca 2015 roku lądownik Philae milczy, szanse na jego "przebudzeni...
Mission Beach, Australia - Kobieta obudziła się w sypialni z pięciometrowym pytonem
Rosyjscy fizycy opracowali tani i niezawodny skalpel laserowy oparty na bazie ceramiki, urządzenie m...
Niemcy - Producenci aut zmienią oprogramowanie w 5.3 mln samochodów z silnikiem Diesla w celu zmniej...