– Iran zwiększył o ponad 10 proc. liczbę wirówek przeznaczonych do wzbogacania uranu – poinformował prezydent tego kraju Mahmud Ahmadineżad. Stało się tak mimo sankcji i międzynarodowych nacisków na rzecz zaprzestania programu atomowego Iranu.

– Obecnie jest 11 tys. działających wirówek w ośrodkach wzbogacania uranu w mieście Natanz i wiosce Fordo – oświadczył Ahmadineżad w czasie spotkania przedstawicieli najważniejszych władz kraju z najwyższym przywódcą duchowym Iranu ajatollahem Alim Chameneim. Wypowiedzi prezydenta cytują w środę irańskie media.

 

Wirówki w rękach Ahmedineżada

Według ostatniego raportu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), opublikowanego pod koniec maja, Iran dysponował nieco ponad 10 tys. wirówek, z czego 9330 przypadało na Natanz (w tym 8818 czynnych).

Ahmadineżad nie sprecyzował, po ile nowych wirówek zainstalowano w obu ośrodkach.

Ukryty w górzystym terenie ośrodek Fordo jest zarezerwowany dla procesu wzbogacania uranu do 19,75 proc. W ośrodku Natanz uran jest wzbogacany do poziomu 3,5 proc., a także – 19,75 proc.

 

Iran powinien zrezygnować z Fordo

W czasie negocjacji światowych mocarstw z Iranem, wznowionych w kwietniu po 15 miesiącach przerwy, padło żądanie, by Iran zamknął ośrodek w Fordo i zaprzestał wzbogacania uranu do 19,75 proc. Taki uran może być stosunkowo szybko wzbogacony do 90 proc., czyli poziomu wykorzystywanego dla celów wojskowych.

Zachód obawia się, że Iran dąży do pozyskania broni jądrowej. Teheran zapewnia jednak, że jego program atomowy służy wyłącznie celom cywilnym.

Do tej pory przyjęto sześć rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, w tym cztery opatrzone sankcjami, w których Iranowi postawiono warunek całkowitego zaprzestania wzbogacania uranu.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Polecane:

Arizona, USA - Potężny karambol przez burzę piaskową [Video]
Kanada - Burza tropikalna Leslie przeszła przez Nową Fundlandię, teraz kieruje się na Islandię [Vide...
USA - Około 50 zbłąkanych wielorybów wyrzucił ocean na wybrzeże Florydy, przyczyna nieznana
Roboty, które należą już do Google
Paryż, Francja - ONZ informuje, że ilość katastrof naturalnych w ostatnim dziesięcioleciu podwoiła s...
NASA - W rok po dotarciu sondy New Horizons na zewnętrzne rejony Układu Słonecznego, możemy poszczyc...
Wzorując się na owadach zwiększono o 35 procent efektywność turbin wiatrowych
Indie - Koza o niezwykłym wyglądzie wywołała przerażenie wśród ludzi, którzy mówią, że ma "twar...
Problemy żołądkowe przypisywane glutenowi mogą być wywoływane przez cząsteczki fruktanów, zawartych ...