Trzęsienie ziemi o sile 6,3 w skali Richtera nawiedziło we wtorek obszar ok. 100 km na południowy wschód od irańskiego miasta Buszer. Znajduje się tam jedyna elektrownia atomowa kraju. Irańska telewizja państwowa poinformowała o trzech ofiarach śmiertelnych.

Jedyna irańska elektrownia atomowa znajduje się w mieście Buszer

Trzy osoby zginęły wskutek silnego trzęsienia ziemi, które nawiedziło we wtorek południowy Iran – poinformowała irańska telewizja państwowa.W strefie wstrząsów znalazła się także jedyna w Iranie elektrownia atomowa, ale budująca ją rosyjska firma oświadczyła, że sytuacja jest tam całkowicie bezpieczna.

Według państwowej Służby Geologicznej Stanów Zjednoczonych (USGS) trzęsienie o sile 6,3 w skali Richtera nastąpiło o godzinie 16.22 czasu lokalnego (13.52 czasu polskiego), a jego ośrodek znajdował się 10 kilometrów pod ziemią, 89 kilometrów na południowy wschód od portowego miasta Buszer nad Zatoką Perską.

Rosyjska firma Atomstrojeksport, która buduje znajdującą się 18 kilometrów na południe od Buszeru elektrownię atomową, poinformowała, że trzęsienie dało się tam odczuć, ale nie spowodowało jakichkolwiek negatywnych następstw. „Trzęsienie ziemi w żaden sposób nie zmieniło normalnej sytuacji reaktora. Personel nadal pracuje w normalnym trybie, a poziom promieniowania całkowicie odpowiada normie” – głosi przekazana przez rosyjską agencję RIA wypowiedź przedstawiciela Atomstrojeksportu.

W rozmowie telefonicznej z agencją Reutera mieszkanka Buszeru powiedziała, że w domach zatrzęsły się okna i żyrandole, ale nie powstały żadne szkody. W stolicach położonych po drugiej stronie Zatoki Perskiej Kataru i Bahrajnu ewakuowano budynki biurowe.

Ryzyko sejsmiczne jest w Iranie znaczne ze względu na liczne przecinające go linie uskokowe. W 2003 roku trzęsienie ziemi zniszczyło miasto Bam na południowym wschodzie kraju, zabijając ponad 25 tys. ludzi.

Źródło: PAP, tm

Polecane:

Meksyk - Cyklon tropikalny Arlene zabił już 3 osoby, a 278 tysięcy zostało bez dachu nad głową
W 2013 roku nad Atlantykiem ma się pojawić 18 burz tropikalnych, z których dziewięć przekształci się...
Włochy - Burze, wichury i ulewy nękają południową i środkową część kraju
W 2013 roku katastrofy i klęski żywiołowe pochłonęły życie około 25 tys. osób i kosztowały 130 mld d...
Jutro, 28 czerwca kolejna próba osadzenia rakiety nośnej Falcon 9, wcześniej zawiodła przepustnica
Charon - Pod zewnętrzną, lodową warstwą księżyca Plutona, mógł się znajdować pradawny podpowierzchni...
Europejska Agencja Kosmiczna chce w przyszłości zbudować kosmiczne obserwatorium fal grawitacyjnych
Dwa silne wstrząsy sejsmiczne w Oceanii i Nikaragui, magnituda 6.1 i 6.3
Eksplozje w trzech miastach Arabii Saudyjskiej