Epidemia cholery rozprzestrzeniła się z terenu Iraku na sąsiednią Syrię, Kuwejt i Bahrajn, co grozi epidemią w regionie. Miliony pielgrzymów przygotowują się do odwiedzenia tego kraju w grudniu – przestrzegł dyrektor UNICEF w Iraku Peter Hawkins. Choroba, która nieleczona może prowadzić do śmierci przez odwodnienie i niewydolność nerek, została wykryta we wrześniu na zachód od Bagdadu. Do tej pory w całym Iraku zarejestrowano co najmniej 2 200 zarażonych; sześć osób zmarło.

Irak_epidemia_cholery

Foto: PAP/EPA

Epidemia „już nabrała regionalnej dynamiki”, a groźba dalszego rozprzestrzeniania się może wzrosnąć z powodu osób przyjeżdżających do Iraku z całego regionu – oświadczył w czwartek Hawkins.
Miliony szyitów wybierają się w grudniu do Iraku na święto Arbain, jedno z najważniejszych świąt kończących 40-dniową żałobę upamiętniającą śmierć wnuka Mahometa, Husajna Ibn Alego. Hawkins powiedział, że UNICEF (Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom) współpracuje z duchownymi w świętych dla szyitów miastach Nadżaf i Karbala, aby przekazać informacje na temat sposobów zabezpieczenia przed cholerą.
Irak_epidemia_cholery_vibrio

Vibrio Cholerae

Wśród przyczyn epidemii wymienia się takie czynniki, jak niski poziom wody w Eufracie oraz powódź, która spowodowała zanieczyszczenie rzeki i płytkich źródeł wodą ze ścieków. Do epidemii przyczyniła się również wojna z Państwem Islamskim (IS), które przejęło w ostatnich miesiącach kontrolę nad znacznymi terenami Iraku i Syrii. Z powodu konfliktu z IS ponad 3 miliony ludzi straciło dach nad głową i żyje w tymczasowych schronieniach, gdzie warunki jedynie sprzyjają rozprzestrzenianiu się cholery.
Przedstawiciel UNICEF-u zwrócił uwagę, że organizacja ma ograniczony dostęp do kontrolowanych przez IS obszarów. Wśród zarejestrowanych chorych w Iraku co piąty zarażony to dziecko. W ramach środków ostrożności na sporych obszarach kraju przesunięto termin rozpoczęcia roku szkolnego o miesiąc. W reakcji na epidemię UNICEF rozprowadza wodę butelkowaną i płyny nawadniające.
Tagi: Irak, Syria, Kuwejt, Bahrajn, epidemia cholery, cholera, UNICEF
Źródło: tvn24.pl

Polecane:

Indonezja - Wzrost ilości wstrząsów przy wulkanie Krakatau i mała erupcja Anak Krakatau
Kiribati - Coraz wyższy poziom wody, 100 tysięczne państwo szykuje się do ewakuacji na nowe miejsce
USA - Raport CIA dotyczący średniej długości życia w różnych państwach
Francja - Nowy gatunek bakterii zabił trójkę niemowląt w szpitalu w Chambery na południowym wschodzi...
Polska - 90 procent dzieci ma wadę postawy
Rosja - Statek kosmiczny Progress M-27M nie dotarł do ISS, na pokładzie ma 2.7 tony żywności, paliwa...
Hamburg, Niemcy - Nad miastem zawisła biała chmura groźnego gazu, który ulatniał się z firmy chemicz...
Niepokojące zjawisko - Coraz więcej bocianów na zimę pozostaje w Europie, żerując na wysypiskach śmi...
Schiaparelli zameldował się w trakcie lądowania na Marsie, ale nie wiadomo w jakim jest stanie