Epidemia cholery rozprzestrzeniła się z terenu Iraku na sąsiednią Syrię, Kuwejt i Bahrajn, co grozi epidemią w regionie. Miliony pielgrzymów przygotowują się do odwiedzenia tego kraju w grudniu – przestrzegł dyrektor UNICEF w Iraku Peter Hawkins. Choroba, która nieleczona może prowadzić do śmierci przez odwodnienie i niewydolność nerek, została wykryta we wrześniu na zachód od Bagdadu. Do tej pory w całym Iraku zarejestrowano co najmniej 2 200 zarażonych; sześć osób zmarło.

Irak_epidemia_cholery

Foto: PAP/EPA

Epidemia „już nabrała regionalnej dynamiki”, a groźba dalszego rozprzestrzeniania się może wzrosnąć z powodu osób przyjeżdżających do Iraku z całego regionu – oświadczył w czwartek Hawkins.
Miliony szyitów wybierają się w grudniu do Iraku na święto Arbain, jedno z najważniejszych świąt kończących 40-dniową żałobę upamiętniającą śmierć wnuka Mahometa, Husajna Ibn Alego. Hawkins powiedział, że UNICEF (Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom) współpracuje z duchownymi w świętych dla szyitów miastach Nadżaf i Karbala, aby przekazać informacje na temat sposobów zabezpieczenia przed cholerą.
Irak_epidemia_cholery_vibrio

Vibrio Cholerae

Wśród przyczyn epidemii wymienia się takie czynniki, jak niski poziom wody w Eufracie oraz powódź, która spowodowała zanieczyszczenie rzeki i płytkich źródeł wodą ze ścieków. Do epidemii przyczyniła się również wojna z Państwem Islamskim (IS), które przejęło w ostatnich miesiącach kontrolę nad znacznymi terenami Iraku i Syrii. Z powodu konfliktu z IS ponad 3 miliony ludzi straciło dach nad głową i żyje w tymczasowych schronieniach, gdzie warunki jedynie sprzyjają rozprzestrzenianiu się cholery.
Przedstawiciel UNICEF-u zwrócił uwagę, że organizacja ma ograniczony dostęp do kontrolowanych przez IS obszarów. Wśród zarejestrowanych chorych w Iraku co piąty zarażony to dziecko. W ramach środków ostrożności na sporych obszarach kraju przesunięto termin rozpoczęcia roku szkolnego o miesiąc. W reakcji na epidemię UNICEF rozprowadza wodę butelkowaną i płyny nawadniające.
Tagi: Irak, Syria, Kuwejt, Bahrajn, epidemia cholery, cholera, UNICEF
Źródło: tvn24.pl

Polecane:

Bakterie potrafią tworzyć struktury społeczne, nowe badania naukowców z MIT
USA - Po 30 latach na orbicie satelita Landsat 5 kończy swoją misję
Włochy - Dziesiąta erupcja wulkanu Etna w tym roku [Video]
Odkryto 28 nowych rodzin asteroid znajdujących się w głównym pasie planetoid
Indonezja - Potężna erupcja wulkanu Kelud na Jawie, popiół wzbił się na 17 km, spadł nawet 200 km od...
Chile - Liczba ofiar pożaru w Valparaiso wzrosła do 15 osób, 2.5 tysiąca domów zostało zniszczonych,...
Oman i Indie - Zbliża się potężny cyklon tropikalny Nilofar, wystąpi porywisty wiatr i silne opady d...
Naukowcy przypuszczają, że w naszym Układzie Słonecznym za Plutonem znajdują się co najmniej dwa inn...
Indie - W Kaszmirze od trzech dni trwają starcia spowodowane śmiercią popularnego dowódcy separatyst...