Eksperci biją na alarm. Zmniejsza się populacja pszczół na świecie, a istniejące kolonie są zagrożone wyginięciem. To duży problem, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że pszczoły odpowiadają za zapylenie jednej trzeciej roślin uprawnych. Badania nad zdrowiem pszczół są prowadzone od lat, ale dzięki współpracy Intela i CSIRO, australijskiej agencji rządowej specjalizującej się w badaniach naukowych, mogą one nabrać tempa. W oparciu o technologię Intela stworzono specjalny system, pozwalający na monitorowanie zachowań owadów oraz analizę środowiska, w którym żyją. Sercem systemu jest miniaturowa platforma Intel Edison i czujniki tak małe, że bez problemu mieszczą się na grzbiecie pszczoły.

Pszczoła z RFID

Technologia Intela odegra kluczową rolę w monitorowaniu stanu zdrowia pszczół, które już od kilku lat spędza sen z powiek naukowcom na całym świecie. System oparty jest na miniaturowej platformie Intel Edison, niewiele większej od znaczka pocztowego.

 

Miniaturowy komputer zaprojektowany przez Intela ma być umieszczony wewnątrz ula. Mikroczujniki natomiast znajdą się na grzbietach pszczół zamieszkujących dany ul. Komunikacja między platformą Intel Edison a czujnikami będzie odbywać się w oparciu o RFID – technologię wykorzystującą do przesyłu danych fale radiowe. Dane z mikrokontrolerów umieszczonych na owadach będą przechwytywane w momencie zbliżania się pszczół do platformy Intel Edison. Platforma będzie ponadto zbierać i analizować dane z otoczenia, w tym wilgotność i temperaturę powietrza oraz promieniowanie słoneczne. Platforma Intel Edison, w zestawie z mikroczujnikami, będzie dystrybuowana przez CSIRO partnerom z całego świata w ramach programu Global Initiative for Honey bee Health (GIHH).

Informacje gromadzone dzięki platformie Intel Edison umieszczonej w ulu wysyłane są do serwisu CSIRO Data Access Portal. Na ich podstawie badacze budują modele 3D wizualizujące ruch pszczół w ich środowisku oraz pozwalają śledzić reakcje owadów na stresory, w tym pestycydy i zanieczyszczenia wody.

Metodologia ta została już wdrożona przez CSIRO w Hobart w Tasmanii, gdzie mikrokontrolery umieszczono na grzbietach 10 000 pszczół. Obecnie australijska organizacji poszukuje kolejnych ośrodków, z którymi będzie mogła nawiązać współpracę.

– Na całym świecie giną kolonie pszczół i wciąż nie potrafimy jednoznacznie określić przyczyny – mówi profesor Paulo de Souza z CSIRO. – Ze względu na globalny charakter tego problemu dostrzegliśmy potrzebę opracowania metodyki, która będzie prosta do wdrożenia dla każdego naukowca. W ten sposób możemy porównywać dane z całego świata i wspólnie badać zdrowie pszczół. Ten zjednoczony wysiłek jest fantastycznym przykładem funkcjonalności Internetu rzeczy – dodaje Paulo de Souza.

Projekt wdrożony przez Intela we współpracy z CSIRO jest jednym z dowodów na to, jak sformułowane w 1965 roku prawo Moore może być wykorzystane na rzecz rozwoju nauki.

– Gordon Moore, jeden ze współzałożycieli Intela, stwierdził, że z każdym rokiem liczba tranzystorów w chipie komputerowym będzie się podwajać. Prognoza ta stała się siłą napędową nie tylko dla rozwoju przemysłu, ale również dla badań naukowych. – mówi David Mellers z Intel Technology. – Tym samym wdrażane rozwiązania są nie tylko osiągnieciem z perspektywy technologii, ale również wzrostu wartości ekonomicznej oraz społecznej – dodaje.

 

Źródło: chip

Polecane:

Senegal - Ludzie protestują, ponieważ nie mają prądu
Przełom w sieciach neuronowych, 16 tys. komputerów Google rozpoznało samoistnie kota na filmach YouT...
USA - Były pracownik NASA twierdzi, że Ziemia może stać się podobna do Wenus, jałowa i nieprzyjazna
Indie - Monsun dotarł wyjątkowo wcześnie na północny zachód kraju
Badano cząstkę Y(4260), która powstaje wskutek zderzenia elektronu z pozytonem i prawdopodobnie odkr...
Duża dziura w systemie operacyjny firmy Apple, hakerzy mogą wykraść prywatne dane z iPhone'ów i iPad...
Australia - Burza z piorunami i ulewnym deszczem w Sydney, 30 l/mkw w pół godziny
Europa - Przy granicy serbsko-chorwackiej, nieoficjalnie, na niczyjej ziemi, powstało mikro państwo ...
LosyZiemi - Kilka kolejnych dużych wyrzutów plazmy na Słońcu, w Sylwestra może wystąpić zorza polarn...