Dżihadyści przejęli materiały jądrowe używane do badań na Uniwersytecie w Mosulu – twierdzą władze Iraku w liście do Organizacji Narodów Zjednoczonych. Proszą o pomoc, by „przeciwdziałać groźbie ich użycia przez terrorystów w Iraku i za granicą”. MAEA uspokaja: to uran niskiej jakości

Uran niewzbogacony

Około 40 kg związków uranu było przechowywane na Uniwersytecie w Mosulu. „Grupy terrorystyczne przejęły kontrolę nad materiałem jądrowym, który wydostał się spod kontroli państwa” – napisał w liście do sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna iracki ambasador przy tej organizacji Mohammed Ali Alhakim.

Reuters otrzymał list 8 lipca.

 

Zagrożenie przemytu poza Irak

Alhakim dodał, że taka substancja może posłużyć do „stworzenia broni masowego rażenia”. Jednocześnie ostrzegł, że materiał może zostać przemycony poza terytorium Iraku.

„Republika Iraku pragnie powiadomić społeczność międzynarodową o niebezpiecznych następstwach i prosi o pomoc i potrzebne wsparcie, by „przeciwdziałać groźbie ich użycia przez terrorystów w Iraku i zagranicą”.

 

Małe zagrożenie?

Reuters zapytał o komentarz amerykańskich ekspertów zaznajomionych ze sprawą. Jeden z nich stwierdził, że przejęty przez dżihadystów materiał najprawdopodobniej nie jest wzbogaconym uranem, dlatego wątpi, by mógł zostać użyty jako broń.

W czwartek głos w tej sprawie zabrała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej. W mailu przesłanym do Reutersa stwierdziła, że przejęty uran był „niskiej jakości” i nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa. MAEA „jest świadoma zawiadomienia z Iraku i zdobywa szczegóły” na ten temat – napisała rzeczniczka.

 

Ofensywa

Od około miesiąca trwa na północy i zachodzie Iraku ofensywa sunnickich dżihadystów z Państwa Islamskiego. Dążą oni do obalenia rządu w Bagdadzie, a niedawno ogłosili utworzenie kalifatu na zdobytych terenach w Syrii i Iraku.

 

Źródło: Reuters, tvn24

Polecane:

Indonezja - Erupcja wulkanu Dukono, chmura pyłu poleciała na 800 metrów
Wokół czerwonych karłów mogą krążyć planety, które część naukowców nazywa "ziemiami-gałkami ocz...
"Zimny wiatr wieje" z czarnej dziury w galaktyce NGC 3783
Kolumbia i Ekwador - W Andach odkryto nowe zwierzę, przypomina skrzyżowanie domowego kota z pluszowy...
Korea Północna - Kim uruchomił reaktor, który może dostarczyć 6 kg plutonu rocznie, a to już wystarc...
WHO ostrzega, szerzy się dziki szczep wirusa polio, aktualnie występuje w Pakistanie, Afganistanie, ...
Badania japońskich naukowców pokazują, że elektroniczne papierosy posiadają aż 10 razy wyższy poziom...
Do Meksyku może wkrótce dotrzeć pył z erupcji wulkanu Fuego w Gwatemali, w centralnej części ulewne ...
Groźne skutki działania syntetycznego narkotyku o nazwie Flakka z racji swego wyglądu zwanego "...