Dżihadyści przejęli materiały jądrowe używane do badań na Uniwersytecie w Mosulu – twierdzą władze Iraku w liście do Organizacji Narodów Zjednoczonych. Proszą o pomoc, by „przeciwdziałać groźbie ich użycia przez terrorystów w Iraku i za granicą”. MAEA uspokaja: to uran niskiej jakości

Uran niewzbogacony

Około 40 kg związków uranu było przechowywane na Uniwersytecie w Mosulu. „Grupy terrorystyczne przejęły kontrolę nad materiałem jądrowym, który wydostał się spod kontroli państwa” – napisał w liście do sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna iracki ambasador przy tej organizacji Mohammed Ali Alhakim.

Reuters otrzymał list 8 lipca.

 

Zagrożenie przemytu poza Irak

Alhakim dodał, że taka substancja może posłużyć do „stworzenia broni masowego rażenia”. Jednocześnie ostrzegł, że materiał może zostać przemycony poza terytorium Iraku.

„Republika Iraku pragnie powiadomić społeczność międzynarodową o niebezpiecznych następstwach i prosi o pomoc i potrzebne wsparcie, by „przeciwdziałać groźbie ich użycia przez terrorystów w Iraku i zagranicą”.

 

Małe zagrożenie?

Reuters zapytał o komentarz amerykańskich ekspertów zaznajomionych ze sprawą. Jeden z nich stwierdził, że przejęty przez dżihadystów materiał najprawdopodobniej nie jest wzbogaconym uranem, dlatego wątpi, by mógł zostać użyty jako broń.

W czwartek głos w tej sprawie zabrała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej. W mailu przesłanym do Reutersa stwierdziła, że przejęty uran był „niskiej jakości” i nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa. MAEA „jest świadoma zawiadomienia z Iraku i zdobywa szczegóły” na ten temat – napisała rzeczniczka.

 

Ofensywa

Od około miesiąca trwa na północy i zachodzie Iraku ofensywa sunnickich dżihadystów z Państwa Islamskiego. Dążą oni do obalenia rządu w Bagdadzie, a niedawno ogłosili utworzenie kalifatu na zdobytych terenach w Syrii i Iraku.

 

Źródło: Reuters, tvn24

Polecane:

Antarktyda - Ponad 1.5 km pod lodem kryje się dolina wielkości Wielkiego Kanionu Kolorado, to może b...
Chiny chcą wydzierżawić 5 proc Ukrainy na 50 lat, to obszar wielkości Belgii - Chiny są czołowymi dz...
Australia - Spaliło się już 49 domów w pożarach buszu na przedmieściach Perth
USA - Po długotrwałej suszy w Kalifornii pojawił się ulewny deszcz i silny wiatr
Potężny laser wytworzył ciśnienie podobne, jakie występuje we wnętrzu Jowisza, diament odparował w w...
Teleskopy zarejestrowały najmniejszą ze wszystkich asteroid, malutki kawałek skały orbituje wokół Ma...
Bakterie mogą produkować w ludzkim organizmie niebezpieczny związek TMAO, który powoduje rozwój miaż...
Polska - Pierwsze dwa potwierdzone przypadki zarażenia wirusem Zika, osoby te wróciły z Dominikany i...
Nule, Włochy - Samochód wjechał w tłum ludzi, 31 osób rannych, ludzie chcieli zlinczować kierowcę