Trzęsienie ziemi o sile 6,3 w skali Richtera nawiedziło we wtorek obszar ok. 100 km na południowy wschód od irańskiego miasta Buszer. Znajduje się tam jedyna elektrownia atomowa kraju. Irańska telewizja państwowa poinformowała o trzech ofiarach śmiertelnych.

Jedyna irańska elektrownia atomowa znajduje się w mieście Buszer

Trzy osoby zginęły wskutek silnego trzęsienia ziemi, które nawiedziło we wtorek południowy Iran – poinformowała irańska telewizja państwowa.W strefie wstrząsów znalazła się także jedyna w Iranie elektrownia atomowa, ale budująca ją rosyjska firma oświadczyła, że sytuacja jest tam całkowicie bezpieczna.

Według państwowej Służby Geologicznej Stanów Zjednoczonych (USGS) trzęsienie o sile 6,3 w skali Richtera nastąpiło o godzinie 16.22 czasu lokalnego (13.52 czasu polskiego), a jego ośrodek znajdował się 10 kilometrów pod ziemią, 89 kilometrów na południowy wschód od portowego miasta Buszer nad Zatoką Perską.

Rosyjska firma Atomstrojeksport, która buduje znajdującą się 18 kilometrów na południe od Buszeru elektrownię atomową, poinformowała, że trzęsienie dało się tam odczuć, ale nie spowodowało jakichkolwiek negatywnych następstw. „Trzęsienie ziemi w żaden sposób nie zmieniło normalnej sytuacji reaktora. Personel nadal pracuje w normalnym trybie, a poziom promieniowania całkowicie odpowiada normie” – głosi przekazana przez rosyjską agencję RIA wypowiedź przedstawiciela Atomstrojeksportu.

W rozmowie telefonicznej z agencją Reutera mieszkanka Buszeru powiedziała, że w domach zatrzęsły się okna i żyrandole, ale nie powstały żadne szkody. W stolicach położonych po drugiej stronie Zatoki Perskiej Kataru i Bahrajnu ewakuowano budynki biurowe.

Ryzyko sejsmiczne jest w Iranie znaczne ze względu na liczne przecinające go linie uskokowe. W 2003 roku trzęsienie ziemi zniszczyło miasto Bam na południowym wschodzie kraju, zabijając ponad 25 tys. ludzi.

Źródło: PAP, tm

Polecane:

Nowa zabawka USA - Hipersoniczna broń AHW, 5 razy szybsza od dźwięku
Wyspy Salomona - Tsunami wdarło się 500 metrów w głąb lądu, zginęło co najmniej 5 osób
Kanada - Nawałnica w Toronto, miejscami spadło 90 litrów/mkw, co stanowi trzykrotne pobicie rekordu
Iran - Wybuch w dużej bazie wojskowej wiązanej z programem jądrowym, zniknęło kilka budynków
Kałamarnica zaatakowała załogę amerykańskiego oddziału Greenpeace podczas podwodnego rejsu w Morzu B...
Australia - Radioteleskopy zarejestrowały pozagalaktyczne impulsy radiowe spolaryzowane kołowo, poch...
Samolot na energię słoneczną Solar Impulse 2 przerwał podróż dookoła świata, przegrzewające się akum...
Papua, Indonezja - Wystąpiło trzęsienie ziemi o sile 7.0 w skali Richtera na głębokości 48 km
Kolejny tajfun przeszedł przez Tajwan, teraz kieruje się w stronę Japonii