Inteligencja delfinów nie przestaje nas zadziwiać. Najnowsze badania zdają się tylko potwierdzać to, jak wysoko rozwinięte są te zwierzęta. Według naukowców ciężarne delfiny „śpiewają” swoim nienarodzonym młodym, a także kiedy przyjdą już na świat. Według badaczy w ten sposób mogą nadawać imiona potomstwu.

Ciężarne delfiny śpiewają swojemu potomstwu

Ciężarne delfiny śpiewają swojemu potomstwu

Do komunikowania się między sobą delfiny używają specyficznych gwizdów. Zauważono, że ciężarne delfiny używają pewnego rodzaju odgłosów, kierując je do swojego potomstwa w okresie od kilku miesięcy przed porodem do dwóch tygodni po nim, zupełnie jakby „śpiewały” swoim nienarodzonym młodym.

 

Tego typu badania były prowadzone już wcześniej, teraz jednak naukowcy skupili się na rodzajach gwizdów i na tym, czy po porodzie ulegają zmianie. Niektóre z wyników opracowania przedstawiła Audra Ames z laboratorium ssaków morskich (ang. Marine Mammal Behavior and Cognition Lab) na Uniwersytecie Południowego Missisipi na corocznej konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego.

 

Matka uczy młode swojego głosu

– Istnieje hipoteza, że jest to część procesu wpajania – powiedziała Ames podczas konferencji. – Obserwujemy zjawisko, że w ostatnim trymestrze ciąży ludzkie niemowlęta uczą się i preferują głos matki. Nie wiemy, czy tak samo jest w przypadku delfinów, ale może to być coś podobnego – dodała.

Ciężarne delfiny śpiewają swojemu potomstwu 1

Naukowcy prowadzili badania w parku rozrywki Six Flags Discovery Kingdom w Vallejo w Kalifornii, gdzie znajdują się delfiny. Badacze nagrali 80 godzin odgłosów wydawanych przez te zwierzęta, na dwa miesiące przed przyjściem młodych na świat i dwa tygodnie po porodzie. W parku mieszka grupa delfinów, w tym 9-letnia samica, która była w ciąży z malcem o imieniu Mira. Naukowcy odkryli, że samica będąc w ciąży zaczęła wydawać nowy gwizd, który był słyszany coraz częściej w okolicach porodu, a gdy młode przyszło na świat, był już używany coraz rzadziej. Badacze zauważyli także, że pozostałe delfiny mieszkające z ciężarną samicą, były w tym czasie znacznie ciszej niż zazwyczaj. Ich zdaniem mogły się tak zachowywać, by cielę nie pomyliło ich głosów z głosem matki.

 

Nadawanie „imion”

Dodatkowo, gdy matka Miry coraz rzadziej wydawała charakterystyczne dla okresu ciąży gwizdy, inne delfiny w grupie zaczęły odzywać się częściej. Jednak odgłos, jaki wydawała matka do swojego nienarodzonego dziecka był wyraźnie inny od tych, które wydawały pozostałe zwierzęta. Być może w ten sposób matki nadają swoim młodym „imiona”.

 

Źródło: IFL Science, tvnmeteo

Polecane:

Ciekawostki - Pierwsze testy żołnierza - robota z egzoszkieletem
USA - Przechodzi kolejny układ burzowy, tornada, wichury, deszcz, śnieg, grad i gęsta mgła
USA - W stanie Rhode Island ruszyła budowa pierwszej morskiej farmy wiatrowej, która będzie składać ...
Rosja - Sensacyjne znalezisko w Jakucji, w wiecznej zmarzlinie odkryto ponad 500 kości i szczątków l...
Tajlandia - W buddyjskiej świątyni w Kanchanaburi, która jest jedną z największych atrakcji turystyc...
Supertajfun Meranti dotarł do Tajwanu
Australia - Dzięki badaniom DNA Aborygenów możliwe było przeanalizowanie początków najstarszej cywil...
Białko ze śliny kleszcza może neutralizować chemokiny, więc może być zastosowane w leczeniu zapaleni...
ESO - Odkryto dziwnie zachowującą się gwiazdę w gromadzie NGC 3201, prawdopodobnie krąży po orbicie ...