Trzęsienie ziemi o sile 7,3 st. w skali Richtera zarejestrowano w sobotę w rejonie wysp Moluków, na wschodzie Indonezji. Amerykańska Służba Geofizyczna (USGS) ostrzegła, że istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia lokalnych fal tsunami.

Indonezja - Ziemia zatrzęsła się z siłą 7.3 w skali Richtera

Centrum Ostrzegania przed Tsunami na Hawajach ogłosiło, że alert dotyczy rejonu o promieniu ok. 300 km od epicentrum. Nie ma natomiast zagrożenia tsunami dla całego Pacyfiku.

Według USGS, wkrótce po trzęsieniu ziemi w rejonie Moluków, wystąpiły wstrząsy o sile 6,2 st. u wybrzeży indonezyjskiej wyspy Sulawesi.

 

Tsunami może dać się we znaki nawet na Tajwanie

Fale tsunami mogą dotrzeć do wybrzeży Indonezji, Filipin, Palau, Papui Nowej Gwinei, Wysp Salomona i Wysp Marshalla, a mogą być odczuwalne nawet na Tajwanie i japońskiej Okinawie – precyzuje komunikat Centrum.

Pierwsze fale mogą dotrzeć do brzegów po 30 minutach od wystąpienia wstrząsów, a ostatnie po ok. 6 godzinach. Centrum ostrzegło, że pierwsze fale mogą nie być najsilniejsze, nie powinny jednak przekraczać 1 metra.

 

Epicentrum w rejonie Moluków

Epicentrum zlokalizowano na głębokości 47 km pod dnem morskim, w odległości 134 km na północny zachód od wyspy Ternate w archipelagu Moluków. Brak dotychczas informacji o ofiarach lub stratach materialnych.

Wyspiarska Indonezja narażona jest na trzęsienia ziemi i wybuchy wulkanów ze względu na jej położenia na „Ognistym pierścieniu” otaczającym basen Pacyfiku i wyznaczającym przebieg granic płyt tektonicznych.

W roku 2004 niezwykle silne trzęsienie ziemi z epicentrum w indonezyjskiej prowincji Aceh spowodowało śmieć ponad 230 tys. osób w kilkunastu krajach.

 

Więcej trzęsień

W piątek wieczorem (czasu lokalnego) trzęsienie ziemi nawiedziło rejon stolicy Peru – Limy. Siłę trzęsienia oceniono na 5,8 w skali Richtera. Nieco słabsze wstrząsy, o sile 5 w skali Richtera, wystąpiły równocześnie w Gwatemali i Salwadorze. Dotychczas nie napłynęły informacje o ofiarach lub stratach materialnych.

 

Źródło: PAP, tvnmeteo
Indonezja, trzęsienie ziemi, Indonesia, earthquake.

Polecane:

Alaska, USA - W 2012 roku bateria jądrowa 4S Toshiby zasili miasto Galena przez 30 lat w 10MW mocy
Wyspy Kanaryjskie - Podwodna erupcja El Hierro wciąż trwa [Video]
Kalifornia, USA - Około 2 tysiące delfinów uciekało w popłochu, nikt nie wie dlaczego [Video]
USA - Na jeziorze Texoma powstał potężny wir na skutek wypuszczania nadmiaru wody poprzez śluzę na d...
Na półkuli południowej będzie widoczne nietypowe, całkowite zaćmienie Słońca
Naukowcy pracują nad technologią bazująca na nowej klasie półprzewodników, która pozwoli na 1000 kro...
Bośnia - Niewyjaśniona zagadka tajemniczych kamiennych sfer
Kieliszek, który poprzez stymulację prądową powoduje odczuwanie różnych smaków
Asteroida Halloween o niezwykłym wyglądzie w 2018 roku przeleci w odległości 40 mln km od Ziemi