Iran instaluje nowe wirówki do wzbogacania uranu, by nadać swemu programowi nuklearnemu szybsze tempo – poinformowało irańskie MSZ, co może nasilić obawy Zachodu przed uzyskaniem przez Teheran broni jądrowej.

Wypowiedź rzecznika MSZ Ramina Mehmanparasta wydaje się potwierdzać ubiegłotygodoniowe doniesienia agencji Reuters, że w swym ośrodku doświadczalnym Iran instaluje dwa nowe i bardziej zaawansowane technologicznie modele wirówek, używanych do gazowej separacji izotopów uranu. Gdyby udało się wprowadzić te wirówki do produkcji seryjnej, gromadzenie materiałów rozszczepialnych do użytku zarówno cywilnego, jak i wojskowego mogłoby zostać znacznie przyspieszone.

– Poprzez zainstalowanie nowych wirówek dokonuje się postęp pod względem tempa i jakości procesu (wzbogacania uranu) – powiedział Mehmanparast, dodając, iż oznacza to sukces „pokojowej atomistyki” Iranu.

Według rzecznika, o zainstalowaniu nowych wirówek poinformowano Międzynarodową Agencję Energii Atomowej. – Agencja jest świadoma, że nasze pokojowe przedsięwzięcia nuklearne postępują naprzód. Zainstalowanie jest potwierdzeniem sukcesu Republiki Islamskiej na polu atomistyki – zaznaczył Mehmanparast.

Od dłuższego czasu Iran starał się opracować wirówki o wydajności kilkakrotnie większej niż stojący na poziomie technologicznym lat 70. model IR-1, który używany jest obecnie w budzących największe kontrowersje sektorach jego przemysłu nuklearnego.

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy zarzucają Teheranowi potajemne dążenie do uzyskania broni jądrowej. Iran odpiera te oskarżenia twierdząc, iż zamierza produkować tylko uran nisko wzbogacony jako paliwo dla swych elektrowni atomowych.

Irańska odmowa wstrzymania wzbogacania uranu ściągnęła na kraj cztery kolejne rundy sankcji Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz dodatkowe restrykcje ze strony USA i państw Unii Europejskiej. W rokowaniach dyplomatycznych na ten temat od ponad pół roku panuje całkowity impas.

 

Źródło: rp.pl

Polecane:

Kanada - Wystrzelono satelitę NEOSSat, będzie szukać dużych obiektów zagrażających Ziemi
Czechy - W sprzedaży pojawiły się rodzynki z trzykrotnie przekroczoną normą groźnej mykotoksyny
Załamanie pogody w Chinach, grad wielkości piłek golfowych zniszczył m.in. dach galerii w Kong Kongu
Rosja - Zabił sześcioro swoich dzieci i ciężarną żonę
W związku z ociepleniem klimatu USA szykują się na przybycie komarów przenoszących wirusa zika, na p...
Sony zrobiło kartę SD, która ma odczyt na poziomie 300 MB/s i zapis 299 MB/s
Mango korzystnie wpływa na nieswoiste zapalenie jelit, a tym samym zmniejsza ryzyko nowotworu jelita...
Brazylia - Statek zatonął na rzece Xingu, na pokładzie było około 70 osób, uratowano 25 osób
Broadcom chce kupić Qualcomma za rekordowe 130 miliardów dolarów