Dziesiątki miejscowości należących do aglomeracji Dżakarty zostały zalane i podtopione po wyjątkowo obfitych opadach. Z najbardziej dotkniętych obszarów ewakuowano ponad 5 tys. osób. Najbliższe dni i tygodnie mogą być trudne dla mieszkańców miasta, bo ze względu na przypadający właśnie szczyt pory deszczowej prognozy zapowiadają jeszcze więcej deszczu.

 

Jak poinformował Sutopo Purwo Nugroho, rzecznik Narodowej Agencji ds. Łagodzenia Skutków Klęsk Żywiołowych, powodzie w zamieszkanej przez niemal 9 mln ludzi indonezyjskiej stolicy są wynikiem intensywnych weekendowych opadów.

Za ich sprawą silnie wezbrała część z 13 rzek przepływających przez miasto, a niektóre z nich wystąpiły z brzegów. We wschodniej części miasta woda osiągała głębokość nawet 4 m. 

Nadchodzą kolejne ulewy

Na obrzeżach aglomeracji zalania spowodowały liczne utrudnienia. Centrum miasta na razie nie zostało podtopione, ale sytuacja może się zmienić, bo weekendowe opady były pierwszymi tak obfitymi podczas trwającej obecnie pory deszczowej.

Według synoptyków problemy z wodą mogą narastać, bo w najbliższych dniach i tygodniach będzie bardzo intensywnie padać. Choć pora deszczowa w większości regionów Indonezji trwa od października do kwietnia, największe sumy opadów występują zwykle właśnie na przełomie stycznia i lutego.

Rok temu zalał nawet centrum

Mieszkańcy obawiają się powtórki z zeszłorocznego sezonu deszczowego, kiedy po ulewach rzeki w mieście wylały tak poważnie, że pod wodą znalazło się również centrum stolicy. Zeszłoroczna powódź, uznana za najgorszą od sześciu lat, pochłonęła co najmniej 11 ofiar śmiertelnych, wymusiła ewakuacje 20 tys. ludzi i spowodowała straty w wysokości 170 mln dol.

 
Źródło: PAP/EPA, wsj.com, tm

Polecane:

Naukowcy rozszyfrowali budowę niezwykle groźnego białka, enzymu NDM-1 uodparniającego bakterie
Susza trwająca 300 lat mogła być przyczyną upadku wielu śródziemnomorskich cywilizacji
Coraz więcej tropikalnych ryb można spotkać u wybrzeży Norwegii
Santa Barbara, USA - Z uszkodzonego ropociągu wyciekło około 400 tysięcy litrów ropy, z czego około ...
Ormoc, Filipiny - W katastrofie promu zginęło co najmniej 36 osób, na pokładzie było 189 osób
Paryż, Francja - ONZ informuje, że ilość katastrof naturalnych w ostatnim dziesięcioleciu podwoiła s...
Orlando, USA - Najkrwawsza strzelanina w historii kraju, Afgańczyk wtargnął do klubu gejowskiego na ...
Epidemia salmonellozy prawdopodobnie zdziesiątkowała ludność zamieszkującą tereny obecnego Meksyku i...
Potężne powodzie w Japonii, w ciągu 40 godzin spadło 160 procent średnich opadów dla całego lipca