Niewielki irański samolot pasażerski realizujący kurs krajowy rozbił się w niedzielę rano krótko po starcie z lotniska Mehrabad w Teheranie. Zginęło 39 osób, a kolejnych dziewięć zostało rannych – poinformowały irańskie władze.

Iran - Mały samolot pasażerski spadł w Teheranie na dzielnice mieszkalną, na pokładzie było 48 osób 3

Najnowszy bilans przekazał w czasie wystąpienia telewizyjnego wiceminister transportu Ahmad Madżidi. Według niego na pokładzie było 40 pasażerów i ośmiu członków załogi.

Iran - Mały samolot pasażerski spadł w Teheranie na dzielnice mieszkalną, na pokładzie było 48 osób 2

9 osób walczy o życie

Wcześniej państwowe media informowały o 48 ofiarach śmiertelnych, czyli wszystkich osobach znajdujących się na pokładzie.

Mały samolot pasażerski linii Taban Air rozbił się podczas startu z lotniska Mehrabad w Teheranie. Maszyna spadła na dzielnicę mieszkaniową – podała irańska telewizja.

Na razie nie wiadomo, co było przyczyną katastrofy, ale agencja IRNA powołując się na źródła w jednym z ministerstw napisała, że prawdopodobnie doszło do awarii silnika.

Iran - Mały samolot pasażerski spadł w Teheranie na dzielnice mieszkalną, na pokładzie było 48 osób 1

Rozbił się niedaleko lotniska

Samolot leciał z Teheranu do miasta Tabas, na wschodzie kraju. Rozbił się w dzielnicy Azadi, ok. 5 km od lotniska.

Świadkowie katastrofy mówili lokalnym mediom, że pilot najwyraźniej stracił panowanie nad maszyną na ostatnich metrach pasa startowego, tuż przed wzniesieniem się w powietrze. Maszyna przed oderwaniem się od gruntu raptownie skręciła, potem przeleciała kilkaset metrów i runęła na ziemię.

Według agencji informacyjnej FARS, pilotem był Ukrainiec.

Początkowo część mediów podawała informację o tym, że na pokładzie maszyny znajdowały się 42 osoby. Ta liczba wzrosła do 48 i została potwierdzona przez służby ratunkowe.

Początkowo twierdzono, że wszyscy na pokładzie zginęli, a pięć osób zginęło poza wnętrzem samolotu, gdyż w momencie uderzenia, zostały one wyrzucone wiele metrów od niego. Trzy osoby przeżyły moment katastrofy, ale mimo szybkiego pojawienia się śmigłowca ratunkowego, zmarły na jego pokładzie w drodze do szpitala.

Świadkowie katastrofy podkreślają, że ludzie w Teheranie „powinni dziękować Bogu, że ofiar nie było więcej”. Samolot runął bowiem zaledwie 500 metrów od lokalnego, bardzo zatłoczonego przed południem targowiska.

Długo nie było pewne, do jakiej linii lotniczej należała maszyna. Irańska telewizja podawała, że chodzi o irańskie linie Taban Air. W końcu potwierdziły się informacje agencji IRNA oraz FARS o tym, że był to samolot Sepahan Air.

Maszyna, która się rozbiła to samolot produkcji irańskiej – Iran-140.

Samolot Iran-140

Starzejąca się flota

Telewizja Al-Jazeera, komentując wypadek, zwróciła uwagę na to, że irańskie samoloty są przestarzałe, bo kraj ten – ze względu na sankcje nałożone przez Zachód – „musi polegać na technologii poradzieckiej” i maszyny latające na irańskim niebie często nie są nawet odpowiednio serwisowane, bo części zamienne do nich trudno już nawet znaleźć w rosyjskich czy ukraińskich magazynach.

Iran doświadczył w ostatnim czasie serii katastrof lotniczych, spowodowanych starzejącą się flotą i niewłaściwym utrzymaniem. Wiele z boeingów, należących do floty narodowych linii lotniczych Iran Air, zostało zakupionych jeszcze przed rewolucją islamską 1979 roku.

Ostatnia duża katastrofa wydarzyła się w styczniu 2011 roku, kiedy należący do Iran Air Boeing 727 rozbił się w czasie awaryjnego lądowanie w trudnych warunkach atmosferycznych w północno-zachodnim Iranie. Zginęło wówczas co najmniej 77 ludzi.

 

 

Polecane:

Australijczyków czeka nowa powódź
Sowa potrafi obrócić głowę o 270 stopni, czy wiecie jak to jest możliwe?
USA - Amerykański koncern Halliburton przyznał się do zniszczenia dowodów związanych z wyciekiem rop...
Suramina może pomóc w leczeniu objawów autyzmu, jest lekiem przeciwko śpiączce afrykańskiej, znana j...
USA - Wkrótce wir polarny spowoduje bardzo duży spadek temperatury na równinach u stóp Appalachów
Japonia - Uczciwi obywatele w 2014 roku znaleźli i oddali na policję ponad 3.3 mld jenów, czyli 25 m...
Antarktyda - Pod lodem znaleziono największy kanion na Ziemi, głęboki na 800 metrów, długi na 1000 k...
USA - W ciągu tygodnia siły powietrzne straciły w wypadkach cztery maszyny, z tego dwa samoloty rozb...
Odkryto nowy mechanizm zwiększania sprawności naszego układu immunologicznego przez promieniowanie s...