Epidemia cholery rozprzestrzeniła się z terenu Iraku na sąsiednią Syrię, Kuwejt i Bahrajn, co grozi epidemią w regionie. Miliony pielgrzymów przygotowują się do odwiedzenia tego kraju w grudniu – przestrzegł dyrektor UNICEF w Iraku Peter Hawkins. Choroba, która nieleczona może prowadzić do śmierci przez odwodnienie i niewydolność nerek, została wykryta we wrześniu na zachód od Bagdadu. Do tej pory w całym Iraku zarejestrowano co najmniej 2 200 zarażonych; sześć osób zmarło.

Irak_epidemia_cholery

Foto: PAP/EPA

Epidemia “już nabrała regionalnej dynamiki”, a groźba dalszego rozprzestrzeniania się może wzrosnąć z powodu osób przyjeżdżających do Iraku z całego regionu – oświadczył w czwartek Hawkins.
Miliony szyitów wybierają się w grudniu do Iraku na święto Arbain, jedno z najważniejszych świąt kończących 40-dniową żałobę upamiętniającą śmierć wnuka Mahometa, Husajna Ibn Alego. Hawkins powiedział, że UNICEF (Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom) współpracuje z duchownymi w świętych dla szyitów miastach Nadżaf i Karbala, aby przekazać informacje na temat sposobów zabezpieczenia przed cholerą.
Irak_epidemia_cholery_vibrio

Vibrio Cholerae

Wśród przyczyn epidemii wymienia się takie czynniki, jak niski poziom wody w Eufracie oraz powódź, która spowodowała zanieczyszczenie rzeki i płytkich źródeł wodą ze ścieków. Do epidemii przyczyniła się również wojna z Państwem Islamskim (IS), które przejęło w ostatnich miesiącach kontrolę nad znacznymi terenami Iraku i Syrii. Z powodu konfliktu z IS ponad 3 miliony ludzi straciło dach nad głową i żyje w tymczasowych schronieniach, gdzie warunki jedynie sprzyjają rozprzestrzenianiu się cholery.
Przedstawiciel UNICEF-u zwrócił uwagę, że organizacja ma ograniczony dostęp do kontrolowanych przez IS obszarów. Wśród zarejestrowanych chorych w Iraku co piąty zarażony to dziecko. W ramach środków ostrożności na sporych obszarach kraju przesunięto termin rozpoczęcia roku szkolnego o miesiąc. W reakcji na epidemię UNICEF rozprowadza wodę butelkowaną i płyny nawadniające.
Tagi: Irak, Syria, Kuwejt, Bahrajn, epidemia cholery, cholera, UNICEF
Źródło: tvn24.pl

Polecane:

USA - Ciężkie przebudzenie z "amerykańskiego snu"
Erupcja wulkanu Mount Asphyxia na wyspie Zavodovski, poprzednia wystąpiła w 1908 roku
Yunnan, Chiny - Prowincja znana z produkcji herbaty zmaga się z padającymi od kilku dni ulewnymi des...
Afganistan - Jest nagranie wideo katastrofy boeinga 747, który rozbił się w poniedziałek
Mars - Curiosity musi przejechać 8 km, żeby dotrzeć do Góry Sharpa
USA - Katastrofalna sytuacja po powodzi w Kolorado, deszczu spadło nawet 530 l/mkw, zniszczonych zos...
Marihuana zbyt często palona przez nastolatków uszkadza rejony mózgu odpowiedzialne za motywację i p...
Wzrost globalnej temperatury prawdopodobnie wpływa na wzrost prędkości wiatrów na Ziemi
Drastycznie spada populacja zwierząt morskich, w ciągu 45 lat zmniejszyła się o 49 procent