Dżihadyści z państwa Islamskiego, którzy zajęli ogromne tereny na północy i w centrum Iraku porwali 25 tys. młodych jazydek. Część z nich wywieźli do Syrii, część przetrzymują w niewoli w Iraku. – Zostały porwane, by być gwałcone. Inne są sprzedawane za 150 dolarów – powiedziała Vian Dakhil, jedyna reprezentantka jazydów w parlamencie w Bagdadzie, w wywiadzie dla Radia Wolna Europa.

IRAQ-UNREST-YAZIDIS

Wian Dachil rozmawiała z RWE ze szpitala, do którego trafiła 12 września po katastrofie śmigłowca niedaleko góry Sindżar, w kurdyjskim rejonie Iraku.

 

Jazydki porywane, gwałcone i sprzedawane

Zdaniem Dachil sytuacja w Iraku “stale się pogarsza”, a na terenach zajętych przez islamistów kobiety doświadczają “prawdziwych koszmarów”.

Dachil wyjaśniła, że dżihadyści od wielu miesięcy dokonują też stałego podziału wśród kobiet na podbitych terenach.  Chrześcijanki są “tylko” przepędzane z domów wraz ze swymi rodzinami, a jazydki spotyka o wiele gorszy los. – Tylko jazydki są porywane. Nie wiemy właściwie, dlaczego akurat i tylko one są celem islamistów – stwierdziła parlamentarzystka z Bagdadu.

Według niej ze społeczności ok. pół miliona jazydów w Iraku porwanych zostało aż 25 tys. młodych kobiet. – Część jest więziona w północnym Iraku, część została zabrana do Syrii, część jest w Mosulu. Są porywane po to, by być gwałcone. Inne są sprzedawane za 150 dolarów – powiedziała.

Dachil od kilku miesięcy stara się zwrócić uwagę opinii publicznej i rządów na całym świecie na los kobiet na terenach podbitych przez IS, jak również na los Kurdów i Kurdystanu.

O parlamentarzystce zrobiło się głośno, gdy 5 sierpnia w Bagdadzie wygłosiła płomienną mowę, opowiadając o ucieczce w góry Sindżar, gdzie chroniącym się przed islamistami i otoczonym przez ich oddziały jazydom groziła rzeź i śmierć z wycieńczenia i głodu. To w czasie jednej z późniejszych wizyt w regionie, gdzie przybywała, by pomagać jazydom, uległa wypadkowi.

Wian Dachil została 6 października wyróżniona nagrodą im. Anny Politkowskiej jako działaczka starająca się pomagać kobietom dotkniętym przez wojny i konflikty.

Jazydyzm jest religią łączącą elementy islamu, judaizmu i chrześcijaństwa. Członkowie tej wspólnoty są też masowo i ze szczególnym okrucieństwem mordowani przez sunnickich ekstremistów z Państwa Islamskiego.

Polecane:

USA - burze piaskowe i dym z pożarów w Teksasie
WHO - W 2012 roku zmarło 1.3 mln osób w wieku 10-19 lat, depresja jest największym zagrożeniem dla n...
Moncton, Kanada - Uzbrojony w dwa karabiny automatyczne mężczyzna zastrzelił trzech policjantów, ran...
Antarktyda - Rozwiązano zagadkę "krwawych wodospadów" na Lodowcu Taylor
Nierówność osiągnęła rekordowy poziom, prezesi dużych firm zarabiają 300 razy więcej niż zwykli prac...
Pole magnetyczne naszej planety nie jest generowane przez tradycyjną konwekcję, być może pomaga w ty...
Poziom wód w oceanach podniesie się znacznie wyżej niż się spodziewano, przyczyni się do tego lód z ...
Anomalia pogodowa La Niña może spowodować ogromne upały w USA
Wyciekły dane przeglądarki Opera, hakerzy posiadają teraz hasła, które ludzie zapisywali w przegląda...